1/3

Cartoon Animasyon Stüdyoları

Berk Iybar 3.06.2010 - 12:31
Dedektif Fırtına'nın yaratıcıları ile Fırtına gibi bir sohbet.

Merlin : Bize firmanızın kuruluşu ve şu anki işlevlerliği hakkında bilgi verir misiniz?

Fehim Hadimoğlu : Firmamız Cartoon Stüdyoları 1995 yılında Çocuk eğitim ve Multimedia ürünleri üretmek üzere kuruldu. Bir yıl boyunca bu çizgiden ayrılmadan faaliyetlerini sürdürdü 1996 yılında oyun piyasasındaki açığı görerek, sağlam gidişatımızı değiştirip, riskli bir maceraya atıldık. 

O günlerde 6 kişilik bir firmaydık. 3 kişi eski işleri yürütmek, diğer üçü de Türkiye’nin ilk adventure oyunu Dedektif Fırtına’nın yapımı sürdürmek üzere iş bölümüne gittik. Firmanın süre gelen çalışmalarını ücretli elemanlarımız üstlenirken, oyun yapım bölümünde Ben (Fehim Hadimoğlu), eşim ve yöneticimiz “Nuray Hadimoğlu” ile programcımız “Sencer Çoltu” vardı. Yani asıl beyin takımı olarak oyun işine yöneldik. Bu iş için aramızdaki en ayağı yere basan kişi olan Nuray hanımı ikna etmek biraz zor oldu. Sonunda biz iki maceraperest Sencer ve ben, firmayı daha eğlenceli ve daha riskli bir hayata doğru taşımaya fazlasıyla kararlıydık. Sonuçta 8 ay boyunca neredeyse inzivaya çekilip bu oyunun yapımını belkide rekor denecek kadar hızlı bir şekilde bitirmiştik (tarih: 20 Haziran 1996). Tüm gece ve gündüzlerde Dedektif Fıtına ile yatıp, kalkıyorduk. Ama varsın olsundu, bazen çok bunalıyor, yinede çok eğleniyorduk. 

Sonuçta ne oldu ? Bir çok garip ve tahmin edilmez şeyle beraber kendi beklentilerimizi aşan bir rekor satış ile mutlu olduk. Detaylı olarak söylemek gerekirse, bizi mutlu eden bu rekor satış aslında, korsan satıcılar nedeniyle hak ettiğinin 20 de birine bile eşit değildi. Yasal olarak 7 binlere yaklaşan satışımızın karşısında sadece bizim yakalattığımız 10 binden fazla kopya ele geçti. Bizim yakalatamadıklarımız ise eminim ki çok daha fazlaydı. Sonuçta aldığımız inanılmaz pozitif takdir ve beğeninin yanında biraz burukluk yaşıyorduk. Bu burukluk ise daha çok kazanamamak adına değildi. O dönemdeki kopya oyun fiyatlarına yakın bir fiyatla satılmasına rahmen, Türk oyunseverlerin oyunumuzun kopyalarına ilgi göstermesi ve satıcıların da bu olaya acımasız yaklaşımıydı. Bu nedenlerle bir süre oyun yapımına ara verdik. Bu arada Cartoon Stüdyolarını genişletmek ve faaliyet alanlarını çoğalmak ile ilgilendik. Müzik stüdyomuzun kuruluşu, televizyon reklam ve animasyonları konusunda ve CD-ROM yapım konularında etkin olarak çalıştığımız bir dönemde ekibimizin eleman sayısında artış yaşadık. Yaklaşık 1 yıl sonra yani 1997 yılında “Gerçeğin Ötesinde” adlı ikinci adventure oyunumuzu yapmaya başladık. Film adventure tarzındaki bu oyunda 3 boyutlu sanal geri planlar üzerinde oynayan gerçek karakterler yer aldı. Uzun ve masraflı bir çekim süreciyle birlikte bu oyunu da 8 Şubat 1998 tarihinde piyasaya sunduk. Tüyap Multimedia fuarında ilk tanıtımı yapılan oyun büyük ilgi gördü. Enteresandır, bir çok firma ve kişi oyun yapıyoruz vs diye ortada dolanmaktayken halen o tarihten beri ülkemizde hiç bir Türk oyunu piyasaya sürülememiştir. 

