Calling All Cars

Erhan Kahraman 3.06.2010 - 12:31
Pamuk şekeri tadında eğlencelik bir oyun.
Platformlar PlayStation 3
Calling All Cars
  • Yapımcı - Yayıncı Incognito Inc. - SCEA
  • Çoklu Oyuncu: Var
  • Oyun Türü: Aksiyon
Merlin Puanı 82
Artılar Kaliteli görseller, keyifli online oynanış.
Eksiler Bölümler yeterli değil.
PlayStation 3 çıkışından itibaren, rakibi olan Xbox’a karşı en büyük savaşı online arenada vermeye başladı. Xbox Live (XBL) gibi köklü ve oturmuş bir sistemle baş edebilmek için, her hafta mümkün olduğunca PlayStation Network (PSN) aracılığıyla yeni oyunlar, videolar ve demolar sunmaya çalıştı. Henüz elbette XBL ile baş edecek seviyede değil; ancak bu platforma çıkan ve daha çok konsolun çeşitli noktalardaki gücünü göstermeye odaklanan oyunlar, PS3 sahiplerini mutlu etmeye yetiyor. Bunlardan biri de, geçtiğimiz hafta God of War serilerinin yapımcısının imzasıyla online ortamda satışa sunuldu. Peki Calling All Cars (CAC)adlı yapım, indirip oynamaya değer mi?

EĞLENCE KÜPÜ

‘Arcade’ kelimesinin tam olarak karşılığını, Incognito Entertainment yapımı Calling All Cars size sunuyor; gerçekçilikten uzak, kavrama süresi kısa, ustalaşma süresi uzun ve çok eğlenceli! Bir çeşit hırsız polis oyunu olarak tanımlanabilecek olan yapımda, bayrak yarışının biraz değişiğini oynuyoruz. Hapishaneden kaçan azılı bir suçlunun peşine düşen ödül avcısını canlandırdığımız yapımda, on çeşit araçtan istediğimizi seçip iri kıyım suçlunun peşine düşüyoruz. Bölgedeki daha önceden belirlenmiş noktalara suçluyu getirdiğimizde ise, o noktadaki puanı alıyoruz. Kazandığımız puan, suçluyu teslim ettiğimiz yerin ulaşılma zorluğuna göre artıyor. Örneğin dolambaçlı bir patika çıkıp bir binanın çatısına atlayarak erişebildiğimiz bir teslim noktasından dört puan alırken, alelade bir garajdan sadece bir puan alıyoruz. Buraya kadar kolay ve çok basit gibi görünüyor; ancak haritada yalnız olmadığımızı belirtmekte fayda var. Alemin tek akıllı biz olmadığımız gibi, ödül peşindeki tek araç da biz değiliz. Çeşitli boyut ve modellerdeki araçlarla diğerleri de suçluyu kovalıyor. Üstelik diğer biri ele geçirdiğinde, o ödül avcısına kaba kuvvet uygulamakta da hiç tereddüt etmiyorlar. Haritanın çeşitli noktalarına yerleştirilmiş olan kutucuklardan çıkan türlü türlü silahlar, eskilerden Twisted Metal’i hatırlatacak etkiler bırakıyor rakiplerinizde. Mıknatısla, suçluyu taşıyan aracı kendinize çekerken, roketi kullanarak aynı aracı havaya uçurabilirsiniz. Silahların rasgele çıktığını da hatırlatalım.

ÇÖZÜNÜRLÜĞE GEL

Calling All Cars yüksek adrenalinin yanı sıra yüksek çözünürlüğü de destekliyor. 1080p çözünürlüğe kadar ayarlanabilen görsel kalitesi ile, tüm o keşmekeşin içinde takdire şayan görüntüler yakalayabiliyorsunuz. İlk başlarda karmaşaya alışmanız zaman alacaktır. Etraftaki ödül avcıları, polis, siren ve çarpışma sesleri, toz, toprak ve çamur, kendi aracınızı bulmanızı bile bazen zorlaştıracak. Ancak basit kontroller ve yüksek çözünürlüklü görseller bu noktada yardımınıza yetişiyor. Üstelik aracınızı sadece analog tuşuyla değil, Sixaxis hareket algılayıcısı ile de yönetebilirsiniz. Ancak bu metodu denemeden önce oyuna iyice alışmanızı tavsiye ediyoruz. Calling All Cars’ın en güçlü yönü ise çoklu oyuncu modu. Aynı cihazda veya online arenada 4 kişiye kadar çoklu oyuncuyu destekleyen yapım, herhangi bir takılma veya pürüz çıkarmadan tam porsiyon eğlence sunuyor. Online arenada 60fps hızla ödül avcılığı yapmak gerçekten çok keyifli. Türleri her ne kadar farklı olsa da, Calling All Cars’un çoklu oyuncu modundan, Def Jam Vendetta benzeri bir tat aldım. Fazladan oyun kontrolörünüz varsa, arkadaşlarınız, biraz cips, biraz kola ve 10$ karşılığı sahip olabileceğiniz CAC ile tüm hafta etkisinden kurtulamayacağınız kadar eğlenceli bir hafta sonu geçirmeniz mümkün.
Yorumlar
MK Okuru
MK Okuru 25.07.2024 03:44
Kalan Karakter: 300 Gönder
Calling All Cars
İlginizi Çekebilir