1/2

Call Of Duty 3 neden PC'ye gelmedi?

Mahmut Saral 3.06.2010 - 12:31
Şüphesiz geçen yılın ve bu yılın hala en çok konuşulan konusu "Call of duty 3 pc'ye çıkacak mı?" ya da "Neden çıkmıyor?" gibi sorulardı.
İlk olarak 2003 yılında pc'de doğan bir güneş gibi ışıldayan Call of duty, 3. numaralı oyunu ile pc'yi tamamen terk etti. Bu haberle birçok pc oyuncusunu geri çeviren yapımcıların asıl amacı neydi ? Korsan'a karşı bir protestomu? Cod2'nin xbox360'da ki satış başarısı sonrası konsolların daha cazip gelmiş olması mı? Bu görev neden Infinity ward'a verilmedi de TREYARCH'a verildi?

Mayıs 2006: Call of duty 3 ile ilgili ilk video yayınlandı. Videoda ilk dikkat çeken konular, oyunun mükemmel atmosferi ve mücadele eden askerlerdi. Videonun oldukça beğenildiği kesin; ama asıl şok haber yapımcılardan geldi: Call of duty 3 pc'ye kesinlikle çıkmayacak.

Mayıs 2006 ay sonu: Call of duty 3'e ait ilk oyun içi resim yayınlandı. Resimde dikkat çeken konu mükemmel derecedeki patlama fizikleri ve getirdiği süper görsellik. Bu resim yayınlandıktan kısa süre sonra Activision'un talebiyle resim siteden kaldırıldı. Bunun üzerine oyuncular daha da meraklı bir bekleyişe geçti.

Oyuncular yayınlanan her görüntü ile şok olurken asıl düşündükleri şey oyunun pc'ye çıkmasıydı doğal olarak. Birkaç gün sonra psp konsoluna da bir cod yapılacağı ama bunun farklı bir oyun olacağı duyuruldu. Bunun üzerine heyecanlanan pc oyunculuğu yine ümitlendi; ama bu konuda yapımcılar "yeni nesil" dedi başka bir şey demedi.

Kasım 2006: Oyunun çıkışı ile birlikte zaten az olan pc umutları böylece sönmüş oldu. Bu kadar fazla istek ve baskıya rağmen Activision eleştirilere tepki vermeyerek oyunu pc'ye çıkartmadı. Peki oyun neden pc için de yapılmadı ? Call of duty 3 başarılı oldumu ? TREYARCH çalışırken Infinity ward ne yapıyordu ? Gibi soruların cevaplarını arayacağız şimdi……

NEDEN YAPIMCI TREYARCH?
Bilindiği gibi cod'un konsol ve pc olmak üzere iki önemli yapımcısı var ki konsol sorumlusu TREYARCH. Big red one'de ki yaptıkları başarılı iş, bu oyunun yapımcısı olmasında en büyük faktör olmuştur. Treyarch, seçiminin hakkını vererek oldukça detaylı araştırmalar ve çalışmalar sonucu en iyi konsol uyarlamasını yapmayı başardılar.

OYUNUN İSMİNİN CALL OF DUTY 3 OLMASI DOĞRU MU?
Bence oldukça doğru bir karar. Hedef yeni nesil konsollar olduğu için ve ikinci oyunun iki başlık altında hem konsola hem de farklı olarak pc'ye geldiğini düşünürsek yapımcılara hak vermek gerekiyor. Yeni nesil konsol, yeni nesil Call of duty düşüncesi yani. Bunun için de yeni bir sayı gerekliydi.