Şu anda Cartoon Stüdyoları ne yapmakta derseniz zaten Türk oyunseverleri Dedektif Fırtına’nın ikinci macerasını piyasaya çıkarmak üzere olduğumuzu biliyorlar. Ancak yapımı neredeyse tamamen bitmiş olan bu oyunun piyasaya çıkışı epey gecikmiş durumda. Nedeni ise tamamen ekonomik problemlerden ötürü. Artık firma olarak kaynaklarımızın çok büyük bir kısmını yatırmak zorunda olduğumuz oyun projelerimizi kendi imkanlarımızla piyasaya sunmakdan kısmen vazgeçtik. Düşündüğümüz satış stratejilerinin diğer oyunlarımızdan ilk defa büyük farklılıkları var. Bunun en önemli maddelerinden biri oyunumuzu kopya oyun fiyatının da altında tüketiciye sunmak, ikincisi ise belli giderlerin sponsor firma veya firmalarca karşılanmasına çalışmak. Şunu da hatırlatmak isterim ki Dedektif Fırtına’nın “Eşek Adası” adlı bu ikinci macerası tam 4 CD ve hiç bir masraftan kaçınılmadan üretildi. 

Ayrıca şu anda Cartoon Stüdyoları neler yapıyor diye merak edenlere çizgi film, CD-ROM tasarım, 3 boyutlu görsel canlandırma teknikleri, müzik ve dublaj yapım gibi pek çok alanda faaliyetlerini sürdürmekte. 

Merlin : Türk Oyun piyasasına kazandırdığınız oyunlarda beklentileriniz nelerdi? Ne derece bunlara ulaştınız?

Fehim Hadimoğlu : Açıkçası beklentilerimiz arasında; bir çok oyun yapmaya hevesli gencin hayalindeki çok para kazanmak vb. bir düşünce yoktu. Sadece imkanlarımız ve yeteneklerimiz olduğunu düşünüp, Türkiye ve Türkçe oyun konusuna kalıcı bir damga vurmak istedik. Bunu yaparken de işi ucuza ve kolaya oturtmak gibi bir eğilimimiz ise hiç bir şekilde olmadı. Sürekli özveri, kalite arayışı gibi kaygılar taşıdık. Yapım teknikleri, ağır maddi yükler, sert piyasa koşulları, satış ve ülke şartları gibi bir çok zor faktörle uğraştık. Oyun yapım işini ne 3 kişi olduğumuz günlerde, ne de 23 kişi olduğumuz günlerde hobi gibi algılamadık. Hep ciddi bir iş ve uğraş olarak gördük. Her zaman insana, teknolojiye ve ürüne yatırım yaptık. İşte beklentilerimiz de , olaya bakış açımız da hep bu doğrultularda oldu. Bu işle uğraşmaya çalışan bir çok genç; yazalım bir senaryo iki üç ekran tasarlayalım dizelim arka arkaya, gelsin milyon dolarlar gibi bir zihniyet içinde. Bunu öylesine söylemiyorum. Bazı oyun dergilerinde ve internet sitelerinde gördüğüm ve bize ulaşan onbinlerce mailde hep aynı tema ve bakış açısı var. İnsanın hayalleri olması güzel bir şey. Ama tecrübelerimize dayanarak söyleyebilirim ki ayağı yere basmayan ve iyice ön hazırlık yapılmayan projeler hayal olarak kalmaya ne yazık ki mahkumlar. Genç arkadaşlara Merlin’nin Kazanı aracılığıyla topluca tavsiyem; kendilerini en az bir konuda çok çok iyi yetiştirmeleri ve ancak hazır olduklarına emin oldukları zaman, kendileri gibi konusunda uzman arkadaşları ile, iyi niyet ve anlayışa dayalı, kazanç hırsından uzak ekipler kurmaları. 

Sonuç olarak Cartoon Stüdyoları beklediği hedeflere ulaşmış bir firma mıdır derseniz bunun cevabı tarihte gizli. 20 Haziran 1996 tarihinde Dedektif Fırtına ile kendince bir ilk yaratan Cartoon, 6 Şubat 1998’de ise “Gerçeğin Ötesinde” ile bir son nokta koymuştur. Bu son noktayı ise sadece kendini aşmak için koymuştur. Nitekim yıl 2002, Eşek Adası oyunu çıktı çıkacak ve Cartoon kısmen de olsa beklentilerinin çoğuna ulaşmıştır.