Call of Duty: Black Ops 4

Platformlar PC, PlayStation 4, XBox One
Call of Duty: Black Ops 4
  • Yapımcı - Yayıncı Treyarch - Activision
  • Çoklu Oyuncu: Var
  • Oyun Türü: Aksiyon,First Person Shooter
Merlin Puanı 80
16 Kişi Oyladı
Okur Ortalaması%49
Artılar + Blackout mod'u
+ Özel güçler ve karakterler
+ İçerik tarafında dolgun
Eksiler - Senaryo olmayışı
- Blackout mod'undaki grafik kalitesi
Özel İnceleme
Furkan Sakoğlu
Furkan Sakoğlu 12.10.2018 - 16:03

Karadır kaşların...

Dile kolay tam üzerinden tam 14 yıl geçmiş, ilk Call of Duty oyununun piyasaya sürüldüğü tarihten. Yani ilk Call of Duty oyunu piyasa çıktığında ve FPS dünyasının baştan sona değiştirdiğinde doğanlar şuan liseye başlamış durumda (yaşlanıyoruz). Seri için geliştirilen sayısız oyun, her biri ile Activision'da yüzleri ciddi manada güldüren satış rakamlarına ulaşmayı başardı. Ancak kabul etmek gerekiyor ki, Modern Warfare 2'den sonra seri her ne kadar satış rakamlarına çok ciddi şekilde yansımamış olsa da kan kaybetmeye başlamıştı.

Call of Duty Black Ops 4 incelemesi

Özellikle yenilik tarafında bir türlü beklenen yenilikler ile oyuncuların karşısına çıkmayan Call of Duty, doğal olarak oyuncuların eleştiri oklarına hedef olmuştu. İşin ilginç yanı ise serinin yaratıcısı olan Infinity Ward'ın son yıllarda en beğenilmeyen Call of Duty oyunlarını geliştirmesi oldu. Call of Duty Ghost ve Infinite Warfare, serinin en kötü oyunları olarak kabul görmüş durumda.

Call of Duty'de bu yıl hikaye yok

Ancak geçtiğimiz yıl Call of Duty serisi geçmişe dönüş yaparak bizleri yeniden doğduğu topraklara, 2. Dünya Savaşına davet etti. Her ne kadar oyun, yakın gelecekteki Call of Duty oyunlarına kıyasla kabul edilebilir bir kalitede gelmiş olsa da, yine tam olarak bekleneni vermeyi başaramadı. Bu yıl ise şahsen son yıllardaki favori Call of Duty geliştiricim olan Treyarch işe el attı ve karşımız Black Ops 4 ile çıktı.

Oyunda senaryo mod'u yok. Hiç yok.

Şimdi öncelikle Black Ops 4'ün diğer Call of Duty oyunlarına kıyasla en büyük farkını belirteyim. Oyunda senaryo mod'u yok. Hiç yok. Treyarch bu yıl aldığı karar ile Call of Duty'nin belki de en az öneme sahip (genel oyuncu kitlesi için) bölümünü komple oyundan çıkardı ve bütün konstantrasyonunu multiplayer mod'una verdi. İyi mi yaptı yoksa kötü mü? Gelin değerlendirelim.

Şimdi, öncelikle dilerseniz Call of Duty'nin standart multiplayer mod'u ile başlayalım. Battle Royale mevzusunda konu uzun, onu sona saklıyorum. Şimdi öncelikle oyunun multiplayer mod'unda toplam 14 harita olduğunu belirtelim. Ancak kasım ayında ünlü Nuketown haritası da eklenecek. Bu 14 haritanın 4'ü, geçmişte de görmüş olduğumuz haritaların yeniden yapılmış sürümleri, yani remake'leri diyebiliriz. Tamamen yeni sayabileceğimiz 10 harita ile karşı karşıyayız. Haritaların tasarımı ise genel manada hayli dolu, görsel olarak güzel ve ciddi şekilde dengelenmiş. Ancak bu dengeleme olayının oyunların ruhunu öldürdüğü kanatindeyim şahsen. Sürekli olarak E-Spor'a odaklı simetrik haritalar, konunun tamamen asimetrik olduğu savaş oyunlarında sırıtıp atmosferi baltalayabiliyor. Her ne kadar Treyarch harita tasarımlarında iki farklı cepheyi de farklı şekillerde tasarlanmış olsa da, dar sokaklar oyuncuyu boğabiliyor. Şahsen eski Call of Duty'lerin geniş ve büyük haritalarını hala daha özlemle anıyorum.

