Caiz olmadığı söylenen kripto para, yakında caiz olabilir

Caiz olmadığı söylenen kripto para, yakında caiz olabilir

Furkan Güler
Furkan Güler 17.04.2018 - 14:18
Diyanet İşleri'nin aksine kripto paraların caiz olduğu söyleyen kişilerin sayısı yükseliyor.

2017 senesinde patlama yaşayan kripto paralar, bugünlerde durağan bir hale gelse de hala önemini koruyorlar. Milyarlarca dolarlık hacimleri sayesinde bankaları korkutan kripto paralar için ise Diyanet İşleri Başkanlığı, "İslam yasalarına aykırı" açıklamasını yapmıştı. Kara para aklama gibi nedenler yüzünden caiz olmadığını açıklayan yetkililerin aksine, Dubai merkezli OneGram isimli start up şirketi altın destekli kripto para üreterek İslam otoritelerinden izin almaya çalışıyor. Şirketin hedefi ise 2 milyar kişinin oluşturduğu Müslüman pazarında kripto paranın yaygınlaşması.

İslama uygun kripto para birimleri geliyor

OneGram kurucusu Ibrahim Khan, şeriat kurallarına yüzde 100 uyan ilk şirket olduklarını belirtirken, ilerleyen zamanlarda daha fazla kripto para biriminin İslami modeli takip etmesini istiyor. Şirket, bir birim kripto paranın karşılığı olarak gram altına eşdeğer bir şekilde kripto paraları depoluyor. Tüm bunların yanında uzmanlar, altına dayalı kripto paraların, diğer kripto para birimlerine göre daha olumlu sonuçlar verdiğini belirtti.

Dünya genelinde 1.600'e yakın kripto para bulunduğu belirten uzmanlar, coinmarketcap.com sitesine göre kripto paraların toplan piyasa değerini 326 milyar dolar olarak açıkladı.

Yorumlar 6
MK Okuru
MK Okuru 25.01.2021 22:15
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 18.04.2018 01:04
Kardeşim ne fetvası Laik ülkede. Ben müslüman değilim. Müslüman kardeşimin de kendi dininde haram mı helal mi diye sorgulayacak kapasitesi vardır, en azından ben öyle düşünüyorum. Kafalarımızı boş şeylere bu kadar takmayalım daha önemli sorunları var. Tengri Dağlarına Selam olsun
Kalan Karakter : 300 Gönder
ideefixe
ideefixe 17.04.2018 23:37
verir çakalın biri bir fetva olur biter.haram olan bankacılığı bir fetvayla helal etmediler mi?faiz yerine kar payı deyipte.kolay yani sıkıntı yok
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 17.04.2018 21:10
Hocam şimdi düz avuçta haram ama kutu benzeri bi üründe taşırsanız caiz oluyor. Örnek Ayakkabı Kutusu ;)
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 17.04.2018 20:00
Kendileri para yatırdıysa caizdir. 1500 yıldır neyin caiz olup olmadığını kestiremeyen adamlar mı diyanetten sorumlu. Tabii ki değildir para kazanma pahasına o kadar elektrik harcanıyor yazık günah. Su yok su! Önce doğa yoksa sen nasıl yaşacaksın.
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 17.04.2018 16:33
Dubai Müslüman mıdır acaba yaptığı İslam la örtüşsün. Devletin başında ateistler oturur İslamın tüm değerlerine saldırır onların ülkesinde olan da caiz olur. Bu bizi bağlamaz zaten bu zevatların derdi doğruyu yapmak değil doğruyu bozmaktır. Bunu isteyenlere kendilerine göre bahane olur niyet aynı
Kalan Karakter : 300 Gönder
İlginizi Çekebilir

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×