1/4

Bu sistemle ne oynanır? - Bölüm 3

Bu sistemle ne oynanır? - Bölüm 3

Aykut Göker
Aykut Göker 3.06.2010 - 12:31
Düşük sistemlerde çalışabilecek yegane klasikler...
Oyunlarla tanışmamız hepimizin için farklı tarihlerde olmuştur. Kimimiz gözünü Doom-1 ile açmışken, kimilerinin ilk göz ağrısı belki de Half Life-2 olmuştur. Şu bir gerçek ki, oyun piyasasında gelen gideni hep aratmıştır. Öyleki oyuncular, her daim ilk oynadıkları oyunlardaki zevki, ileriki yıllarda çıkan son teknoloji oyunlarından alamıyorlar. Tabi bunun altında biraz da duygusal nedenler yatıyor olabilir. Nitekim ilk oyunlarımızı hep küçük yaşlarda oynuyoruz. Bu yüzden onlardan aldığımız zevk şimdiye oranla daha fazla olabiliyor. Örneğin oyunlarla şu içinde bulunduğumuz yıllarda tanışmış birisi, GTA: San Andreas, NFS: Underground 2 gibi oyunları oynayıp, ileriki yıllarda; “onlarda yaşadığım eğlenceyi, bir daha hiç bir oyunda bulamadım” demesi mutlaktır. Çünkü bu hep böyle olmuştur ve büyük ihtimalle böyle devam edecektir.

Oyunların beğenilip beğenilmemesindeki bir diğer önemli faktörde, tercihlerimizdir. Kimileri grafiksel yönden tatmin olmayı ön plana koyarken, kimileri ise oynanabilirlikten aldığı keyfi hiç birşeye değişmez. İşte bu yazının amacı da bu ikinci gruba. Malum ilk grubun sistemlerini yüksek tutmaktan başka çaresi yok. Ancak ikinci gruba mensup olanlar, her daim kaliteli oyun bulamamaktadırlar. Bu yüzden geçmişin tozlu sayfalarına bir bakış atıp, her sistemde oynayabileceğimiz yegane oyunları, tekrar gün ışığına çıkartıyoruz.

RollerCoaster Tycoon

Sistem Gereksinimleri: Pentium 90 MHz, 16 MB RAM, 1 MB ekran kartı

RollerCoaster serisinin üçüncüsünü oynadığımız şu günlerde, tekrar başa dönüp, bu eğlenceli dünyayı bize ilk tanıtan RollerCoaster ‘dan yani serinin ilk oyunundan başlayalım. Malum 3. boyuta geçtikten sonra kullanıcılarının önemli bir kısmından tepki alan seri, RollerCoaster 1 ile şimdiki noktaya ulaştı! Öyleki oyun 1999 yılında PC kullanıcılarıyla buluştuğunda, beklenilenden çok daha büyük ilgi çekti. Kendi Lunaparkımızı kurma fikri, küçükleri olduğu kadar büyükleri de heyecanlandırmıştı. Çünkü iş sadece parkı kurmak değil, onu işletip daha çok müşteri çekmekle de görevliydik. Hal böyle olunca, insanları lunaparkımıza çekmek için türlü mekanik oyuncakları satın alıp, insanları daha çok eğledirmeye çalışıyorduk. Eğer son zamanlarda oynayacak keyifli bir oyun arıyorsanız, RollerCoaster’a muhakkak göz atmalısınız.

Grand Theft Auto

Sistem Gereksinimleri: 486/100 işlemci, 16 MB RAM, 1 MB ekran kartı

Şüphe yok ki Grand Theft Auto serisini duymayanınız yoktur. Şu günlerde PC ekranlarında fırtına gibi esen serinin son oyunu San Andreas, tüm oyun severlerden büyük puanlar almıştır. Peki bu serinin nasıl başladığını merak ettiğiniz oldu mu? Kuş bakışı olarak oynadığımız Grand Theft Auto 1, artık marka olmuş GTA’nın ilk versiyonu. O döneme göre size muhteşem bir özgürlük sağlayan yapımda, sokaktaki her türlü arabayı çalıp, limandaki gemilere yükleyerek para kazanabiliyorduk. Tabi buna ek olarak yapmamız gereken görevlerde vardı. Bu görevleri tamamlamaya çalışırken, polis ile girdiğimiz çatışmalar, oyundan aldığımız keyfi daha da arttırıyordu. Bu efsane serinin en başını merak ediyorsanız, çok fazla seçeneğiniz yok. Muhakkak alıp oynamalısınız.

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×