Dar alanda kısa paslaşmalar

Haritalar konusunu geriye bırakırsak Call of Duty: Black Ops 4, karakterler tarafında da Black Ops 3'ün izini takip ediyor, yani seçtiğiniz her karakterin kendine has bir özelliği bulunuyor ve bunu oyun içerisinde kendizin veya takımınız faydasına kullanabiliyorsunuz. Oyun içerisinde şuan için toplam 10 karakter var. Bu karakterlerin altı tanesi (Ruin, Prophet, Battery, Seraph, Nomad, Firebreak) Black Ops III'ten gelirken, dört tanesi ise (Recon, Ajax, Torque, Crash) tamamen sıfırdan tasarlanarak oyuna eklenmiş. Belirtmiş olduğum gibi her karakterin kendine has bir özelliği ve gücü bulunmakta, örneğin kimisi yere takım arkadaşları için cephane bırakabilirken, kimi uzaktan mayın kurma yeteneğine sahip. Bu yetenekleri oyun içerisinde düzgün bir şekilde kullanmak ise bir Call of Duty oyunundan beklenmeyecek derecede önem arz ediyor. Özelliklerini veya güçlerini doğru şekilde kullanan takımların büyük avantajı olduğunu belirtebilirim.

Standart multiplayer mod'ları arasında ise yenilikleri ile dikkat çeken iki mod var. Bu mod'lardan biri Control mod'u. Control oynarken amacınız harita üzerinde bulunan üç farklı noktayı sınırlı bir süre içerisinde ele geçirmek. Ele geçirdiğiniz her süre için ekstra süre kazanabiliyorsunuz. Savunan takımın ise yeniden doğma hakkı sınırlı bu yüzden savunan takımın dikkatli olması gerekiyor. Karakterlerin özel güçlerinin ve ekipmanlarının öne çıktığı mod'lardan biri bu mod diyebilirim.
Bir diğer yeni mod ise Heist olmuş. Heist mod'unda ise bir takımın amacı haritada bir noktada bulunan para çantasını alıp yine belli bir noktaya ulaştırmak. Bu noktaya ulaştıktan sonra ise belli bir süre hayatta kalabilmek. Heist mod'unun ilginç kısmı ise tıpkı Counter Strike oyunlarındaki gibi oyuna sınırlı bir para ile başlamamız olmuş. Performansımıza göre her raund sonunda para kazanıyor ve yeni raund başlangıcında ekipman satın alabiliyoruz. Mermilerin bile sınırlı olması bu mod'u hayli heyecanlı kılmış diyebilirim.
Bu iki mod haricinde ise klasik TDM gibi mod'lar da oyunda mevcut. Ayrıca hardcore sevenler için de yine bu hardcore mod'ların oyunda bulunduğunu belirtebilirim. Black Ops 4'ün genel itibari ile multiplayer tarafı bir FPS oyununa göre keyifli olmuş diyebilirim. Ayrıca önceki bazı Call of Duty'lere kıyasla oyunun atmosferi futuristik olsa da herhangi bir uçma kaçma, duvardan yürüme gibi mekaniklerin oyunda bulunmadığının altını çizelim.
Oyun futuristik uçma kaçma, duvardan yürüme gibi mekanikler yok.
Ve gelelim zurnanın zurt dediği, Black Ops 4'ün en çok heycanlandıran mod'una. Blackout, yani Battle Royale mod'una. Hepimizin malumi ki oyun dünyası özellikle 2018 yılında Battle Royale oyunlarının egemenliği altına girdi. PUBG'nin müthiş yükselişi ve akabinde Fortnite'ın müthiş başarısı ile birlikte irili ufaklı birçok firmak kendi Battle Royale oyunları veya mod'ları ile pastadan pay kapma yarışına girişti. Şahsen bu mod için beni en çok şaşırtan firma Activision oldu. Call of Duty gibi neredeyse 15 yıldır küçük haritalarda kısa paslaşmalar üzerine yoğunlaşmış bir firmanın, devasa bir haritaya ve onlarca oyuncuya ihtiyaç olan Battle Royale mod'u ile karşıma çıkacağını hiç tahmin etmemiştim. Ancak gelin görün ki Treyarch karşımıza Blackout mod'u ile çıkageldi.
Öncelikle şunu belirteyim. Blackout mod'umuz tamamen FPS bakış açısına sahip. Yani PUBG ve Fortnite gibi TPS seçeneğimiz yok. Aslında Treyarch geçmişte Modern Warfare 2'de görmüş olduğumuz gibi TPS mod'unu oyuna ekleyebilirdi demeden edemiyorum, ki fazlasıyla da yakışırdı. Kim bilir belki gelecek güncellemeler ile TPS mod'unu da görebiliriz. 
