Captain Tsubasa: Rise of New Champions inceleme

Platformlar Nintendo Switch, PC, PlayStation 4
Captain Tsubasa: Rise of New Champions inceleme
  • Yapımcı - Yayıncı Bandai Namco - Bandai Namco
  • Çoklu Oyuncu: Yok
  • Oyun Türü: Aksiyon,Spor,Strateji
Merlin Puanı 72
1 Kişi Oyladı
Okur Ortalaması%100
Artılar + Tsubasa’nın hikayesini oynama fırsatı
+ Kendi futbolcumuzu yapıp geliştirebiliyoruz
+ RPG öğelerine sahip hikaye modu
+ Eğlenceli oynanış
+ Müzikler
+ Animasyonlar
Eksiler - PC sürümü hatalar ile dolu
- Oynanış fazla basit
- Hikayedeki sürekli kesintiler
- Savunmada futbolcu seçimi tam bir eziyet
- Eski oyunlar gibi derin bir oynanışa sahip değil
Özel İnceleme
Samet Basri Taşlı
Samet Basri Taşlı 22.09.2020 - 12:33

Captain Tsubasa: Rise of New Champions incelemesinde oyunun ana dinamiklerine göz atarken nostaljik bir yolculuğa da çıkıyoruz.

Captain Tsubasa: Rise of New Champions, bir neslin futbolu sevmesine sebep olan anime/manga karakterlerini kontrol etme fırsatı veriyor. Nostalji kısmını bir yana koyup, Captain Tsubasa: Rise of New Champions ne kadar iyi bir oyun olmuş, gelin beraber inceleyelim.

Tsubasa İle Brezilya Yolları

Captain Tsubasa: Rise of New Champions yıllar önce sokakta “Şahin Vuruşu!” diye topa abanan, kimin Tsubasa kimin Hyuga olacağı konusunda kavgaya tutuşan oyuncuları sevindirecek türden bir oyun. Oyunda bulunan iki farklı hikaye modu, hem Tsubasa’nın hikayesini yaşamamıza hem de kendi efsanemizi oluşturmamıza imkan tanıyor.

Captain Tsubasa aynı zamanda büyük bir nostaljiyi de içinde barındırıyor

İlk mod olan Episode: Tsubasa, Nankatsu Ortaokulu futbol takımı kaptanı olan Tsubasa Ozora’nın hikayesini anlatıyor. Nankatsu takımı arka arkaya 2 yıl ulusal turnuvalarda şampiyon olmuş ve üçüncü şampiyonluk için mücadele ediyor. Futbolun kalbi olan Brezilya’ya gitmek için çabalayan Tsubasa’nın hikayesini takip ederken, seride önemli bir yeri olan karakterler ile mücadele edip, bir süre sonra arkadaş olacağımız rakiplerimizi tanıyoruz. 

Ana hikaye kabul edebileceğimiz Episode: Tsubasa ortalama 12 saat sürüyor. Ara sahneler ve maç içerisinde gerçekleşen özel olaylar ile hikayeyi sunan Episode: Tsubasa, seriye yabancı olanların bütün hikayeyi yaşamasına fırsat tanıyor. Orjinal hikayede olan bütün önemli olaylara şahit oluyoruz.

Hikaye anlatımı fena değil ve orjinal hikayeyi uygun bir şekilde takip ediyor. Fakat rahatsız olduğum bazı noktalar var. Tahmin edebileceğiniz gibi bu modda bolca konuşma bulunuyor. Karakterler tanışıyor, meydan okumalar yapılıyor, oyun size oynanış hakkında küçük eğitimler veriyor. Ama o kadar fazla konuşma oluyor ki bir süre sonra “Hadi abicim, maça girelim artık” durumuna geliyorsunuz. İşin kötü yanı bu durum maçta da bitmiyor. 

Önemli olaylara yer verilen oyunun hikayesi 10 saatten fazla sürüyor.

