1/2

Call of Juarez: Bound in Blood

Mahmut Saral
Mahmut Saral 3.06.2010 - 12:31
Gün batımında öleceksin
Platformlar PC
Call of Juarez: Bound in Blood
  • Yapımcı - Yayıncı Techland - Ubisoft
  • Çoklu Oyuncu: Var
  • Oyun Türü: Aksiyon,Aksiyon
  • Sistem Gereksinimleri
Merlin Puanı 80
54 Kişi Oyladı
Okur Ortalaması%85
Artılar Düello modu, iki karakteri de yönetebiliyoruz, Vahşi Batı atmosferini hissettirebiliyor
Eksiler Bazı teknik hatalar
Fazla kullanılmayan bir konu üzerine giderek, yeni bir oyun geliştirmek riskli bir iştir. Özellikle adınız pek duyulmamışsa ve piyasada kendinize önemli bir yer edinmek için, en büyük umutlarınızı, bu projenize bağlamışsanız. Techland, 2006 yılında Call of Juarez’ı çıkardığında, çoğu oyuncuyu memnun etmeyi bilmişti. Bir yıl öncesinde Activision etiketiyle çıkarılan GUN, bana göre zevkli ve başarılı bir yapım olsa da, teknik detaylar ve atmosfer olarak bazı kısımları eksikti. İşte bu boşlukları fırsat bilen Techland, kartlarını doğru oynadı ve güzel bir oyunla adından söz ettirmişti. Kampçı kullanarak dağlara tırmandığımız bölüm, bana yaşattığı heyecan ve daha önce görmediğim türde farklı oluşundan dolayı Call of Juarez’e dair aklımda kalan en güzel anıydı. Şimdi ise anıları bir kenara bırakırsak, Bound in Blood ile tekrar vahşi batının kurak topraklarına geri dönme vakti geldi.

Call of Juarez: Bound in Blood
"Oyun Vahşi Batı topraklarını ekranlarımıza kaliteli bir şekilde taşıyor."

Kişisel gibi görünebilir, ama değil

Günümüzden yıllar öncesindeyiz. Ray ve Thomas isimli karakterleri yöneteceğimiz yapım, sinematik bir videoyla oyunculara merhaba diyor ve böylece ilk soru işaretleri kafalarda beliriyor. Silahlarını birbirlerine doğrultmuş iki insan ve bir kadın… Derken ekran kararıyor ve birkaç yıl öncesinde, iç savaş sırasındaki bir cephede kendimizi buluyoruz. Bound in Blood, Ray ve Thomas’ın başından geçen olayları, en önemlisi de neden büyük bir anlaşmazlık içerisine düştüklerini anlatıyor. Bunu anlamamız için hikâyeye en baştan başlamamız gerekiyor.

Yapımda yer alan her bölümün başlangıcında bir karakter seçmemiz gerekiyor. Ray ile ilerlerken Thomas da bize yardım ediyor veya Thomas’ı seçtiğimiz de Ray’i yapay zekâ kontrol ediyor. Kısaca kontrolleri kavradıktan sonra, artık çarpışmaya girebiliriz. Her iki karakterin de iyi olduğu yönleri var. Öncelikle Ray’e bakarsak, yakın mesafelerde oldukça rahat atışlar yapabiliyor ve ateşli silahları çok iyi kullanabiliyor. Yapım, aynı anda iki silahla ateş etmemize veya bir elimizde bomba, diğerinde de silah taşımamıza imkân veriyor. Thomas ise uzak mesafe atışlarda daha başarılı. Bomba ve yay gibi silahları da rahatlıkla kullanabiliyor. Düşmanlarımızı öldürdükçe ekranın köşesinde yer alan bar doluyor ve Z tuşuna bastığımız taktirde oyun, yavaş çekim moduna geçiyor. Bu süre zarfında biz dahil hiçbir karakter hareket edemiyor. Sadece hedef imleçlerini, düşmanlarımızın üzerinde tıklayarak belirlemeli ve bunu eksiksiz yapmalıyız. Tamamladıktan sonra otomatik olarak tüm düşmanlarımızı öldürebiliyor ve yola devam ediyoruz.

Call of Juarez: Bound in Blood
"Her bölümde birini seçebildiğimiz iki karakterin de, farklı ve yetenekli oldukları noktalar var."

Kaderimin çizdiği yol

Yapımda geniş haritalar bulunuyor, fakat özgürlükçü bir oynanış sunduğunu söylemek pek doğru olmaz. Belirlenen yollar üzerinden ilerliyoruz. Karşı karşıya savaşmak zorunda değiliz. Siper alma özelliği sayesinde, gövdemizi çıkarmadan sadece silahı doğrultarak düşmanlarımızı öldürebiliyoruz. Zaten dikkatsiz davranırsak, birkaç atış sonucunda ölebiliyoruz. Sağlık barımızın dolması için ise, biraz dinlenmemiz yeterli oluyor. İstediğimiz zaman da oyunu kaydedebiliyoruz.

Adblock yazılımı bulundu! Lütfen aşağıdaki notu okuyun.

AdBlock Plus ya da benzeri bir yazılım kullandığınızı fark etmiş bulunuyoruz. Bu yazılımlar sitemizin tüm özelliklerini kullanmanızı engellemektedir.

Siz de takdir edersiniz ki sitemizi hayatta tutabilmemiz için tek gelir kaynağımızı bu reklamlar oluşturmaktadır. Sitemizde sizleri rahatsız edecek reklamlara yer vermemeye çalışlıyoruz.

Bu sebeple Adblcok yazılımınızı sitemiz için durdurup hem bize destek olmanızı hem de birlikte daha güzel çalışmalara ve projelere imza atmamıza destek olmanızı rica ediyoruz.

Lütfen merlininkazani.com'u güvenilir siteler listenize ekleyin ya da sitemizde dolaşırken AdBlock yazılımınızı kapatın. İlgi ve anlayışınız için teşekkür ederiz.

×