1/2

Bujingai: The Forsaken City

Can Gülay
Can Gülay 3.06.2010 - 12:31
Savaş sanatları ustası Lau'nun macerası…
Platformlar PlayStation 2
Bujingai: The Forsaken City
  • Yapımcı - Yayıncı Taito Corporation - bam!
  • Çoklu Oyuncu: Yok
  • Oyun Türü: Aksiyon
  • Web Sitesi
Merlin Puanı 68
Artılar Bol flaşlı ve renkli efektler, videolardaki ana karakter modellemeleri çok iyi.
Eksiler Tekdüze oynanış ve detaysız çevre grafikler.

Ünlü Japon Rocker Gackt’e dayanan atik ve savaş sanatları ustası Lau Wong’un macerasını anlatan Bujingai: The Forsaken City, ünlü Japon oyun yapımcısı Taito’nun, kuruluşunun 50. yıldönümünde PlayStation 2 için hazırladığı ve baştan sona Japon işi olduğunu belli eden bir oyun. Anlatıldığına göre Bujingai aslında insanlığı yok eden ve cehenneme açılmış bir kapısı olan bir zamanda geçiyor. Oyunun baş karakteri şeytan avcısı Lau bu savaşta en büyük rolü oynarken, yarı insan yarı şeytan Rei ve kız arkadaşı Yohfa’da macerada ona yardımcı oluyor.

Oyunun konusu ilk bakışta çok ilgi çekici değil aslında, zaten senaryonun detaylarının da kendini hemen göstermemesi biraz kafa karıştırıyor. Hack’n slash tarzında bir aksiyonla beraber çeşitli RPG öğeleri de içeren Bujingai, karakter modellemelerinden oynanışa kadar her yönüyle yapımcısının kimler olduğunu söylüyor.

Siz siz olun etrafınıza fazla bakmayın?

Forsaken City’de başlayan macera bambu ormanları ve yüksek binalar gibi farklı mekanlar arasında durmayan bir aksiyonla birlikte gelişim gösteriyor, yalnız oyundan zevk almak istiyorsanız tüm bu olup bitenler sırasında çevre detaylara fazla dikkat etmemelisiniz; çünkü oyun bu konuda biraz yüzeysel bir yaklaşım sergiliyor; Bujingai daha çok oynanışa yüklenen ve sadece türünün meraklılarının ilgisini çekecek bir yapıya sahip.

Kahramanımız Lau gerçekten bir dövüş sanatları ustası ve yaptıklarını görünce şaşırmamak elde değil. Lau kılıçlarını inanılmaz bir serilikle kullanırken, düz duvarlarda yürüyüp, belli mesafelerde uçabilme gibi kabiliyetlere sahip. Bunun yanında bir çok büyü gücü de Lau ve öteki kahramanların maharetleri arasında. Bahsettiğim gibi oyun hemen hemen hep hack’n slash tarzında ilerliyor ve yapmanız gereken önünüze çıkan garip yaratıkları kılıç ve büyülerinizle yok etmekten ibaret. Arada karşınıza çıkan boss’ları saymazsanız da oyun akıcılığını bu şekilde sağlamaya çalıştığından Bujingai bir yerden sonra tek düze bir yapıya bürünüyor.

Oyunda çevrede bulunan ve düşmanlarınızı öldürdükçe ortaya çıkan Orb’ları topluyorsunuz ve Experience Point değerindeki bu orbları; defans, atak ve büyü level’larınızı geliştirmek için kullanıyorsunuz. Kahramanımız Lau karşılaştığı yaratıklara karşı inanılmaz seri kılıç komboları yapıyor, bunu dışarıdan gören birisi oyunu oynayanın büyük haz aldığını düşünür, fakat siz bu hareketleri yaparken sadece aksiyon tuşuna arka arkaya basıp farklı tuş kombinasyonları uygulamadığınız için işler hiç de dışarıdan göründüğü gibi olmuyor ve oynanış kendini tekrar ederek sıkıcı bir hâl alabiliyor.

Adblock yazılımı bulundu! Lütfen aşağıdaki notu okuyun.

AdBlock Plus ya da benzeri bir yazılım kullandığınızı fark etmiş bulunuyoruz. Bu yazılımlar sitemizin tüm özelliklerini kullanmanızı engellemektedir.

Siz de takdir edersiniz ki sitemizi hayatta tutabilmemiz için tek gelir kaynağımızı bu reklamlar oluşturmaktadır. Sitemizde sizleri rahatsız edecek reklamlara yer vermemeye çalışlıyoruz.

Bu sebeple Adblcok yazılımınızı sitemiz için durdurup hem bize destek olmanızı hem de birlikte daha güzel çalışmalara ve projelere imza atmamıza destek olmanızı rica ediyoruz.

Lütfen merlininkazani.com'u güvenilir siteler listenize ekleyin ya da sitemizde dolaşırken AdBlock yazılımınızı kapatın. İlgi ve anlayışınız için teşekkür ederiz.

×