Maç içerisinde olması planlanmış bazı etkinlikler var. İkizlerin hava topuna çıkması ya da Tsubasa ile rakibin birebir mücadelesi gibi özel durumlarda oyun ara sahneye geçiyor. Aslında oyuncuyu gaza getiren sahneler olsa bile, oynanışa balta vuran bazı durumlar var. Örneğin ikizlerin kesin gol gelen bir ara sahnesi var. Top ilk defa birine geçtiğinde gerçekleşen bu ara sahne, kendi kaleleri önünde bile top gelse devreye giriyor. Bütün sahayı geçip kaleye giren kafa atışı can sıkıcı bir durum oluyor. 

Sonuç olarak Episode: Tsubasa keyifli, oyunu nasıl oynayacağınızı öğretmek için güzel ama herkesin ısınamayacağı bir hikaye modu. Eski hayranlar tanıdık sahneleri görünce keyif alacak, yeni başlayanlar ise sıkılmadan takip etmeyi başarırsa güzel bir hikayeye şahit olacak.

Wakabayashi sırtınızı yaslayacağınız ender kalecilerden biri.

Japonya’nın En İyisi Olmak İçin

Oyunun ikinci hikaye modu olan Episode: New Hero, aynı zamanda oyunun asıl ilginç olan tarafını bizlere sunuyor. Kendi futbolcumuzu yarattığımız New Hero, üç farklı okul arasında seçim yapmamıza imkan tanıyor. İstediğimiz gibi oluşturmakta özgür olduğumuz futbolcu, seçtiği okula göre farklılık gösteren hikayenin baş kahramanı oluyor. 

New Hero modunda oynarken diğer futbolcular ile konuşup, yaptığımız seçimlere göre puan kazanma ve onlarla arkadaş olma gibi fırsatlar elde ediyoruz. Maçlarda kazandığımız tecrübe puanları ve arkadaşlarımızdan öğrendiklerimiz sayesinde kendimizi geliştirip, oyunculara ait özel vuruşları karakterimize öğretme fırsatı buluyoruz. 

New Hero oynanışın asıl parladığı nokta diyebilirim. Yine ara sahneler var ama bu defa maça daha fazla konsantre olabiliyoruz. Karakterimizi geliştiriyoruz, maçlarda iyi performans göstermesi için çabalıyor ve maç sonrasında eğitimi için çalışmalar yapıyoruz. Diğer spor oyunlarında bulunan kariyer moduna benzediğini söyleyebilirim. 

Oyun başlangıçta Tsubasa’nın hikayesini önerse de, oradaki kesintilerden sıkılırsanız oyunu bırakmak yerine New Hero moduna geçmenizi öneririm. Canınızı sıkan bir çok noktanın bu modda olmadığını göreceksiniz.

Oyunda Tsubasa'nın hikayesi dışında diğer önemli karakterlere de gerektiği kadar yer verilmiş.

Kaplan Vuruşu

Captain Tsubasa: Rise of New Champions bir futbol oyunu. Daha önce NES ve Playstation 2 konsollarında çıkan Tsubasa oyunlarında sıra tabanlı, daha çok RPG oyunlarına benzer bir oynanış bulunurken, yeni oyun ile birlikte gerçek zamanlı maçlar yapıyoruz. Yine de aklınıza FIFA ya da PES gibi ciddi futbol oyunları gelmesin. 

Özünde bir futbol oyunu oynuyor olsak da, burada futboldan çok daha fazlası bulunuyor. Bir kere oyunda faul diye bir kavram yok. Normal insana gelse hastanelik edecek şutlar, top ile koşan oyuncuya uçan tekme ile girmek ve kale direğine tırmanıp havadan gelen topu suratıyla durdurmak gibi etkinlikler bulunuyor. Düzgün uygulandığını gördüğüm tek kural ofsayt olsa gerek. 

Takım oyuncularının belli bir gücü var ve bu gücü uygun şekilde kullanarak karşı kaleye ulaşıp gol atmaya çalışıyoruz. Top bizdeyken topu oyuncular arasında gezdirip kaleye yaklaşmaya ve güç barını tamamen doldurup kaleyi delip geçecek vuruşlar yapmaya çalışıyoruz. Top karşı takıma geçtiğinde ise oyunun bize o sırada lütfettiği oyuncu ile topu geri kapmamız gerekiyor. 

Özel vuruşlar anime serisini aratmayacak görselliğe sahip.