Black Ops 4'ün Blackout mod'u bizlere PUBG ve Fortnite'dan alışık olduğumuz bir deneyim sunuyor. Ancak çok daha oturaklı ve kaliteli bir şekilde diyebiliriz. Call of Duty serisinin her ne kadar eleştiri alsa da FPS dinamiklerinin başarılı olduğu malum. Blackout mod'unda ise Call of Duty akıcılığı ve FPS mekanikleri ile oynayabilmek, başlı başına çok keyifli bir deneyim olmuş diyebilirim. Ayrıca Black Ops 4'ün klasik mutliplayer mod'unda bulunan ekipmanların ve karakter özelliklerinin, loot şeklinde haritada elde edilebilmesi ve mod'a yedirilmesi muhteşem olmuş. Örneğin Grapling Hook ile bir evin çatısına hızlıca çıkabilmek veya kalkan kurabilmek, Blackout mod'unu özellikle PUBG'den ayıran temel elementler arasında kabul edebiliriz.
Blackout haritasının da hayli büyük ve güzel dizayn edildiğini söyleyebilirim. Aslına bakarsak birçok farklı Call of Duty haritasının devasa bir harita üzerinde birleştirilmesi fikri zaten takdire şayandı. Treyarch'ı bu konuda alkışlıyoruz. Diğer yandan harita üzerinde bulunan bazı bölgelerde zombilerin olması ve PvP odaklı bir mod'a hafiften PvE elementlerinin de eklenmesi Blackout'u hayli dinamik kılmış. Mod'u oynarken sürekli olarak farklı şeyler yapabilmek güzel.
Bu mod içerisinde ayrıca araçlar da mevcut. Gerçi şuan için araç sayısı hayli sınırlı. Bir adet büyük kamyon, ATV ve helikopter harici bir aracımız bulunmuyor. Ancak bir Battle Royale mod'unda helikopterin bulunması dahi hayli ilginç bir deneyim sunmuş. Genellikle bir hedef noktaya havadan ulaşabilmek başta çok kolay gözüküyor. Ancak Treyarch dengelemede oldukça titiz davranmış. Hem harita üzerinde roket atar bulmak kolay, hem de standart silahlarla dahi helikopterler kolayca düşürebiliyor. Bu sayede helikopterdeki oyuncular daima tetikte olmak zorunda kalıyor.
Call of Duty mekanikleri ile Battle Royale oynamak hayli keyifli.
Silahlar ise yine klasik multiplayer mod'unda bulunan silahlardan oluşuyor. Ancak silahların eklentisiz hallerinin fazlasıyla etkisiz kaldığını belirtebilirim. Büyük haritalarda ciddi şekilde tepen silahları kullanmak zor. Ancak bulduğunuz eklentiler ile birlikte silahların çok daha stabil bir hale geliyor. Mod'u oynarken eklenti bulmak için ekstra efor sarfetmek gerekiyor.
Oyun içerisinde takım oyunu da büyük önem arz ediyor. Özellikle takımınızdaki her oyuncunun farklı ekipmanlar bulundurması ve bunların zamanında kullanılması sizlere oyunu kazandırabilir. İlk birkaç oyunda bun durumun tam olarak farkına varamamış olabiliyorsunuz, ancak zaman geçtikçe bu özellik ve ekipmanların ne kadar önemli olduğunu anlıyor ve oyun stilinizi de bu özellikler ve ekipmanlar üzerinden geliştiriyorsunuz.
Battle Royale mod'una ilgi duyan ancak hiçbirinde AAA kalitesinde bir özen göremeyen oyuncular, Call of Duty Black Ops 4'e kesinlikle şans vermeli diyorum.
Blackout mod'unu genel manada Call of Duty serisine ve oynanışına yakıştığını belirtmem gerekiyor. Battle Royale mod'una ilgi duyan ancak hiçbirinde AAA kalitesinde bir özen göremeyen oyuncular, Call of Duty Black Ops 4'e kesinlikle şans vermeli diyorum. Hatta bu mod, Black Ops 4'ü satın almak için başlı başına bir neden.
Standart multi mod'lar ve Blackout haricinde Zombi mod'u da oyunda yer alıyor. Bu mod'un Call of Duty için yaratıcısı olan Treyarch, zombi tarafında da bekleneni vermeyi başarıyor. Arkadaşlarınız ile birlikte co-op oyun oynamayı seviyorsanız zombi mod'u hem içerik hem de keyif bakımından sizleri tatmin etmeyi başaracaktır.
Blackout mod'unda bizleri devasa bir harita bekliyor.
