Build-a-lot

Emre Gökberk
Emre Gökberk 3.06.2010 - 12:31
Sahibinden az kullanılmış gayri mülk
Platformlar PC
Build-a-lot
Merlin Puanı 65
Artılar Eğlenceli oynanış, bağımlılık yapıcı
Eksiler İçerik daha çeşitli olabilirdi
Bazı oyunlar vardır ki ne mükemmel grafiklere, ne de son teknoloji ürünü içeriğe sahip olsun. Bununla birlikte bir o kadar da sevilir ve bağımlılık yaparlar. Sebebini anlamak için çok dikkatli bakmaya da gerek yoktur; fazla kafa yormadan oynamak ve salt eğlence onları çekici kılar. Build a Lot, tıpkı Zuma‘da da olduğu gibi, ofislerin hantal bilgisayarlarında dahi çalışabilecek yapıda olan ve bağımlılık yapma özelliği ile uzun süre size oyalayabilecek bir yapım.

Build a Lot, belki çok çok güzel bir oyun değil, ancak basitliği ve eğlencesi ile 2007 yılı Action/Arcade oyunları birinciliğini kazanmış. Yapımda bir hikaye yerine daha çok tema bulunuyor. Oyunun teması ise emlak alıp, emlak satmak ya da sıfırdan ev inşa edip bu işten para kazanarak olarak özetlenebilir. Build a Lot; Career ve Casual olmak üzere iki ana moddan oluşuyor. Casual modu, açık olan mahallelerde özgürce oynamanıza ya da belli görevleri yerine getirmeniz şeklindeki içeriğe sahip. Aynı zamanda internet üzerinden en iyi skorları bilgisayarınıza çekerek, diğer oyuncular ile rekabet etmenize de olanak vermekte. Career (Kariyer) ise eğitim ile başlayan ve sekiz ana mahallede farklı görevleri yerine getirmeye çalıştığınız bir mod. Eğitimde nasıl müteahhitlik yapacağınızdan, nasıl iyi bir emlakçi olacağınıza kadar alıştırmalar içeren bilgiler veriliyor. Eğitim boyunca bize eşlik eden mahalle başkanı, başarı ile bitirilen bölüm sonunda temsili altın anahtar ile bizi ödüllendiriyor ve böylece asıl oyuna adım atmış oluyoruz.

Devren kiralık

Yapımda basit banliyölerden, köşk ve kaleye varan geniş bir inşaat portföyümüz var. İlk olarak, verilen görevlere bağlı şekilde hedeflerimizi belirliyoruz. Hedefler genellikle şu tip evden bu kadar sayıda inşa et, şu kadar ev al-sat ve aylık kira gelirin minimum bu kadar olsun tarzında oluyor. Haritada hazır evler olduğu gibi sizin sahip olduğunuz ve satın alınabilir arazilerde bulunmakta. Bizden istenilen evleri inşa edebilmek içinde, öncelikle Blueprint olarak tabir edilen, evin planını çizdirerek satın almalıyız. Bunun dışında malzeme bölümünden de ihtiyacımız kadar kereste almamız gerekiyor. Tabii ki projeyi okuyup ahşabı ev haline getirecek ustaları da tutmak gerekiyor. Gerek proje, gerekse malzeme satın alıp ev inşaat etme işlemlerinin hepsi, alttaki bir barın dolması süresince gerçekleşiyor. Bar dolunca ihtiyaçlarınızı almış ya da inşaatınız bitmiş sayılıyor.

Evi yapan ya da tamir eden ustalar da grafiksel olarak sarı baretlerden ibaretler aslında. Evler ve iş yerleri, ucuzdan pahallıya doğru sıralanıyorlar. Ancak düşük fiyatlı bir evi alıp ya da yapıp, içini ve dışını geliştirerek daha pahallıya satmak ya da daha fazla kira almak mümkün olabiliyor. Bir evi satılığa çıkartmak için "Sell" butonuna basmak yeterli oluyor. Ancak satış o anda gerçekleşmiyor. Size bir süre sonra telefonla bir teklif geliyor ve kabul edip etmemek size kalıyor. Kabul ederseniz ev satılmış oluyor. Bölümler içinde istenilen görevleri yerine getirmek için birde süre kısıtlaması bulunuyor. Kısıtlama iki ayrı zamana bölünmüş. Kum saatinin yarısına kadar tüm görevler biterse üstün başarı sergilemiş sayılıyorsunuz. Ancak yarı süreyi aşarak kum saatinin tamamı bitene kadar zamanınız bulunmakta. Bölümler giderek zorlaşan bir yapıya sahipler. Bu zorluk daha çok, giderek artan sayıda yapıyı üretmek, almak ve satmayı aynı ya da daha kısa sürede gerçekleştirmemiz istendiğinden oluyor. Genel olarak baktığımızda Build a Lot, sevimli grafiklere sahip eğlenceli bir oyun. Ancak sadece kafa yormadan vakit öldürmek isteyenlere tavsiye edilir.
Yorumlar
MK Okuru
MK Okuru 25.09.2021 03:10
Kalan Karakter : 300 Gönder
Build-a-lot

İlginizi Çekebilir

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×