1/2

Cabal Online

Tunay Şahin
Tunay Şahin 3.06.2010 - 12:31
Online oyunlarda yeni bir soluk
Platformlar PC
Cabal Online
Merlin Puanı 82
13 Kişi Oyladı
Okur Ortalaması%63
Artılar Yenilikçi oyun sistemi, güzel grafikler, uzun süren level atlama sistemi
Eksiler Bazı ara yüz eksikleri
Devasa online oyun sektörü, birkaç yıl öncesine göre hızlı bir yükselişe geçti. Bu konuda lokomotif olarak ipi göğüsleyen oyunlar şüphesiz World of Warcraft ve Everquest. Tabii ücretsiz oynandığı için internet kafelerde fırtınalar estiren Knight Online ve artık çok özel bir yerde, efsane konumunda olan Ultima Online’ı saymıyorum. Şimdi bu tayfaya bir de Knight Online’ın memleketinden, uzak diyarlardan kopup gelen Cabal Online katıldı. MMORPG konusunda Japonya’nın konsol RPG’lerine kafa tutacak bir üretim azmine sahip olan Koreli yapımcılardan ESTSoft’un elinden çıkan Cabal Online (CO), Avrupa’ya Games-Masters.com tarafından getiriliyor. İnternet sitesinden indirmesi bedava olan oyun, belirli bir deneme süresinin ardından aylık ücret karşılığı oynanıyor.

Daha karakter oluşturma ekranında, anime tarzına yakın (Final Fantasy gibi diyelim) çizilmiş karakterler ve yine aynı şekilde hazırlanmış görkemli zırhlar ve silahlar dikkati çekiyor. Cabal Online görsel yönden gerçekten gözlere hitap eden bir oyun. Özellikle Uzak Doğu tarzı grafikleri sevenler, kaliteli modellemeler ve çevre efektleriyle birlikte yapımın görüntülerine hayran kalacaktır. Yağmur, kar, rüzgâr gibi değişken hava koşulları da cabası. Devasa kılıçlar ile seri combolar yaparken ortaya çıkan yanarlı dönerli hareketler oyunun belki de en çekici yanlarından biri.

Devrim mi?

Cabal Online’ın işleyişi ve sistem konusuna gelecek olursak, adı MMORPG olsa da, yapımcılar aksiyona ağırlık verdiklerini ‘Revolution of Action’ (Aksiyonun Devrimi) sloganıyla belli ediyor. Karakterinizi oluşturup oyuna girdikten sonra bir süre, standart hâle gelen kasabadaki tüccarlarla tanışma, kasabalar arası seyahat, belirli sayıdaki yaratığı öldürme gibi görevleri tamamlamanız gerekiyor. Level 10 civarına gelene kadar bu işleyiş devam ediyor. Ardından ilk kombonuzu ve savaş mod’unuzu alıyorsunuz. Artık daha kompleks görevlere gidebilirsiniz. Seviye arttıkça yeni görevler ve yeni mekanlarla karşı karşıya kalıyorsunuz. ‘Bunlar diğer MMORPG oyunlarında da olan sıradan sistem, peki Cabal Online’ın farkı ne?’ dediğinizi duyar gibiyim. Şöyle ki, CO’da karakterinizi güçlendirmek için sadece seviye atlamanız yetmiyor. Aynı anda birden fazla özelliği takip etmeniz gerekiyor. Bir yandan level artırmaya çalışırken diğer yandan da seçtiğiniz sınıfa bağlı olarak yeteneklerinizi güçlendirmeli ve yeni yetenekler satın almalısınız. Ayrıca yetenek ağaçlarının da bir seviyesi var ve örneğin kılıç ustalığı konusundaki yeteneklerinizi geliştirdikçe Novice, Apprentice, Master gibi 11 ayrı seviyedeki yetenekleri kullanma hakkı kazanabiliyorsunuz. Tabii bir de Honor Point kısmı var. Cabal Online’da doğru şekilde yapılacak PvP’ler ile kazanacağınız onur puanları sayesinde yeni silahlar ve yetenekler alabiliyorsunuz. Yeri gelmişken söyleyelim, hâli hazırda bulunan iki sunucudan (Mars ve Mercure) birine girdiğinizde, size uyan kanallardan biri vasıtasıyla oyuna bağlanıyorsunuz. Yeni başlayanlar, ticaret, zindanlar ve PvP için ayrı kanallar kullanılıyor. Diğer oyuncularla savaşmak istiyorsanız bunu sadece PvP için ayrılan ‘War Channel’ı kullanmanız lazım. Ancak şimdiden uyaralım, 7. kanal olan savaş kanalı, gerçekten kanlı mücadelelere sahne oluyor ve karakterinizi en baştan itibaren burada geliştirmeye çalışırsanız, sürekli saldırıp tek hamlede sizi öldüren yüksek seviyeli oyuncular karnınıza kramp girmesine neden olabiliyor. Bu nedenle ilk başlarda amacına uygun bir kanaldan girip karakterinizi yeterince geliştirdikten sonra PvP kanalına geçmenizde fayda var.
Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×