Capcom Classics Collection Remixed

Capcom Classics Collection Remixed

Emre Gökberk
Emre Gökberk 3.06.2010 - 12:31
Geçmiş zaman olur ki; hayali cihan değer!
Platformlar PSP
Capcom Classics Collection Remixed
  • Yapımcı - Yayıncı Digital Eclipse - Capcom
  • Çoklu Oyuncu: Var
  • Oyun Türü: Platform,Platform
Merlin Puanı 73
Artılar Multiplayer modu, iyi bir derleme
Eksiler Oyunların yenilenmiş versiyonları da eklenebilirdi
Eski kitaplıkların tozlu raflarında ya da bir eskicinin el arabasında rastlıyoruz geçmişin teknolojik oyuncaklarına. Evvel zaman en değerli varlığımız gibi baktığımız, ama şimdi bitpazarına düşen makineler ve oyunları. Teknolojinin ve hızlı ilerlemenin şokunu atlatamadan bir darbede biz vurmuşuz onlara; evin en ücra ve tozlu köşesindeki yeni krallıklarında.

Çoğumuzun adını bile unuttuğu ya da yeni neslin varlıklarından dahi bir haber olduğu oyunlar PSP’de yeniden peydahlanmaya başladı. Mazisi eskiye dayanan firmaların bir araya getirdiği derlemeler ile yenilenerek ambalajlanan oyunlar tekrardan hayat buluyor. İşte bu eski firmalardan biri de Capcom. Kuruluşu 1979’a dayanan firma, Capcom Classics Collection Remixed’de zamanın kaliteli ve klasikleşmiş arcade yapımlarını bir araya getiriyor. Derleme içinde Street Fighter II gibi muhtemelen duymamanıza imkân olmayan oyunlar dahi bulunmakta. Sanırım bu örnek ne derece köklere inildiğini yeterince gösteriyor. Yapımda bulunan oyunların sıralı tam listesi ise şu şekilde: 1941, Avengers, Bionic Commando, Black Tiger, Block Block, Captain Commando, Final Fight, Forgotten Worlds, Last Duel, Legendary Wings, Magic Sword, Mega Twins, Quiz & Dragons, Section Z, Side Arms, The Speed Rumbler, Street Fighter, Strider, Three Wonders ve son olarak Varth.

Evvel zaman içinde…

Listeye baktığımızda özellikle eski oyunculardansanız mutlaka birkaç isim size tanıdık gelecektir. Zaten oyunların bulunduğu menüde gezinirken, sağ taraflarında hemen oyun içi görüntüleri gösteriliyor. Çoğu unuttuğunuz oyunu bu mini videolarda gördüğünüzde aslında oynamış olduğunuzu dahi hatırlıyorsunuz. Bu oyunları oynadıkça da kilitli bilgi, konsept çizimleri ve müzikler gibi bonuslar ile ödüllendiriliyorsunuz. Oyunlar gerçekten iyi emüle edilmiş. Bununla birlikte orijinal görüntü özellikleri de korunarak PSP’ye aktarılmış. Ancak PSP’nin Wide Screen ekranı, çoğu zaman eski oyunların görüntü oranlarına uygun olmuyor. Bu nedenle Select tuşu ile görüntü oranını değiştirme ve genişletebilme olanağı sağlanmış. Yinede bazen oyunun skoru gösteren kısımları, görüntü oranı genişletilince ekran dışına çıkabiliyor.

1941 gibi uzunlamasına ekrana sahip oyunlarda PSP standartları dışına çıkarak ekranı dik şekilde kullanabiliyoruz. Tabi bu durumda PSP’yi dikine tutmak garip bir his olduğu tartışılmaz! Yinede en yaratıcı çözüm bu olmuş. Yapımda bir diğer dikkat çeken özellikte Multiplayer desteği. Oyun açılır açılmaz bu özellik üzerinde basa basa duruluyor. Multiplayer’da kilit isim Wireless düğmesi. Zira ister menüde olun ister oyunu oynuyor, Wireless düğmesini açık konuma getirdiğiniz anda arkadaşlarınız oyuna katılabiliyor ve istedikleri anda oyunu terk edebiliyorlar. Bundan da hiçbir şekilde etkilenmiyorsunuz.

Grafikler ve sesler bekleneceği gibi zamanın teknolojisi kokuyorlar. Zaten amacımız teknoloji değil, nostalji. Bu bakımdan yaklaştığımızda oyunlar orijinal ses ve grafik özelliklerini barındırıyorlar. Hatırı sayılır düzeyde klasik, tek pakette toplanarak çok güzel bir derleme yapılmış. Özellikle geçmişinde bu oyunların tadına bakmış olanlar için bulunmaz bir fırsat. Oynamak için değilse bile, arşivlemek açısından koleksiyonunuzda bulunması gereken bir yapım Capcom Classics Collection Remixed. Geçmişi yad etmek isteyenlere duyurulur.
Yorumlar
MK Okuru
MK Okuru 18.01.2021 07:44
Kalan Karakter : 300 Gönder
İlginizi Çekebilir

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×