Call of Duty 4: Modern Warfare

Mahmut Saral
Mahmut Saral 3.06.2010 - 12:31
Bugüne kadar bir çok platformda gördüğümüz Call of Duty, bir kez daha DS'de savaş için ekipmanlarını hazırlıyor
Call of Duty ile savaş her yerde

Hikayemiz Rusya'da başlıyor. Bir iç savaş başlatma çabası var, ama dış dünyadan müdahale gelmemesi için Ortadoğu da karışıklık çıkartılarak planlar uygulanmak isteniyor. Konu aslında orijinal COD4 ile hemen hemen aynı paralellikte olmakla birlikte, bütün bölümleri yeni olacak yapımda 15 bölüm bulunacak. Bir Black Hawk üyesi veya bir İngiliz S.A.S komandosu gibi karakterleri yönetme imkanımız olacak. Projenin yapımcı koltuğunda ise N-SPACE firması bulunuyor.

Oynanış ekranında yapacağımız her dokunuş doğal olarak hedef alma sistemini tetikleyecek. Ayrıca ekranımızın altında detaylı bir de harita bulunacak. Kendi takımımızın ve düşmanların yerlerini biliyor olacağız. Düşmanlar kırmızı renk ile gösterilecek haritada. Ekranın üstünde pusulamız da mevcut ve güncel görevlerimizi öğrenebilmek için çeşitli açıklamalar da bulunuyor. Tabii ki COD serisinde olduğumuz gibi yine tek başına değiliz, bir takımız var. Düşmanla yakın mesafe oluşturunca adamlarımız otomatik olarak saldırıya geçiyorlar. Bu da yapay zekanın oyuncuya sağladığı bir avantaj ürünü olacak gibi görünüyor.

Oyunda emrimize amade bazı silahlardan bahsedersek; SMG, RPG, Sniper, Shotgun gibi alternatiflerimiz olacak. Bu silahları duruma uygun kullanılması kendi açımızdan avantaj sağlıyor. Toplu saldırılarda BFG ile büyük bir etki bırakabilirken, birebir karşılıklı çatışmalarda Shotgun daha çok işimize yarayacaktır. COD4’ü olumlu bir şekilde oynayabilmek için, kontrolleri de iyi bilmek gerekiyor. D-Pad' i (Yönler) sola ve sağa doğru yönlendirdiğimiz takdirde bir bombardıman başlatma imkanımız bulunacak. Hızlı koşmak için D-pad ile çift klik ve yukarı tuşu yardımcımız olacak. Yere yatmak için ise aynı yöntem ile bu kez aşağı tuşunu kullanmamız gerekecek. L ile de ateş ediyoruz. Teknik detaylara baktığımızda karşımızda güzel bir kontrol sistemi var. COD4’ün motorunun yüksek performans sağlayacağı söyleniyor. Grafikler DS'nin sınırlarını zorlayacak gibi. Yine de özellikle FPS denildiği zaman, gelişen grafik teknolojisini de hesaba katarsak; DS gibi bir el konsolu bu türü oynamak için uygun bir platform değil diye düşünüyorum. Call of Duty 4 bu DS’yi elinde bulunduran oyuncular için kaçırılamaz bir fırsat. Multiplayer olarak baktığımızda, dört oyuncuya kadar destek veren yapım; kablosuz ortamda çoklu oyuncu modunu oynama imkanı sunuyor. Deathmatch, Team Deathmatch ve CTF(Capture the Flag) gibi seçenekler mevcut.

Kasım’ın 5’in de Call of Duty’nin 2. devrimi olarak gördüğüm Modern Warfare’ın, yeni nesil konsollar ve PC için piyasalarda olacağı biliniyor. COD4 DS'nin de, ana oyun ile beraber Kasım'ın 5'in de piyasada olması bekleniyor. Bakalım DS versiyonu diğer COD oyunları gibi başarılı olabilecek mi? Bakalım eski olmasına rağmen yıllara direnen ve hala ayakta olan PS2 için de bir Call of Duty gelecek mi? Treyarch’ın yeni bir Spiderman oyunu ile ilgilendiğini düşünürsek COD 3 galiba bir vedaydı.

N-SPACE hakkında

Merkezi Orlando, Florida'da bulunuyor. Tasarım, geliştirme ve teknik destek gibi konular üzerinde çalışıyor. Gamecube, DS, PS2, PSP, PC ve yeni nesil konsollar için çalışıyor. Playstation için; Duke Nukem: Time to Kill, Duke Nukem: Land of the Babes, Die Hard Trilogy 2 gibi yapımları geliştirdi.
Yorumlar
MK Okuru
MK Okuru 2.12.2022 21:51
Kalan Karakter : 300 Gönder
Call of Duty 4: Modern Warfare

İlginizi Çekebilir
Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×