Castle Siege: Ballerburg

Merlinin Kazanı
Merlinin Kazanı 3.06.2010 - 12:31
Eski günlerin anısına...
Platformlar PC
Castle Siege: Ballerburg
Merlin Puanı 40
Artılar Düşük sistem gereksinimi. Koordinatlar üzerinden savaşmak eğlenceli olabiliyor.
Eksiler Kötü grafikler kötü sesler. Kamera çok sınırlı çoğu. Genel olarak vasat bir oyun.

Eskilerin unutulmaz oyunları vardır. Ekranda abidik gubidik çizimler içeren bu basit oyunlar, görsel açıdan hiçbirşey ifade etmez ama insanı o kadar sarar ki kendinizi ayıramazsınız. Commodore zamanlarından bahsediyorum. 16 renkli bir makinede görüntüler ne kadar iyi olursa onları sunarlardı. Bilenler bilir; Ballerburg’da o zamanların vaz geçilmez oyunlarından biriydi. Ekranın sağ ve sol tarafında iki mancınık, ortada kocaman bir dağ, yükseklik ve hız belirleyip birbirini vurmaya çalışan iki rakip. Tüm oyun bundan ibaretti ama iki kişi oynamak inanılmaz zevli mücadelelere tanıklık ediyordu. Şimdi ise teknoloji ilerledi. Grafikler aldı başını gitti. Oyun çeşitliliği ise sayılamayacak çoğunluğa ulaştı. Her ne kadar günün oyunları en iyisini sunmaya çalışa da insan bazen eskilerin o basit oyunlarını arıyor. Hip Interactive firması da aynı düşünceye sahip olacak ki; Ballerburg oyununu biraz allayıp pullayarak, biraz değiştirip, kendince yenilikler ekleyerek sunmuş oyun severlere. Gerçi oyunun piyasaya çıkması bayağı sancılı olmuş. 2002 senesinde tamamlanan oyun, yayıncı ile yaşanan problemlerden dolayı ortalıkta kalıvermiş. Nihayet Ascaron gibi kaliteli oyunlarını görmeye başladığımız bir firma ellerinden tutmuş ve eski günlerin anısına Ballerburg’u sunmuş bizlere.

Koordinatları veriyorum; x 12 – y 41

Tam adıyla Castle Siege: Ballerburg, kalelerin, kral ve kraliçelerin birbirleri ile olan mücadelesini konu alıyor. Eskiden alıştığımızın tersine, sadece savaş ve birbirine isabetli atışlar üzerine kurulu bir oyun değil. Aynı zamanda teknolojik yenilikler yapmayı, halktan vergi toplamayı ve insanları yönetecek binaları yapmayı gerektiriyor. Tüm bunlar gerçek zamanlı strateji oyunlarını ve oynanışını andırıyor ancak oynanış kesinlikle hayal edeceğiniz gibi değil. Öncelikle kamera sisteminden başlayalım. Kamera sadece ana binamız olan; “kale”yi gösterecek şekilde dizayn edilmiş. Sağ tuşa basılı tutarak kamerayı döndüebiliyoruz ancak gördüğümüz ekran hep kalemize bakıyor. Daha sonra kalemizin etrafına binalar yapmaya başlıyoruz. Bunlar insanların yaşayacağı evler olacağı gibi, yeni silahlar üretebileceğimiz ve teknolojik gelişmeler sağlayacağımız binalar da olabiliyor.

En hayati birimlerimizden biri olan treasure binası sayesinde altın topluyoruz. Altınlar ise Ballerburg’un can damarını teşkil ediyor. Zira oyun içerisindeki tüm harcamaları bu altınlar sayesinde temin ediyoruz. Altın toplama hızımız ise iki noktaya bağlı birincisi treasure ve insan sayımıza, bir diğeri de halktan topladığımız vergi miktarına. İnsan sayısı ve treasure sayısı arttıkça doğru orantılı olarak altın kazancımız da artıyor. Ancak vergilerin arttırılması durumda kısa bir süre için yüksek meblalar toplamamıza rağmen, insanlar şehri terk ediyorlar ve üretim hıza düşüyor. Menünün hemen ortasında yer alan bu vergi dengesini oyunun gidişatına göre sizin belirlemeniz gerekiyor ve inanın savaşı oldukça etkiliyor.

Kale yıkan toplar, rüzgârdan etkilenir mi?

Gelelim oyunun savaş kısmına. En hayati olan savaşlar, not almamız ve en ince ayarına kadar uğraşmamızı gerektirecek koordinatlar üzerinden yapılıyor. Yapacağımız binaların haricinde yüksek altın karşılığı üreteceğimiz mancınık, top, ballista vb. savaş makinaları tek silahlarımız oluyor. Her silahın üzerine geldiğimizde kamera değişiyor ve girilmesi gereken koordinatlar bekleniyor. İlk atışımızı rastgele yaptıktan sonra, sağ taraftaki haritadan nereye ateş ettiğimizi ve bir sonraki atışımızı ne tarafa doğru yönetmemiz gerektiğini anlıyor ve nokta atışlar yaparak düşmanımıza en büyük zararı vermeye çalışıyoruz.

Düşmanların birbirlerine isabetli atışlar yapmaları kadar teknolojik yeniliklere de ne kadar açık oldukları bir diğer önemli unsur. Çünkü büyü ve iksir tarzı yeniliklerle daha ölümcül olacak silahlar üretmek mümkün. Hatta ilerleyen bölümlerde kendi kalenizin etrafına büyülü bir kalkan üretip topları geri yolladığımız gibi aynı zamanda düşman kalesine yıldırımlar düşürerek ofansif büyüler de yapabiliyoruz.

Sonuç olarak, grafik desen bir felaket olan, ara videoları 6 sene evvelki videolara benzeyen, sesleri hiçte iyi olmayan bir oyun nasıl bu kadar oynanabilirliği yüksek olur bilemiyorum ama sadece vakit geçirmek ve eski günlerin anısına oynamak isterseniz buyurun.

Yorumlar
MK Okuru
MK Okuru 30.03.2023 14:28
Kalan Karakter : 300 Gönder
Castle Siege: Ballerburg

İlginizi Çekebilir

Adblock yazılımı bulundu! Lütfen aşağıdaki notu okuyun.

AdBlock Plus ya da benzeri bir yazılım kullandığınızı fark etmiş bulunuyoruz. Bu yazılımlar sitemizin tüm özelliklerini kullanmanızı engellemektedir.

Siz de takdir edersiniz ki sitemizi hayatta tutabilmemiz için tek gelir kaynağımızı bu reklamlar oluşturmaktadır. Sitemizde sizleri rahatsız edecek reklamlara yer vermemeye çalışlıyoruz.

Bu sebeple Adblcok yazılımınızı sitemiz için durdurup hem bize destek olmanızı hem de birlikte daha güzel çalışmalara ve projelere imza atmamıza destek olmanızı rica ediyoruz.

Lütfen merlininkazani.com'u güvenilir siteler listenize ekleyin ya da sitemizde dolaşırken AdBlock yazılımınızı kapatın. İlgi ve anlayışınız için teşekkür ederiz.

×