1/4

Call of Duty 3

Güven Gümüş
Güven Gümüş 3.06.2010 - 12:31
Görev, 3. kez çağrıyor.
Savaş oyunları her zaman büyük ilgi görmüştür. Özellikle II. Dünya savaşını anlatan oyunlar oyunseverler tarafından bıkmadan usanmadan oynanmış ve hala oynanmaya devam etmiştir. II. Dünya savaşını anlatan oyunların bu kadar ilgi görmesi karşısında yapımcılar da ardı ardına II. Dünya savaşı konulu oyunlar yapmışlardır. Ancak bu oyunların birbirine benzemesi nedeniyle pek fazla tutulmamıştır. Ta ki Infinity Ward'ın tüm dünyayı şoka uğratan Call of Duty isimli oyununu çıkarana kadar.

2003 yılında oyun piyasasına bomba gibi düşen oyun, tüm dünyayı şaşkına uğratmıştı. Çünkü grafikler, yapay zeka, atmosfer, sesler her şey mükemmel bir uyum içindeydi. Infinity Ward'ın bu kadar başarılı olmasında ki etken, bünyesinde bulunan tecrübe elemanların çokluğuydu. Zaten kendilerini Medal of Honor serilerinde göstermişlerdi. Ama Call of Duty'de savaş atmosferinin bire bir olarak oyuna yansıtmaları bambaşka bir oyun olmuş ve birden bire oyun zirveye çıkmıştı. İlk oyunun çok tutmasının ardından yapımcılar oyuna United Offensive adında bir ek paket çıkardılar. Bu oyunda çok tutuldu. İyileştirilen grafikleri, yeni bölümleri, sıcak ve kapsamlı çatışmaları ile oyunseveleri yine mestedmişdi. Activision ve Infinity Ward bu kadar çok tutulan oyunun ikincisini yapmaya karar vermişlerdi. Fazla uzun sürmeyen bir bekleyişin ardından Call of Duty 2 piyasaya çıktı. Oyunseverler yine büyük bir ilgi göstererek oyunu alıp zevkler oynadılar. Yepyeni bir oyun, geliştirilen özellikler ve daha fazlası Call of Duty 2'de mevcuttu. Artık piyasa da tek bir savaş oyunu vardı; '' Call of Duty ''

Call of Duty'nin bu kadar çok tutulmasının en büyük sebebi, sırasıyla bire bir savaş ortamının oyuna aktarılması, oyundaki yapay zekanın çok iyi olması, özellikle asker modellemelerinin gerçeğe uygun yapılması örnek gösterebiliriz. Call of Duty sadece bilgisayarda değil çeşitli konsollarda farklı oyunlarla da karşımıza çıktı. Playstation 2 için çıkan Call of Duty 2: Big Red One ve Call of Duty: Finest Hour'ı örnek sayabiliriz. Herkes Activision'dan sırada ki serinin haberini bekliyordu. Beklenen açıklama çok geçmeden geldi. Oyunun üçüncü versiyonu olan Call of Duty 3'ün çıkacağı duyurulmuştu. Ama Activision Dünya'da ki PC kullanıcılarını üzecek bir haberi de beraberinde verdi. Call of Duty 3'ün sadece konsollara çıkacağı ve oyunun PC'ye çıkmayacağını açıkladı. İlk başta hiç kimse bu habere inanmadı ama E3 fuarında Activision adına konuşan bir yetkili aynı haberi herkesin önünde tekrarlayarak oyunun konsollara çıkacağını ve PC'ye çıkmayacağını dile getirdi. Herkes çok şaşırmış ve tepkilerini dile getirmişti. Ama Activision sözünü hep tekrarlayarak bir çok oyunseveri üzdü!

Infinity Ward yerine Treyarch

Oyunun PC'ye çıkmayacağının açıklanmasının ardından, diğer serilerde oyunun yapımcılığını üstlenen ve başarılı bir grafik çizen Infinity Ward yerine Treyarch firması Call of Duty 3'ün yapımını üstlendi. Treyarch'ın Playstation 2 için yaptığı Call of Duty 2: Big Red One ile ilk denemesini yapmışlardı. Oyun pek başarılı olmamıştı, bakalım herkesin merakla beklediği Call of Duty 3'de nasıl bir performans ortaya koyup bizlerin karşısına çıkıcak. Oyunu yine Activision dağıtacak ve sırayla Playstation 3, Xbox360, Xbox, Playstation 2, Wii ve son olarakta E3 fuarında Activision'un açıkladığı COD 3'ün PSP'ye de çıkacak olmasıydı. Ancak yapımcılar PSP'ye çıkacak oyunun PS3 ve XBOX360'dan port edilmeyeceğini farklı bir oyun olacağını dile getirmişlerdi.
Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×