1/2

Call of Duty 4'ün Multiplayer dünyası

Serkan Selim YILDIZ
Serkan Selim YILDIZ 3.06.2010 - 12:31
Yılın FPS'sinin online camiası
Bir yapımı Singleplayer oynarsınız, AI bir yere kadar tat verir. Her ne kadar sağlam AI sistemi yapılırsa yapılsın bir yere kadar zevk alırsınız. Fakat Multiplayer’da zevk bitmek bilmez. 10 yıllık Starcraft’ı hâlâ online oynayan binlerce kişi var. World of Warcraft gibi efsane MMORPG, çoklu oyuncu sisteminde ve milyonlarca kişi tarafından oynanıyor. Oyun dünyasında çok kullanılan bir deyim her şeyi açıklar nitelikte “Game Experience May Change During Online Play”.

Game Experience May Change During Online Play

Bir oyun var ki 2007 Eylül’ünde çıkmış ve piyasayı kasıp kavurmuş; Call of Duty 4. Zaten daha önceki çıkan versiyonlarıyla bir tekel olarak kabul edilmişti. COD 2’le de Multiplayer olarak büyük oyuncu sayısına sahip bir yapımdı. Tekli oyuncu modu olarak hayli zevkli COD 4(ki beklenen de buydu zaten). Çok harika sahnelere şahit olduğumuz yapımın senaryosu kısa sürmüş tadı damağımızda kalmıştı. Infinity Ward yaptığı harika FPS ile piyasadaki bütün ödülleri silip süpürmüştü. Singleplayer’ı bir çırpıda bitirdikten sonra kendimizi online dünyaya attık. COD 4’ün Multiplayer’nı oynayan oyuncu sayısı kısa sürede müthiş bir yükselişe geçti. Bu yükseliş sadece PC’de gerçekleşmedi; X360 ve PS3’de de hayli fazla online oyuncusu vardı. X360 da rekorlar kırdı.

Kendinizi online dünyaya bir attınız mı daha dönüşü olmuyor. Ciddi manada bu dünyanın içine girdiğinizde hayattan kopuyorsunuz. Yaşantınızdan birçok şeyi ekip online dünyanın içine atıyorsunuz kendinizi. Mesela MMORPG oynayanlar öyledir. Hayatlarında bir o oyundaki karakterleri vardır bir de o karakterlerinin eşyaları. Arkadaşları arasında konuştukları konular hep eşyalarla veya yendikleri rakipleriyle ilgilidir. Yeni bir eşya bulmuşlardır (Bulunmayacak bir eşyadır) ya da yenilmeyecek bir adamı yenmişlerdir; övünür dururlar. Dışarıdan oyun dünyasını hiç tanımayan bir adam da onları görse büyük bir iş başardıklarını zanneder. Ama oyuncular için bu tür şeyler çok büyük sevinç, övünç, maharet kaynağıdır. Rüyalarında bile onları görürler. Günlerini PC başında geçirirler (Ağustos 2005’de PC başında online oyun oynarken vefat eden Koreli Lee’nin ruhu şad olsun)

COD 4 ablukası

COD 4 bu kadar (MMORPG yapımları kadar) bağımlılık yapmasa da akşamlarınızı sömürür diyebilirim. “Dur şurada biraz COD 4 oynayayım” diyerek açarsınız kapıyı. Bir süre neyin ne olduğunu anlamaya çalışırsınız. Sonra serverlarda tecrübe yaparsınız. Kendinize güveniniz gelir. Sınır tanımazsınız. Kendinizi bir klana atmaya çalışırsınız (Klan belli bir grubun bir araya gelerek oluşturdukları takım). Sonra bir bakarsınız ki artık COD 4’te bulunan harita sizin evinizin yolu gibi olmuş.

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×