1/3

Capcom Resident Evil'ı 7, bitirdi!

Levent Arıkan
Levent Arıkan 5.12.2013 - 15:43
Seversin, özümsersin, bağlanırsın
Çok sevdiğiniz bir şey düşünün. Örnek mi vereyim; aile, sevgili, bağımlısı olduğunuz bir sanatçı, film, şehir ya da aklınıza gelen her neyse. İlk tanıdığınız andan itibaren onunla kurduğunuz sonsuz bağınıza bir bakın. O kadar çok seviyorsunuz ki yıllar geçtikçe iyiden iyiye delisi oluyorsunuz. Zamanla karşılıksız bir sevgi bile olabiliyor anlam yüklediğiniz şeye bağlı olarak. Bir canlı ise elbet karşılık bulabilirsiniz. Ama takıldığınız şey size bu denli şeyler vaat etmiyor olabilir. Çok uzaklarında olduğunuz bir şehir, içine düştüğünüz bir şarkı gibi. Aradaki farkın anlaşılması için örnek kısmını uzun tutuyorum. Yani karşınızda anlam yüklediğiniz şey canlı olmayan bir olgu da olabiliyor. Bizim için ortak olan şey aklınıza gelebileceği gibi bir oyundan başkası değil. Son 15-20 senenin vazgeçilmezlerinden olan Resident Evil bahsettiğimiz.

Capcom Resident Evil'ı 7, bitirdi!
Evren o kadar dipsiz ve sonsuz olmasına rağmen bizleri dünyanın farklı uçlarında olsak bile birleştirebilecek şeyler çok fazla. Burada bir şeyler yazıp çiziyorsak elbet ortak çıkış noktamız bir oyun; Resident Evil.

İçine düşünce kim çıkmak ister?
Herkesin ayrı bir hikayesi vardır. Kimi ilk oyunu ile başlamıştır kimi son oyunuyla. Resident Evil'ı özümseyenlerin ortak noktası ise çok basit aslında. Hisler ve duygular. Eğer bu dünyanın içine girerken karakterleri gerçek hayattan bir dost gibi görebiliyorsanız büyüsünü kapmış sayılırsınız. Şimdi yazının buradan sonrası aslında bu seriyi kocaman bir dünya, karakterlerini en yakın dost, mekanlarını yaşadığı yerler, müziklerini, senaryosunu ve diğer tüm etmenlerini de hayatlarından bir parça olarak görenleri ilgilendiriyor daha çok.

Capcom Resident Evil'ı 7, bitirdi!
Resident Evil; bu iki kelimenin anlattıkları görünürde çok basit. 15-20 senelik bir oyun serisi. Bu kadar yalın bir anlatımla olayın içinden sıyrılmak mümkün. Ama benim istediğim tam olarak bu değil. Ben derinlerindeki anlamına değinmek istiyorum bu yazıda. Klasik tabirle zombilerin dünyası. Ama klasik tabirlerle de yetinmek istemem. Bir oyundan fazlası bu seri.
Her detayında kendinizden bir şeyler bulabileceğiniz bir oyun. Artık bizi içine çeken o senaryoya bir giriş yapalım diyorum. Hazır olduğunu biliyorum. Başlıyoruz.

Teknolojinin bu denli gelişmediği zamanlarda hayatımıza giren bir oyun. Yakın geçmiş gibi görünüyor 15 sene öncesi. Fakat dünyanın 15 sene öncesinden bugünkü zaman dilimine gelene dek neler yaşadığını gayet net biliyoruz. Uçurum kelimesi az kalabiliyor. Resident Evil için de uçurum kelimesi serinin gidişatında önemli yer teşkil ediyor. Şimdi bir geçmişte neler yaptık ona bir bakalım.

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×