Oynanış aslında keyifli, hele kaleye yaklaşıp tam güç şutu çekince “HAYDİ GOL!” diye heyecanla beklemek büyük bir heyecan yapmamıza sebep oluyor. Ama bazı sorunlar var. Mesela şut çekerken ya da pas atarken bir bar dolduruyorsunuz ve bunun ne kadar dolduğuna göre mesafesi ve gücü belirleniyor. Paslarda çok sıkıntı olmasa da şut konusunda büyük bir sıkıntı var. Attığımız normal şutlar kafasına göre takılıyor. Kaleyi nişan alıp sallıyorum, top kalenin sağına doğru dimdik uçuyor. Kaleye ulaşmayı başaran şutlar ise kalecinin enerjisini azaltmak konusunda başarısız. Genellikle bütün maçları Tsubasa, Hyuga ya da Misaki gibi özel oyunculara topu ulaştırıp gol atma taktiği ile oynuyorsunuz.

Top karşı tarafa geçtiğinde ise asıl mücadele başlıyor. İşin kötüsü bu mücadele rakibe karşı değil, kendi takımınıza karşı oluyor. Oyun size inatla en yakındaki oyuncuyu veriyor, değiştirme tuşuna basıp oyuncu değiştiriyorsunuz ama hoop yine bambaşka bir oyuncudasınız. Top boşta yuvarlanıyor, daha yakın ve daha hızlı bir oyuncu var ama oyun size onun arkasındaki oyuncuyu veriyor. Değiştirmeye çalışıyorsunuz olmuyor, diğer oyuncunuz topun yanından geçiyor ama almıyor, siz alayım diye koşarken rakip gelip topu kapıyor. Zaten basit mekanikler var, biz niye kontrol edemiyoruz bunları? 

Sonuç olarak oynanış çok eğlenceli olsa da bir süre sonra taktiksel olarak tükeniyor ve tekrara başlıyorsunuz. Mücadeleler görsel olarak tatmin edici ama özünde basit bir arcade futbol oyunu. Bu açıdan eski oyunların RPG havasının daha derin ve eğlenceli olduğunu söylemek istiyorum.

Oyun Bozan Şutlar

Gelelim oyunun teknik kısımlarına. Rise of New Champions’un PC sürümüne sahibim ve normal şartlar altında bu incelemeyi daha erken bitirmeyi planlıyordum. Fakat mevcut hatalar yüzünden bazı hikaye maçlarını 4 ya da 5 kere oynamak zorunda kalınca oynadığım süre de uzadı.

Daha önce de anime oyunları üzerinde çalışmış olan Tamsoft Corporation (Gintama Rumble, Onechanbara Z2, Senran Kagura) tarafından geliştirilen oyunun PC sürümü çok enteresan bir performans sergiliyor. Daha oyun açılırken bile inatla pencere modunda kaldığınızı, tam ekrana geçmek için uğraşmanız gerektiğini fark ediyorsunuz. 

Bazı hatalar zararsız ama rahatsız edici kategorisinde karşınıza çıkıyor. Örneğin maça girerken spikerin kendi sözünü bitirmeyi beklemeden ikinci cümleye başlaması, tam ekrana aldığınızda karakterlerin ışık hızında konuşması, ara videoların 10x oynaması gibi hatalar mevcut. Rahatsız ediyorlar ama oynanışa doğrudan bir etkileri olmadığı için kabul edilebiliyor. Tam ekrandan çıkıp tekrar girmek çözüm olabiliyor ama her zaman değil. 

Oynanıştaki basitlik ve PC sürümündeki hatalar canınızı sıkabilir.

İkinci kategorideki hatalar ise daha zor kabul edilebilecek türden. Hikaye kısmında gerçekleşen bazı olaylardan bahsetmiştim. Daha ilk maçta rakip takımın kaptanı Nitta ile karşılaştığımız bir iki ara sahne bulunuyor. Bu sahnelerin devreye girmesi için Tsubasa ile Nitta’nın sahada karşılaşması gerekiyor. Sahneyi tetiklemesi gereken bu tip karşılaşmalar zaman zaman oyunun çökmesine sebep oluyor. Hikayenin ilerleyen zamanlarında da benzer sıkıntılar yaşadım, yani bir kerelik olan bir durum değil ve tamamen rastgele gerçekleşiyor. Kimi zaman zar zor kazandığınız bir maçın zafer ekranında oyun donunca yaşadığınız hayal kırıklığını anlatamam. 

