1/3

Burnout 3: Takedown

Can Gülay
Can Gülay 3.06.2010 - 12:31
Hız, heyecan ve eğlence... Boost'larınızı yükleyin Takedown yapmaya gidiyoruz!
Platformlar PlayStation 2
Burnout 3: Takedown
Merlin Puanı 94
1 Kişi Oyladı
Okur Ortalaması%100
Artılar Harika grafikler, inanılmaz eğlenceli oynanış, güçlü multiplayer modu, müthiş kaza sahneleri, kısacası her şey...
Eksiler Bir kaç kamera açısı daha olabilirdi, ayrıca kendi sınıfları içinde bazı araç modelleri birbirine fazla benziyor. Bunun yanında yanınızda arkadaşlarınız varken oyunu yalnız başınıza oynamak istemeniz de sakıncalı olabiliyor!

Bugüne kadar gördüklerinizi unutun!

Burnout denince akla önce istisnasız "Boost ve Crash" kelimeleri gelir, eğer bu gün ortalıkta nitrolu-turbolu araba yarışları varsa bunlar da Burnout’ın eseridir. Peki nedir Burnout’ı diğer oyunlardan ayıran? - 2001 yılındaki ilk oyunla birlikte Criterion Games hız ve heyecan duygusunu araba yarışları için adeta yeniden tanımlamıştı; fakat asıl bomba 2002 sonunda çıkan Burnout 2: Point of Impact’le patladı. Harika grafikleri ve mükemmel oynanabilirliği ile Point of Impact gerçekten inanılmaz bir oyundu. Hızlı yarışlar ve mükemmel kaza sahneleri Burnout’ı diğer oyunlardan ayıran en büyük noktalardı. Ve son olarak: Burnout 3... Bugüne kadar gördüklerinizi unutun, çünkü bu Takedown!

Takedown!

Öncelikle oyuna adını veren Takedown olayını açıklayalım: Yarışlar esnasında rakip arabalara çarparak ya da onlara kaza yaptırarak yoldan atarsanız ‘’takedown’’ yapmış oluyorsunuz, böylece Turbo / Boost barınız bir anda doluyor ve maksimum hızlara ulaşmanız mümkün oluyor. Yarışlar esnasındaki en büyük silahınız boost enerjiniz, boost enerjinizi arttırmanın yolları çok çeşitli; aracınızı ters yönde kullanmanız, şehir trafiği arasında keskin sollama ve makas hareketleri yapmanız, virajlarda aracınızı kaydırmanız, rakiplerinize çarpmanız... hepsi size ekstradan boost ve puan kazandırıyor, tabii yapacağınız takedown’lar hız açısından en büyük ödülünüz oluyor, hele arka arkaya bir kaç takedown yaptınız mı hızdan başınızın dönmemesi mümkün değil...

Kings of the Road?

Yolların kralı olduğunuzu düşünüyorsanız bunu kanıtlamak için World Tour’da kendinizi ispatlamalısınız. Oyunun görev modu olan bu bölümde turnuvalara katılıyor, teke tek kapışmalara giriyor, crash ve time attack yarışları yapıyorsunuz, ya da belli limitlerde takedown yapmanız istenebiliyor. Amerika, Avrupa ve Uzak Doğu gibi farklı bölgelerde bulunan bir çok parkurda yolları arşınlama imkanınız var; tabi bunları açmak için yarışları kazanmalı, kazalar yapmalı ve puanları toplamalısınız.

Risk = Ödül


Temelde yarışlar yine iki kısma ayrılmış; bunlardan ilki çeşitli parkurlarda yaptığınız yarışlar, diğeri ise akıl almaz kazalara sebebiyet verdiğiniz Crash modu. Oyunda da belirtildiği gibi ‘’Ne kadar risk, o kadar ödül’’ anlamına geliyor. Bahsettiğim gibi yarışlarda ne kadar tehlikeli ve artistik hareket yapar, rakiplerinize ne kadar fazla zarar verirseniz o kadar fazla Burnout puanı topluyorsunuz. Tabi bunları yaparken yarış sonucunda dereceye girmeniz gerektiğini de unutmamalısınız. Crash modunda ise amacınız sadece zincirleme kazalar yaratıp, olabildiğince maddi hasar vermek. Tüm bu yarışlar sonunda topladığınız puanlar, madalyalar ve hasar maliyetleri, oyundaki yeni arabaları, yolları, turnuvaları ve bir sürü ekstra ödülü açıyor. Oyun bu açıdan çok zengin, hatta belli limit ve özelliklerde yaptığınız takedown’lar bile yeni şeyleri açmak için yeterli oluyor. Bu arada Burnout 2’nin biraz kısa olduğu doğruydu; fakat Takedown’ın oyun süresi çok daha fazla. 7 saatlik bir oynanış ve üstelik iyi sayılabilecek bir performansla oyunun World Tour modunun sadece % 25’ini tamamlayabildim; ki zaten işin zor kısmının da bundan sonra başladığını düşünürsek ve diğer modları da göz önünde bulundurursak oyunun oynanabilirlik süresinin ne kadar fazla olduğunu sanırım tahmin edebilirsiniz...

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×