1/3

Burnout Revenge

Kutay Koç
Kutay Koç 3.06.2010 - 12:31
İntikam zamanı geldi!
Platformlar PlayStation 2
Burnout Revenge
  • Yapımcı - Yayıncı Criterion Games - EA Games
  • Çoklu Oyuncu: Var
  • Oyun Türü: Yarış
Merlin Puanı 94
Artılar Grafik, ses, oynanabilirlik… En iyi hasar modellemesi ve en iyi kazalar. Her yönden muhteşem bir eğlence bombası.
Eksiler Uzun yüklemeler ve araç isimleri. Bir de crash modundaki replay neden kaldırıldı?
Oyunun sonlarına doğru, yine zorlu bir yarış… Müziğin etkisiyle çoktan gaza gelmişim zaten. Yarışın başından beri en önde gidiyorum. Bitiş noktası göründü bile; rahatlıyorum. Tam yarışı bitirecekken, karşıdan gelen otobüs arabamı bin parçaya ayırıyor. Tüm rakiplerimin arkadan geldiğini ve beni geçeceğini anlıyorum. Tam o sırada ekranın sağ alt köşesinde çıkan R2 tuşunu görüyorum. Hızlıca, heyecanla R2 tuşuna arka arkaya basıyorum ve BOOOOOMM!!! Kendi arabamı patlatıyorum; rakiplerimi ise paramparça ediyorum. Evet, kazandım! Var mı acaba böyle manyak başka bir oyun?

İlk iki Burnout oyunu bize sanki oyuncak arabaları kullanıyormuş hissi veriyordu. İki oyun da çok beğenilmişti. Üçüncü oyunla beraber yapımcılar seride bir devrim yaptı ve oyunu birçok açıdan değiştirdiler. Herkes Burnout 3’ün nasıl bir oyun olacağını merak ediyordu. Sonunda ortaya müthiş bir oyun çıkmıştı. Birçok ödül aldı ve herkesi kendine hayran bıraktı Burnout 3. Sıra nihayet Burnout Revenge’e gelmişti. Bu sefer herkes ortaya bir klasik çıkacağından emindi.

Oldukça uzun bir giriş videosunun ardından başlıyor intikam alma oyunumuz. Bu videoyu izlemenizde yarar var; çünkü oyundaki hemen hemen her şey burada anlatılıyor. İlk olarak karşımıza çıkan dünya turuna atlıyoruz. Bu tur kolaydan zora doğru giden 10 kısıma ayrılmış. Başarılı oldukça rütbemiz artıyor ve bir sonraki kısıma geçebiliyoruz. Toplamda 169 bölüm bulunuyor. Yarış boyunca yaptığımız hareketlerle “awesome” (4 yıldız) a kadar derece alabiliyoruz. Bu dereceyi altın madalya ile beraber alırsak 5 yıldız (perfect) derecesine ulaşıyoruz. Gümüş madalya da derecemiz aynı kalıyor; fakat bronz madalya da bir derece düşüyor. Yarışlardan sonra bir sonraki dereceye ulaşmamız için kaç yıldız toplamamız gerektiğini görebiliyorsunuz. Derecenizi arttırmak için yapabileceğiniz şeyler: Ters yönden gitmek, rakiplerinize kaza yaptırmak, rakiplerinizden intikam almak, aynı yönden gelen trafiğe çarpmak, aracınızı kaydırmak, rakiplerinizin kuyruğuna takılmak ve aracınızı yerden havalandırmak. Bunları yaptığınızda aynı zamanda boost da kazanmış oluyorsunuz.

F.I.G.H.T!

Yarışları kazanmanın yolu rakiplere kaza yaptırtmak. Bu şekilde hem ekstradan bir boost barına sahip oluyorsunuz, hem de boost barınız tamamen doluyor. R1 tuşuna basılı tutarak boost kullanıyoruz. Eğer boost kullanmanıza rağmen aracınızın yeteri kadar hızlanmadığını düşünüyorsanız elinizi R1’den çekip tekrar basılı tutun. Rakiplerinizden biri size kaza yaptırttığı zaman, üzerindeki mavi sıralama göstergesi kırmızıya dönüşüyor ve kamera bu rakibinize zoom yapıyor. Siz de yarışı bırakıp intikam almaya, onu parçalamaya çalışıyorsunuz. Yarışmıyor, savaşıyorsunuz. İntikam aldığınızda rahatlamış bir şekilde yarışa devam ediyorsunuz.

Artık sizinle aynı yönde akan trafikten korkmanıza gerek yok. Eğer otobüs ve tır gibi bir araca çarpmazsanız aracınız parçalanmıyor. Trafikteki araçlara çarparak, onları metrelerce öteye fırlatabilirsiniz. Aynı zamanda sizin yönünüzden gelen araçlara çarpıp, bu araçların karşı yönden gelen araçlarla kaza yapmasını sağlayabilirsiniz.

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×