1/2

Call of Juarez

Arda Gündüz 3.06.2010 - 12:31
Juarez de kim? Bizi neden çağırıyor?
Geçtiğimiz aylarda piyasalardaki yerini alan Gun’dan sonra, oyun dünyasında Vahşi Batı konsepti sanırız kendine biraz daha yer edinmeye başladı. Sonuçta dünya üzerinde oldukça fazla fanatiği, saymakla bitmeyen çekilmiş filmleri bulunmakta. Sağlam grafiklerle ve kendimizi o karakterlerden birisi yerine koyarak Vahşi Batı’ya inmek, aslında oyun dünyasında biraz geç popüler olmuş bir konu. Ancak yapımcıların dikkatlerini çekmeye başladıysa ve Vahşi Batı içeren yapımlar duydukça, artık bu kavramın da yerleşmeye başladığını söyleyebiliriz. Bu konseptin bir diğer temsilcisi de, birkaç ay sonra Call of Juarez olacak.

Dini kovboy olmak...

Birinci şahıs görünümünden oynanacak, Vahşi Batı temalı Call of Juarez’de yönetebileceğimiz iki karakterimiz bulunuyor. Bunlardan birisi rahip özelliği de bulunan, bıçkın delikanlımız Reverend Ray. Diğeri ise, onun üvey yeğeni olan, az biraz daha arka planda kalan karakterimiz Billy. İkisinin de içinde olduğu, daha doğrusu sonradan kesiştikleri dramatik bir hikayeleri var. Birgün Billy, üvey amcası olan Reverend Ray ile şiddetli bir tartışmaya girer ve sonra da kapıyı çekip ardına bakmadan çıkar gider. Bir süre sonra ayrıldığı kasabaya tekrar geri döndüğünde evine uğrar ve evinde üvey babasının cansız bedeni ile karşılaşır. Bu sırada Reverend Ray de içeri girer ve gördüğü manzara karşısında o da şoka uğrar. Billy şuursuz biçimde, dışarı çıkarak katilleri bulmak için etrafa koşuşturur, tartışmış olmalarına rağmen “Ne de olsa üvey amcasıyım” diyerekten Reverend Ray de arkasından fırlar. Bu arada en önemli ayrıntı, üvey babasının cesedine bakarken, evin duvarına kanla “Call of Juarez” yani “Juarez’in Çağırısı” yazılmıştır.

Hikaye her iki karakterimiz için ayrı olarak biçimlenecek. Farklı özelliklere sahip olmalarının yanında, oyun içerisinde kullanabilecekleri farklı yetenekleri de olacak. Reverend Ray, rahip kökenli olduğundan dolayı bunu anlamak çok fazla zor olmayacak. Taşıyabileceği klasik kovboy tabancası ve tüfeğinin yanında, ok ve yay kullanabiliyor. Bir diğer ilginç silahı ise, kırbacı. Rahip olma özelliğini, düşmanlar üzerinde kullanma şansına sahip. Bir elinde silah tutarken diğerinde İncil’i tutabilir, buradan okuduğu pasajlar ile düşmanlarını psikolojik olarak etkileyebilir. Etkilenen düşmanlar, kutsal sözlerden korkup kaçabiliyorlar. Bunun yanında, Billy gizli olmayı daha fazla seviyor. Genelde gölgelerde gizlenmeyi ve işini sessizce halletmeyi tercih ediyor. Reverend Ray’in kullandığı silahların tamamını kullanabilmenin yanında, kırbacı ile bazı yüksek yerlere ulaşıp tutunabiliyor. Ayrıca üvey amcasına nazaran biraz daha atletik ve daha uzak mesafelere zıplayabiliyor.