1/2

C & C: Renegade

Berk Iybar 3.06.2010 - 12:31
Westwood’un nihayet piyasaya sürmeyi başardığı RENEGADE, bir strateji klasiği olan C&C’yi FPS’ye taşıyor
Platformlar PC
C & C: Renegade
  • Yapımcı - Yayıncı Westwood - EA Games
  • Çoklu Oyuncu: Var
  • Oyun Türü: Aksiyon
  • Sistem Gereksinimleri
Merlin Puanı 85
Artılar -
Eksiler -

Ne olacaktı? Yılların strateji ustası Westwood firması, unutulmaz klasiği C&C’yi FPS türüne çevirerek ne derece başarı sağlayabilecekti? Bunca fps varken –ve bi o kadarı da iddialıyken (Medal of Honor gibi)- renegade kendine nasıl bir yer edinecekti? 

Her şeyden önce tüm bu soru yumağının içinde böyle bir değişim cesareti gösterdiğinden dolayı Westwood bir takdiri hakediyor. Ancak bu değişimin ardında FPS türünün anlam veremediğim bir şekilde alıcı bulması mı yoksa firmanın amatör bir ruhla radikal bir manevra mı gerçekleştirmek istediğini doğrusu şu aşamada kestirmek güç, belki de yersiz. Çünkü Renegade elimizde ve artık onu kurmamız elimizde. 

C&C’yi hepimizin duymuşluğu vardır. Teknolojik olarak kökü yine aynı firmanın amigadaki DUNE2’sine dayanan strateji oyunu en son YURI’S REVENGE görev paketiyle kendini yenilemişti. C&C Amerikan ve Rus mücadelesini olası dünya savaşlarıyla ve global terorizmle teknolojinin savaş başlığı altında kullanılmasını gözler önüne sererek anlatan gerçek zamanlı stratejilerin ilklerindendi. Oyunun yüksek derecede oynanabilirliği, dönemine göre yükselttiği çıta ve sürükleyicilik gibi unsurlar oyunu firmanın ve oyuncuların gözbebeği haline getirmişti. 

Şimdi ise firmanın merakla beklenen FPS’sini oynamanın zamanı geldi. Dev bir strateji oyunu içerisinde, kendine has özelliklerle dolu bu dünyada, mouse başında yön veren kişiden savaşın ortasındaki asker konumuna gelmenin sırası. Artık gördüğümüz, üretip patlattığımız binaların içlerine girip, aldığımız emirler doğrultusunda sıcak savaşlar yaşayacağız.

BUNLARI BİLİYOR MUSUNUZ ?
  • Westwood firmasının 1991’de adventure ağırlıklı DuneI ve RTS kilometre taşı DuneII’yi 1993 yılında Amiga 500 için 4 disket olarak piyasaya sürdüğünü ?
  • PC sürümünden itibaren C&C’nin intro ve demolarında gerçek karakterlerin kullanıldığını ancak RENEGADE’de sinematiklerin oyun motoruyla yapıldığını?

Tek ve Çoklu oyuncu olanağı sağlayan Renegade’in konusu dünya güvenliğini tehdit etmek amaçlı kaçırılan bilimadamlarının peşine düşmek ve bu noktadan itibaren zenginleşen bir hikayeye dayanıyor. Bilimadamlarını hapis tuttukları olası yerlere girip çıkarak, vurulan uçağımızın düştüğü düşman adasından kendimizi kurtararak ve denizaltında gizli bölmeler bularak zengileşen bir oyun hikayesi bulunmakta. Tek kişilik mod için toplam on iki görev mevcut. Ancak bu görevler yeterince uzunlar. Bunun yanında haritaların da geniş olması sebebiyle ikincil, üçüncül ve hatta gizli görevler de oyunda belirmekte. Böyle olunca sık sık kayıt yapmak lehinize olacaktır. Unutmadan bazen bu ikincil görevlerin ana göreve faydasının da olduğunu belirtmeliyim. Örneğin bir askeri kurtararak yardımcı güç ve yeni silah bulup yolunuza daha emin gidebiliyorsunuz. Ya da o görevi tamamlarken arka bir yol bularak düşmanlarınızı şaşırtabiliyorsunuz. 

Bu arada böylesine büyük bir haritada en büyük yardımcınız kolunuzdaki EVA adlı bir cihaz. EVA’yı (Electronic Video Access/Elektronik Video Aygıtı[Baş harfler iki dilde de tutuyorJ])gelişmiş bir pusula olarak da düşünebilirsiniz. Sol tarafta yer alan bu cihaz ile enerjinizi, zırhınızı ve daha da önemlisi radardaki düşmanlarınızı ve hedeflerinizi görebilirsiniz. Yeşil büyük yıldız ana hedefiniz olurken kırmızı noktalar düşman birliklerini göstermekte. Bu arada sağ üst köşede göreceğiniz “range” ise metre cinsinden ana hedefinize olan mesafenizi gösterecektir.

BİNA YIKMAK, YAPMAKTAN DAHA ZOR!
Dev radarlardan yayılan radyo dalgaları EVA’nızı bozacaktır. Bunun için onları yok etmeniz gerekmekte. İster radar ister rafineri olsun binaları yok etmek için artık bir sıra tank seçip saldıramıyorsunuz. Bunun yerine binanın içine girip en aşağı kata doğru asansörlerle inmeniz ve patlayıcılarla merkezi etkisiz hale getirmeniz gerekmekte. Aslında bu noktada hangi binayı yok edeceğiniz de oyunun strateji bakımından artıları. Örneğin dev lazerleri geçmek için “powerplant” adlı güç kaynağını yok etmeniz gerekmekte. Bu sayede düşman üssünü üretimden ve müdafaadan düşürmüş olursunuz. 

Tek kişilik oyunu etkileyen zorluk ayarı ise üç kademeden oluşmuş durumda. Bu zorluk seviyesi önünüze çıkan düşman sayısını, onların direncini, sizin silah ve sağlık taşıma kapasitenizi, otomatik hedef kitlenmesi gibi ayarları etkiliyor. Dolayısıyla düşman zekasının aynı kaldığını söyleyebilirim. Ancak düşman zekası rakiplerinizin sürekli ürediği düşünüldüğünden size gizli plan yapmak yerine, saldırı esnasında kaçış ve korunma gibi alanlarda geliştirilmiş. Bu bağlamda işinizin bazen çok zora girdiğini söylemek durumundayım.