1/11

CD-R Testi

Egemen Kasımoğlu
Egemen Kasımoğlu 3.06.2010 - 12:31
CD-R’ları alırken dikkat etmeniz gereken noktalar.

Günümüzde CD-RW cihazları fiyatlarının, yazma hızıyla ters orantılı olarak oldukça makul fiyatlara düşmesiyle çoğu bilgisayar kullanıcısının bilgisayarında yer edinerek, yazılabilir CD medyalarına olan talebi arttırdı. Artan talep sonucunda da piyasamıza çeşitli markalarda birçok ürün girdi. Bu ürünlerin çoğu, müşterilerin talepleri doğrultusunda genelde ucuz ve duyulmamış markalardan oluşuyor. Amacım, sizlerin bu CD-R’ları alırken dikkat etmeniz gereken noktaları belirtmek ve konu hakkında biraz bilgi vermek. Yazıyı yazarken, popüler ve geniş olması nedeniyle, özellikle İstanbul-Kadıköy piyasasından ve burada bulunabilen CD-R’lardan bahsedeceğim.

CD-R’ların Genel Yapısı :

CD-R’lara teknik olarak baktığımızda 4 adet katmandan bahsedebiliriz.

CD-R Testi

 • Koruyucu Tabaka :
  CD-R’ın en üst ve üzerine yazı yazabildiğimiz kısmıdır. Altındaki yansıtıcı tabakayı ve boya tabakasını dış etkenlerden korur. Kenarlarının CD-R’ın dış çeperine yakınlığı, CD-R’ın dayanıklılığını ve dolayısıyla da kalitesini etkileyen faktörlerden biridir.
 • Yansıtıcı Tabaka :
  Bu tabaka altın, gümüş veya ikisinin karışımı olabiliyor. Literatürde en dayanıklı ve en iyi sonuç veren tabaka altın diye de geçse, gümüşün de kendine göre avantajları bulunmakta. Gümüş, özellikle düşük maliyeti dolayısıyla tercih edilirken, gümüşün zamanla oksitlenmesi ve yansıtıcı özelliğini kaybetmesi, CD-R’ın uzun zamanlı depolama görevlerini yerine getirememesine neden oluyor. Fakat bunun yanında gümüş, altından daha iyi yansıtma özelliğine sahip. Bunun bir sonucu olarak da gümüş CD-R’lar, çoğu cihaz tarafından sorunsuz bir şekilde okunabiliyor. Üreticiler, üretim tekniklerini geliştirerek gümüşün oksitlenmesini engellemeye çalışarak, saydığımız bu avantajlardan vazgeçmemiş oluyorlar. Şimdi üreticilerin ortak görüşleri, gümüşün artık eskisi gibi dezavantajlar içermesinin söz konusu olmadığı yönünde. Dolayısıyla piyasada artık altın CD-R bulabilmek oldukça zor.
 • Dye (Boya Tabakası) :
  CD-R’ın kalitesini etkileyen önemli bir tabaka. Yazma sırasında lazer bu tabakayı eritir ve eriyen tabakanın altından yansıtıcı tabaka ortaya çıkar. Böylelikle CD-R’ın üzerinde yansıtıcı olan ve olmayan bölümler oluşur. Üç tip boya tabakasından söz edebiliriz; cyanine, phthalocyanin ve azo. Bunlar arasında iyi veya kötü diye bir ayırım yapamasak da azo’nun özellikle belirli üreticiler tarafından geliştirilmiş olmasının da etkisiyle tercih edilebilir olduğunu söyleyebiliriz. Fakat özellikle ucuza satılan, az tanınan markalarda bu tip tabakaya rastlamak oldukça zor. Cyanin en çok kullanılan tabaka olmasının yanı sıra sonradan geliştirilen phthalocyanin’in cyanin’den daha uzun ömürlü olduğu ileri sürülmektedir. Bunun nedeni ise cyanin’in mor ötesi ışığa diğerlerine göre daha duyarlı olması, fakat bununla birlikte getirdiği avantaj ise cyanin’in lazer ışığına daha duyarsız olması ve böylelikle CD yazıcılar ile daha iyi sonuç vermesi. Aksi olarak Phthalocyanin mor ötesi ışıklara daha duyarsız dolayısıyla daha uzun ömürlü olmasının yanı sıra bu maddenin lazer ışığına duyarlı olması nedeniyle, lazerin maddeyle daha az temas etmesi gerekmekte. Phthalocyanin’in de özellikle eski ve yavaş cihazlarla olan bu uyumluluk sorunu da, üreticilerin değişik boya katmanlarına uyumlu cihazlar üretmesiyle büyük ölçüde giderilmiş durumda. Bunların dışında Advanced Phthalocyanin ve Frazan gibi sadece belirli üreticiler tarafından üretilen hibrid tipler de mevcut.
 • Plastik Koruyucu Tabaka :
  Polikarbonattan üretilen bu tabaka, CD-R’ın hacimsel ve ağırlıksal olarak büyük bir bölümünü oluşturan, elle dokunulabilen plastik kısmını teşkil etmektedir. Kaliteye pek bir katkısı bulunmasa da, bazı üreticiler tarafından esnemeye ve çiziklere karşı dayanıklı olan türlerinin üretildiğini hatırlatmakta yarar var.

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×