Casanova

Adem Bakanyıldız
Adem Bakanyıldız 3.06.2010 - 12:31
Tarihin en çapkın erkeği, filmlere konu oldu.

Tarihin en önemli efsanevi kahramanlarından biridir Casanova. Her erkeğin imrenerek hikayelerini dinlediği, isminin çapkın olarak nitelendirilen insanlara bir sıfat gibi takıldığı bir karakterdir. Aslında Casanova romantik bir aşık olmaktan daha fazlasını da yapmış bir kişidir. Herşeyden önce bir kanun kaçağıdır. Ana şehri Venedik olmasına rağmen hiçbir şehirde çok fazla yaşayamamıştır. Londra, Paris, Prag, Moskova, Viyana, Madrid iz bıraktığı önemli şehirlerden bir kaçıdır. 73 yıllık yaşamına bir çok meslek sığdırmıştır; kimi zaman asker, kimi zaman bir kumarbaz, biraz müzisyen ve hatta elçi. Casusluk yaptığı bile söylenmektedir.

Bu müthiş yaşamın hayatı Lasse Hallström ( Something to Talk About, Chocolat, The Cider House Rules, The Shipping News ) yönetmenliğinde beyaz perde izleyicilerinin beğenisine sunuluyor. Giacomo Casanova rolünü son oynadığı sıradışı Brokeback Mountain filmi ile Oscar’a aday olan Heath Ledger oynuyor. Casanova’nın gönlünü kaptırdığı güzel Francesca Bruni rolünü ise Sienna Miller ( Alfie ) oynuyor. Ayrıca Oscar ödüllü dev oyuncu Jeremy Irons ( Kingdom of Heaven, Being Julia, Dungeons & Dragons, The Man in the Iron Mask ), Oliver Platt ( Kinsey, Pieces of April, Flatliners ) ve Lena Olin ( Darkness, Chocolat, The Unbearable Lightness of Being ) filmde rol almaktalar.

Filmin senaryosu 1700’lü yıllarda Venedik’te geçiyor. Casanova’nın ünü Venedik ile beraber bütün Avrupa’ya yayılmıştır. Engizisyon defalarca Casanova’yı yakalamaktadır, ancak dostu olan Venedik Piskoposu sayesinde hepsinde yakayı sıyırabilmiştir. Casonova’nın ünü bütün Avrupa’nın olduğu kadar Roma’nın da kulağına gitmiş, Vatikan Casanova’nın yakalanması ve cezalandırılması için en azılı engizisyon mahkemesi piskoposunu Venedik’e göndermektedir. Casanova’nın dostu olan Venedik Piskoposu artık kendisini koruyamayacağını belirtir ve iki seçenek sunar, ya Venedik’i terkedecektir ya da derhal evlenecektir. Casanova evlenme yolunu seçer, hatta bir aday bulur bile. Ancak karşısına çıkan Francesca Bruni’yi görünce bütün silahlarını kaybedecek ve gerçekten aşık olacaktır. Francesca dönemin, başka bir isim altında yazılar yazan hızlı bir feministidir. Bu cesur tavırları, son derece zeki yaklaşımları Casanova’yı etkiler ve belki de ilk defa Casanova bir kadının peşinden koşar. Bütün bunlar olurken Vatikan’ın göndermiş olduğu engizisyon piskoposu da şehre Casanova’yı yakalamak üzere gelir.

Film yönetmen tarafından esprili bir biçimde masal gibi işlenmiş, aynen Chocolat filminde olduğu gibi. Dönemin Venedik’inin tam olarak yansıtılması, eşsiz kostümler izleyiciyi havaya rahatlıkla sokuyor. Ancak Casanova gibi bir efsanenin fiziksel özellikleri daha güçlü bir aktör tarafından canlandırılmasını tercih ederdim. Mesela, Truva filmindeki gibi bir Brad Pitt, rolü fiziksel olarak daha doyururdu bence. Aynı şekilde koskoca Casanova’nın kalbini çalan Francesca rolünde de daha güzel bir aktris seçilebilirdi. Jeremy Irons her zamanki gibi muhteşem oyunu ve enteresan rol yeteneği ile filme damgasını vurmuş. Lena Olin ve Irons dışındaki oyuncular senaryo gereği de olsa gerek, pek vasatın üstüne çıkamıyorlar. Ancak Casanova’nın yardımcısı rolünü oynayan aktöre ( Omid Djalili ) dikkatinizi çekmek isterim, fırsat verilirse yeni bir Danny DeVito ile karşılaşabiliriz gibi geldi bana.

Senaryoyu yazan Jeffrey Hatcher, Kimberly Simi, Michael Christofer olayları yüzeysel bırakarak, konuyu derinlemesine işlememişler. Senaryo sanki biraz aceleye gelmiş gibi. Muhteşem Venedik dekorları, çok detaylı kostümler arkasına sığınılmış gibi. Bodyguard ya da Titanic’deki gibi derinden etkileyecek bir aşk hikayesi beklemeyin. Daha çok Casanova’nın hayatından eğlenceli bir kesit veriliyor. Sabun köpüğü gibi, düşündürmekten çok eğlendirmeyi amaçlayan bir film. Bu amacına da ulaşıyor. Haftasonu yağmurlu havaları da düşünecek olursak hoşça vakit geçirmek için iyi bir seçenek olabilir. Küçük yaştaki izleyicileri de direkt olarak rahatsız edecek bir sahne yok filmde.

Yorumlar
MK Okuru
MK Okuru 2.07.2022 17:32
Kalan Karakter : 300 Gönder
Casanova

İlginizi Çekebilir
Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×