Teknik tarafta ise yorumlarımı PC platformu için yapacağım, ancak PS4 ve Xbox One tarafında da benzer sonuçlar olduğunu söyleyebilirim. Grafiklerin standart multi ve zombi mod'unda çok hoş ve temiz bir görüntü sunduğunu söyleyebilirim. Kaplamalar, ışıklandırmalar ve gölgelendirmeler fazlasıyla başarılı. Ancak Blackout mod'unda durum farklı. Büyük ihtimalle konsolların limitli yapısında dolayı Blackout mod'unda kaplama kalitesi diğer mod'lara kıyasla hayli düşük. Ayrıca haritaların doluluğu ve detayları da keza limitli tutulmuş. Ancak oyunun devasa bir haritada, yüze yakın oyuncuyla, PvP deneyimi sunması ve bunu 60 FPS'de yapabilmesi zaten büyük bir mucize, bu yüzden bu mod'daki grafik kalitesinin düşüklüğünü yadırgamamak gerekiyor. Ancak PC tarafında böyle bir limit yok. PC'ye özel olarak daha yüksek kaplama kalitesi eklenmeliydi.
Sesler tarafında ise yine oyunu ikiye ayırmak gerek. Standart mod'da alışık olduğumuz Call of Duty kalitesi mevcut, Blackout mod'unda ise uzaktaki silah sesleri ve seslerin nerden geldiğini anlayabilmeniz son derece başarılı. Ancak yine de siz bir Battlefield kalitesi beklemeyin diyebilirim.
Son sözlere gelecek olursak Call of Duty Black Ops 4, özellikle Blackout mod'u ile bu yıl çok satacak oyunlar listesinde kendine sağlam bir yer edinecek gibi gözüküyor. Özellikle PlayStation veya Xbox oyuncuyusanız ve gerçekten keyifli bir Battle Royale deneyimi arıyorsanız, Black Ops 4'ü kaçırmamanızı öneriyorum. Ancak PC tarafında iseniz PUBG sizi idare edecektir diyebilirim.
Yorumlar 57
MK Okuru
MK Okuru 31.03.2023 10:21
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 15.04.2020 09:05
oyunu iade edebiliyormuyuz ?
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 28.03.2019 19:59
bişey dicem normal blackops 4 aldığımda blackoutda geliyormu çünkü battlenette 4 tane paket var mesela standartında normal multiplayer ve zombilermi var sadece yoksa blackoutda dahilmi
Kalan Karakter : 300 Gönder
SPJJOKER 34
SPJJOKER 34 18.02.2019 18:58
nice
but
battlefield v daha iyi
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 25.12.2018 10:14
cod gibi fps oyunlarında senaryo önemlidir. Kurgu önemlidir. Oyun bu şekilde bir bütündür. Tabiki mp sevenler için mp modu da olmalıdır ama senaryosuz oyun içi boştur. Bi amaç yoktur bir hikaye yoktur. Belirli haritada birbirimizi vurucaksak ne anlamı var. yazıklar olsun sana cod.
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 25.12.2018 10:07
Beni hayal kırıklığına uğrattın cod. Tamam mp olsun bişey dediğim yok fakat benim gibi hikaye modu oynayan ve buna önem veren tüm serilerini bitirmiş bir oyuncuya yapılır mı bu. İlk defa bir cod oyununu oynamayacağım. Oyun severleri yolunacak kaz gibi görmeyi bırakın artık. COD yok artık benim için.
Kalan Karakter : 300 Gönder
Bunları Kaçırma

Adblock yazılımı bulundu! Lütfen aşağıdaki notu okuyun.

AdBlock Plus ya da benzeri bir yazılım kullandığınızı fark etmiş bulunuyoruz. Bu yazılımlar sitemizin tüm özelliklerini kullanmanızı engellemektedir.

Siz de takdir edersiniz ki sitemizi hayatta tutabilmemiz için tek gelir kaynağımızı bu reklamlar oluşturmaktadır. Sitemizde sizleri rahatsız edecek reklamlara yer vermemeye çalışlıyoruz.

Bu sebeple Adblcok yazılımınızı sitemiz için durdurup hem bize destek olmanızı hem de birlikte daha güzel çalışmalara ve projelere imza atmamıza destek olmanızı rica ediyoruz.

Lütfen merlininkazani.com'u güvenilir siteler listenize ekleyin ya da sitemizde dolaşırken AdBlock yazılımınızı kapatın. İlgi ve anlayışınız için teşekkür ederiz.

×