1/4

Call of Duty 4'te bir Türk imzası

Mahmut Saral
Mahmut Saral 22.12.2011 - 11:23
Sami Onur ile Call of Duty üzerine konuştuk!
Merlin’in Kazanı (MK): Öncelikle zaman ayırdığınız için teşekkür ediyorum. Sami Onur kimdir? Sizi kısaca tanıyabilir miyiz?

Sami Onur: Tabii ki, İstanbul'da doğdum. Üsküdarlıyım. İTÜ’de mimarlık okudum, sonra Amerika'nın sayılı mimarlık okullarından biri olan SCIarc'da Master yaptım. Çocukluğumdan beri bilgisayarlara ve dolayısıyla oyunlara meraklı olduğumdan dolayı mezun olduktan sonra bu alanı denemek istedim. Şimdilik geçimimi bu alandan sağlıyorum. En çok oynadığım oyun Winning Eleven’dır.

Call of Duty 4'te bir Türk imzası
MK: Amerika'da ilk iş deneyiminiz hangi kurumda oldu?

Sami Onur: Bir mimarlık ofisinde, Amphibian Arc isminde. Oyun firması olarak ilk deneyimim Genuine Games’de oldu.

MK: İsminizi ilk olarak CD oyun dergisinde duymuştum. Röportajınız vardı ve o sıra Call of Duty 2 ekibinde yer alıyordunuz. Activision'a nasıl geçtiniz?

Sami Onur: Genuine Games'den Electronic Arts'a geçtim, oradan da Activision'a. Infinity Ward'da çalışan bir arkadaşım vardı, o çağırdı. Ben de tekliflerini kabul ettim.

MK: Bu çağırıda, Europen Assault'taki çalışmanızın bir etkisi olabilir mi?

Sami Onur: Etkisi varsa bile azdır. Yaptığım işler her firmada o firmanın en iyilerini oluşturuyor. Genelde üstünde çalıştığım her şey pazarlamada kullanıldı. European Assault üstünde az çalıştım. Dediğim gibi o sebeple diğer işlerime göre etkisi pek önemli değildir diye düşünüyorum, ama muhakkak ufak da olsa vardır katkısı.

MK: Baktığımızda Fight Club, Medal of Honor ve Call of Duty gibi isimlerde yer almışsınız. Şimdiye kadar "İyi ki yer almışım" dediğiniz bir proje var mı?

Sami Onur: Bunlara ek olarak Golden Eye: Rogue Agent’da var. Yaptığım bütün işlerden memnunum. COD4’te yer almak diğer oyunlara göre benim için biraz daha hoş oldu. Teknolojiyi sonuna kadar zorlayıp kendi sınıfında daha önce yapılmamış kalitede iş yapma olanağım oldu. O sebeple herhalde COD4'e ayrı bir parantez açmam iyi olur.

MK: Şu anki ekipte göreviniz nedir?

Sami Onur: Grafik bölümündeyim. Ortamlar, araçlar ve silahların bir bölümünü ben yapıyorum. Özellikle yoğunlaştığım alan, ortamlar. COD4'ten birkaç örnek vermem gerekirse; Sea knight (iki pervaneli helikopter), 50 MM’lik makineli tüfek, Çernobil’deki ve diğer birçok kademedeki ortamların bir bölümünü ben yaptım. Bunlar, binalar, bahçeler dönme dolap gibi büyük şeyler de olabiliyor. Yazar kasa, telefon vs… de olabiliyor. Oyun tasarımına ilişkin fikirlerimizi de tüm firma olarak söylüyoruz, ama benim katkım oyun tasarımında çok az.
Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×