1/2

Cabela's Dangerous Hunts

Erdinç Yılmaz
Erdinç Yılmaz 6.07.2010 - 11:14
Sabırlı olup, oyun konusunda bir adım ileri gitmek isteyenlere harika bir simülasyon
Platformlar PC
Cabela's Dangerous Hunts
  • Yapımcı - Yayıncı Funlabs - Activision Value
  • Çoklu Oyuncu: Yok
  • Oyun Türü: Simülasyon
  • Sistem Gereksinimleri
Merlin Puanı 90
Artılar Mükemmel atmosfer, gerçekçi oynanabilirlik, kaliteli sesler
Eksiler İyi bir sistem istemesi

Çok iyi hatırlarım, çocukken babam ve ekürisinin anlattığı avcılık maceralarını can kulağı ile dinlerdim. Yok ayı vurdum, yok aslan bıçakladım korktu kaçtı gibi bir sürü hikaye. Tabiki yıllar geçtikçe bu hikayeler değişti, tabi Erdinç'te büyüdü. Anladı ki yıllarca dinlediği hikayelerin çoğu sallamaymış. Babam ve ekürisi eğlenmek için böyle takılırlarmış. Galiba o zamanlardan kalma bende bir avcılık merakı oluştu. Geçtiğimiz yıllara kadar arkadaşlar ile ormanlarda gezinir dururduk. Aslında avcılık içerisinde pek aksiyon bulundurmayan, fakat söyleyince çok karizmatik görünen bir şey. Bilgisayar oyunu olarak avcılık yapmak bana pek mantıklı gelmese de meslek icabı denerdim fakat pek sarmazdı. Ama bu sefer öyle olmadı.

Ha Tom Clancy, ha Cabela

Yapılan onca oyundan sonra Tom Clancy ismini artık hepimiz biliyoruz. Aynı bu isim gibi avcılık oyunlarında da Cabela ismi var. Yıllardır yapılan oyunlar ile bu ismi çoğumuz bilmese de duymuşluğumuz var. Elimdeki oyun serinin diğer oyunlarından biraz daha farklı. Bu kez oynayan avcı değil av oluyor. Oyuna eklenen tehlikeli hayvanlar ile artık avcılık yaparken bir de onlardan korunmaya çalışıyorsunuz. Yani oyuna ayrı bir hava katılmış. Bu tehlikeli hayvanlar arasında çakal, dağ aslanı, kurt ve ayı gibi bir çok çeşit var. Çıkacağınız her av turunda mekana göre bu tarz tehlikeli hayvanlar oluyor ve oyuna cidden ayrı bir hava katmış. Toplam 27 adet hayvan var. Bunları avlayabileceğiniz, içlerinde kanyon, dağ, orman gibi birbirinden değişik tam 12 arazi var. Ayrıca çıktığınız turlardan elde ettiğiniz skorları oyunun sitesine üye olarak yollayabiliyor ve diğer oyuncuların skorları ile karşılaştırabiliyorsunuz.

Av olan avcı kardeşlerim, dinleyin

Oyunu kariyer modunda oynadığınızda inanılmaz gerçekçi oluyor. Bir tur saatlerce sürebiliyor. Yani oyun resmen simülasyon halini alıyor. Öncelikle kullanabileceğiniz araç gereçlerden bahsedeyim. Neredeyse 100'e yakın ekipman elinizin altında. Çeşit çeşit tüfekler, bunlar için dürbünler, yakın koruma için revolver gibi silahlar, manşetler, daha kuvvetli hayvanlar için pompalı tüfekler sadece silah bölümünün bir kısmını oluşturuyor. Ekipman olarak ise akla hayale gelmeyecek her türlü alet/edevat mevcut. Benim gibi oyunu sabırla oynayanlar için sandalye bile koymuş adamlar. Mesela bir geyik maketi alıyorsunuz, bunu uygun bir yere koyup üzerine geyikleri çekmesi için özel bir parfüm sıkıyorsunuz, sandalyenizi 100-150 metre geriye koyup elinizde dürbün ile etrafı kolaçan ediyorsunuz. Herhangi bir hayvan gördüğünüzde direk 8X dijital zoom özelliğine sahip tüfeğiniz ile indiriyorsunuz. Gerçekten inanılmaz bir deneyim. Hatta bu işte artık iyi olduğunuzda altınıza bir araba bile alabiliyorsunuz. Bu sayede çok büyük alanlarda devamlı hızlı bir şekilde gezinebiliyorsunuz. Bunların dışında tahmin edeceğiniz gibi her hayvana ayrı olarak yapılmış düdükler, et parçaları, tuz gibi materyaller de var. Sıkı durun daha da simülasyon bir olaydan bahsedicem. Oyunun sonlarına doğru yaklaştığınızda artık iş işten geçiyor. Avlandığınız mekanlar aşırı genişliyor. Kariyer için yaratacağınız karaktere oyunun başında puanlar veriyorsunuz. Sessizlik, iz bulma, vuruş gücü gibi kraterlerden puan veriyorsunuz. Bu verdiğiniz puanlara göre avlanma sırasında karakteriniz yorulabiliyor, eğer çok hantal bir tip yarattıysanız çok az bir koşturma sonunda nefes nefese kalıyor. Şimdi şu abartılmış olaya geleyim. Karakterim pek haltan olmamasına karşın verilen görevde 8 adet hayvan avlamam gerekiyor ve arazi çok geniş. Doğal olarak karakterim yoruluyor. Bunun için ekipman olarak bölüm başında çadır alıyorum ve yaklaşık 1 saatlik oyun sonunda karakter yoruluyor ve bende çadırı kurup karakteri dinlendiriyorum. Gerçekten inanılacak gibi bir şey değil. Hani vaktiniz varsa bu oyun karşısında neredeyse gerçekten avlanmaya çıkmış gibi davranabiliyorsunuz. Tabi ki bunun neresi mantıklı, kaç kişi bu şekilde oynar ayrı bir tartışma konusu. Yani demek istediğim eğer isterseniz oyun son derece zorlu bir simülasyon olabiliyor.