1/3

Call of Duty 4: Modern Warfare

Mahmut Saral
Mahmut Saral 3.06.2010 - 12:31
Modern görev çağrısına hazırlanma zamanı.
Bir türün başlatıcısı değil ama devrimci kimliği Call of Duty. 2003 yılında çıkışıyla birlikte olay yaratmış, 80'i yılın oyunu ödülü - 50'si editör ödülü olmak üzere 130 ödül alarak oyun tarihine adını platin harflerle yazdırmış bir serinin başlangıcıydı Call of Duty. COD serisi adına 6 oyun bir de ek paket çıktı. İlk oyunun haricinde 2. ve 3. oyun en başarılı olanlardı. Öyle ki çıktığı yılda Xbox 360'ın en çok satan ve oynanan oyunu Call of duty 2 olmuştu. Yine konsolda Call of Duty 3, 1 milyon barajını 1 ayda aşarak en çok satan oyunlardan biri olmuştu. Ayrıca konsollara çıkan Finest Hour ve Big Red One oyunları çıktıkları yıllarda en çok satan oyunlardan biri oldular. Ek paket ise tüm zamanların en yüksek puanını aldı. Görüldüğü ve bilindiği üzere çıktığı yıllarda hep türünün en iyisi olan Call of Duty, bu kez ismi aynı ama türünü değiştirerek bizlerle 8. kez buluşacak.

Yeni çağa ayak uydurma

Geride kalan serinin diğer oyunlarının aksine oyunun modern çağda geçecek dedikoduları, Call of Duty 3 piyasaya çıktıktan sonra ortalarda dolanmaya başlamıştı. Geçtiğimiz günlerde önemli bir haber yayınlandı ve yeni Call of Duty’nin 28 Nisan'da büyük bir basın açıklaması ile duyurulacağı belirtildi. Daha sonra GameSpot sitesi, Activision'a yakın kaynaklara da bu haberi doğrulattı. Herkes duyurunun yapılacağı günü beklemeye başlarken oyunun videosu yayınlanabilir ihtimali çıkınca heyecan giderek arttı ve nihayetinde de oyun içi görüntülerden oluşan ve farklı mekanlarda geçen bir buçuk dakika uzunluğunda bir video yayınlandı. Böylece oyun ile ilgili dedikodular da açıklığa kavuşmuş oldu. Herkesin tahmin ettiği modern savaşlar vardı artık. Bu durumda şuan için Call of Duty’nin 2. Dünya Savaşı konusunu kapatarak, modern savaş çağları konusunu başlatmış oluyordu.

Oyunumuz günümüze yakın tarihlerde cereyan eden önemli olayları konu alıyor. Bunların arasında hiç şüphesiz en dikkat çekici konu Orta Doğu Savaşları. Bunun yanında Avrupa, Kuzey Atlantik, Rusya gibi dünyanın çeşitli yerlerinde mücadelelerde bulunacağız. Her zaman olduğu gibi yine Call of Duty'de devamlı tek bir konuya bağlı kalınmamış. Yani farklı birden fazla konular var. Eskiden bugüne oyunda değişmeyen iki unsur var ve bunlar oldukça önemli: 1. Oyunun çok uluslu bir oyun olması gerçeği. Bu özellik sayesinde COD birçok rakibini ezip geçmişti. Oyunda Amerika, İngiliz, Polonyalı, Rus ve Kanadalı askerleri kontrol edebilmiştik. Call of Duty 4: Modern Warfare'de ise Amerikan kara askeri, Amerikan denizcisi, İngiliz Sas komandosu gibi farklı karakterler bizi bekliyor olacak. Ayrıca oyunda Ruslar'da bulunacak ama büyük ihtimalle bu kez düşman olarak. Eski oyunlarından beri süre gelen 2. değişmez özelliği ise oyunda bulunan muhteşem atmosfer. Yeni oyunda gördüğümüz videolara dayanarak da konuşabiliriz ki atmosfer yine muhteşem bir şekilde karşımıza çıkıyor. Patlayan tanklar, düşen helikopterler, ölen askerler, bağırışlar ve daha fazlası inanılmaz bir şekilde yine oyuna monte edilmiş. Bu oyunun tartışılmaz en büyük özelliği hiç şüphesiz atmosferi ve akabinde getirdiği heyecanı bana göre. Her seride olduğu gibi COD 4: Modern Warfare'de muhteşem bir savaş atmosferi bizleri bekliyor olacak.

Oyunun videosu: https://www.gametrailers.com/player.php?id=19007&type=mov&pl=game
Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×