Oyunun çevrimiçi modunu da denemek istedim fakat şu ana kadar doğru düzgün bir maç bulma şansım olmadı. Anladığım kadarıyla online sunucularında bir problem var ve bu yüzden oyuncu bulamıyoruz. Bu yüzden Steam Remote Play ile bir arkadaşıma karşı oynadım ve büyük keyif aldık. Sunucuları düzelirse çok keyifli maçlar yapabileceğimizi düşünüyorum. 

Anime ve manga serisini seviyorsanız bu oyuna göz atmalısınız.

Sonuç

Captain Tsubasa: Rise of New Champions  zamanında televizyonda animeyi izlemiş, mangasını takip etmiş hatta atarilerde Japonca karakterleri öğrenip (hepimiz Arapça sanıyorduk) NES oyununu oynamış olan kitlenin kaçırmak istemeyeceği bir oyun. Teknik sorunları var, oynanış mekanikleri sorunlu ama sonuçta eğlenceli bir Tsubasa oyunu. Kendi karakterimizi yapıp dünyanın diğer genç takımlarına karşı Tsubasa ve diğerleriyle birlikte mücadele etme fırsatı da var.  Tsubasa ile özel bir bağı olmayan ama merak eden, çok ciddi olmayan bir futbol oyunu oynamak isteyen oyunculara da öneririm Hem Tsubasa’nın hikayesini güzel bir özet olarak öğrenilebilir hem de çok eğlenceli maçlar yapabilirsiniz.  Çok ciddi olmayan bir oyun istiyorsanız önerebilirim.

Sonuç olarak oyun çok keyifli ve neredeyse her oyuncunun keyif alabileceği bir oynanışa sahip. Öğrenmesi kolay, ustalaşması ise orta seviyede diyebilirim. Oynarken eski, sıra tabanlı sistemi biraz özlediğimi itiraf etmem gerek. Çok daha derin ve eğlenceli bir oynanışı olabilirdi. Yine de güzel bir oyun olmuş.Oynanışı etkileyen problemleri de düşünürsek, acele edip hemen almanızı önermem. En azından güncellemeler ile çökme sorunlarını düzeltmelerini bekleyebilirsiniz. Şu haliyle ücretinin hakkını veremiyor ama %50 gibi bir indirim görürseniz kesinlikle kaçırmayın. 

Yorumlar 9
MK Okuru
MK Okuru 20.09.2021 09:04
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 26.04.2021 01:57
Bide maçın zorluk seviyesi ayarlansaymis süper olacak
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 25.12.2020 08:24
Oyun 10 saat değil hikayesi. 5 maç yapınca bitiyor ve sonunda devam edecek yazısı çıkıyor. Oyun çok güzel ama çok kısa ve istenen ücretin karşılığını kesinlikle vermiyor. 5 maç nedir abi? Biz arapça Tsubasa oynamış adamlarız 6 turnuva geçip oyun bitiyordu. 5 maç çok komik.
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 23.09.2020 20:44
Tsubasa artık arapça değil
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 22.09.2020 16:07
Huga ile karşılaştıktan sonra devamı gelecekmi acaba bilginiz varmı bilgilendirirseniz sevinirim şimdiden teşekkürler
MK Okuru
MK Okuru 23.09.2020 18:58
Hyuga demek istedi muhtemelen. Hikaye kendi karakterinle devam ediyor daha sonra
MK Okuru
MK Okuru 23.09.2020 12:46
kardesim zaten devami var, New Hero Mod da hem Ilk okul + hem dunya kupasi maclari var
MK Okuru
MK Okuru 23.09.2020 00:01
hugo ve tolga abi tamamen başka oyun bunla alakası yok
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 22.09.2020 20:37
Goal 3 grafikleri bile daha iyidir. Bu nedur? :D
Kalan Karakter : 300 Gönder
Bunları Kaçırma

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×