1/4

Bu sistemle ne oynanır? - Bölüm 2

Aykut Göker
Aykut Göker 3.06.2010 - 12:31
Sonu gelmeyen yol: Bilgisayar Teknolojileri
Gelişen teknolojiye, çoğu bilgisayar kullanıcısı ayak uydurmakta zorlanıyor. Çünkü her yeni çıkan ürün, tüketiciye büyük bir maddi külfet yüklüyor. Kimilerimiz 3 GHZ’lik işlemcilerle oyun tanımazken, bazılarımız ise P4’leri ancak internet kafelerde görebiliyor. Hal böyle olunca yeni nesil oyunları oynamak, bir çok kullanıcı için tatlı bir rüya halini alıyor.

Halbuki madalyonun öteki yüzü de oldukça parlak. Zayıf sistemli kullanıcıların da oynayabilecekleri yegane yapımlar mevcut. Grafik kalitesi bakımından şimdinin oyunlarının yanında çizgi film gibi kalsalarda, oynanabilirlik ve eğlence bakımından belki de fazlaları var. Söyle bir göz atalım; “neler oynayabiliriz?” diye...

Sea Dogs

Sistem gereksinimleri: Pentium II 350 işlemci, 64 MB ram , 3D güçlendiricili ekran kartı, 4XCD Rom ve 16 bit ses kartı

Gizemli bir kaptanın oğlu olan Nicholas’ı canladırdığımız oyunda, bir ada kolonisinden diğerine gitmek, araştırmaları tamamlamak, malları satmak ve toplarınıza meydan okumaya cesaret edebilenleri batırmak gibi öğeler bulunuyor. Tabii batırmayıp ta ele geçirdiğimiz gemilerden, ganimetleri toplamakta bir başka tercih unsuru. Artık daha büyük bir gemiye ihtiyaç duyduğunuzda, topladıklarınızı satıp, çok daha hızlı ve çok daha güçlü gemiler alabilirsiniz. Böylelikle bir bakıma denizlerin efendisi misali, o körfez senin bu koy benim dolanıp duruyorsunuz. Karşınıza çıkan korsan gemileriyle kapışmak, oyundan alacağınız heyecana tavan yaptırıyor. Oldukça başarılı bir yapım olan Sea Dogs, içerisinde bulunan RPG öğeleri kadar macera öğelerini de barındırıyor.

Age of Empires 2

Sistem gereksinimleri: Pentium 200, 32 MB Ram, 4X CD Rom, 2Mb ekran kartı, çok oyuncu desteği için modem

Age of Empires ismini duymayan oyuncu azdır. Piyasaya çıktığı tarihten itibaren, oyun severleri etkisi altına alan yapım, 2. versiyonuyla ilgiyi hat safhaya çekmiştir. Şu günlerde 3. versiyonunu beklediğimiz Age of Empires serisinin ikinci oyunu, RTS’ler arasında önemli bir klasiktir. İçerisinde Türkler dahil bir çok ırk bulunduran oyunun başarısı üzerine, Microsoft tarafından eklenti paketleri piyaya sürüldü. Her adımda daha da popüleritesi artan Age of Empires 2 fırtınası ek paketlerle de sürdü. Single Player görevlerinin dışında Multiplayer olarakta büyük bir şevk ile oynanan oyun, internet kafelerinde vazgeçilmezi oldu. Böylesine kaliteli bir yapımın uzun yıllar oynanması, muhtemelen yapımcı firma Microsoft’u şaşırtmamıştır. Eğer RTS’lere karşı ilgiliyseniz ve AoE-2’yi denemediyseniz, çok şey kaybetmişsiniz demektir.

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×