CeBIT 2010 Günlükleri - Bölüm 5

Mahmut Saral 14.10.2010 - 10:57
CeBIT macerasında final günü
Günlerce süren heyecan, dün akşam itibariyle sona erdi. Bir CeBIT'i daha geride bıraktık. 5 gün boyunca standımıza gelen, bizlerle sohbet eden, oyun oynayan ve eğlenen tüm arkadaşlarımıza teşekkürlerimizi sunuyoruz. Birçok firmanın da katılımcı olarak yer aldığı bu organizasyonda, öne çıkan isimlerden biri olarak yer aldığımız için de ayrıca mutluyuz. Özellikle son iki gün boyunca konuklarımızın söylediği sözcükler birbirleriyle benzer nitelikteydi: "Fuarı karış karış gezdik, inanın en güzel stand sizinki. Bu yıl fuar bomboş" gibi söylemleri çok duyduk. Biz işimizi ciddiye alıp, ziyaretçilerimize hoş deneyimler sunabildiysek, görevimizi yerine getirmişiz demektir. Ne mutlu ki, bunu konuklarımızdan duymak da çok güzeldi. Gelelim şimdi son günün öne çıkan detaylarına...

Karaborsa bilete gel, sudan ucuz

Dört gün boyunca ya denk gelmedim, ya da herkes "fuarın son günü, elimizdeki biletleri bitirmeliyiz" mantığıyla ortaya çıktı. Bu arkadaşlar, sizi fuara gitmek için bindiğiniz otobüs durağında karşılıyor, fuar alanının kapısında da takibe devam ediyor. "Fuara girmek isteyenlere ucuz bilet. Bilet ister misiniz, 10 TL, 10 TL" gibi bağırışları çok duydum bu son günde. Tek merak ettiğim ise, acaba bitime az bir süre kala "hadi akşam pazarı, akşam oldu böyle oldu, gel 2 bilet 5 lira" benzeri bir tabir kullanıldı mı? Zira karaborsa da olsa kimse elinde bilet kalsın istemez.

CeBIT 2010 Günlükleri - Bölüm 5
Oyun tarihinde bir ilk: Move'lar tokuştu

Sony'nin yeni teknolojisi Move, ilginç görüntülerin oluşmasına imkân tanıyordu, ama bu son gördüğümüz gerçekten ilginçti. Yüzlerce ziyaretçimizin denediği Move, dün de ilgi odaklarından bir tanesiydi. İki kullanıcı nasıl yaptı bilmiyorum, ama ellerindeki Move kontrolörleri kafa kafaya çarpıştırmayı başardı. Neyse ki bu cihazların ön tarafında yumuşak bir plastik kullanıldığı için sorun olmadı. Yoksa ceza makbuzunu kesmek zorunda kalacaktım. Diğer bir ayrıntı ise, "dağları devirmek" mevzusuyla alakalı. Bir arkadaşımız kendisini öyle kaptırdı ki, eliyle etrafta ne kadar koli varsa dağıttı, bununla da hızını alamayıp duvara çarparak durabildi. Buradan şunu çıkarmalıyız: "Move, herkese göre değil! Lütfen bu anlatılanları evde veya okulda denemeyin."

Amma dayanıksız çıktınız kardeşim. Hiç mi ekmek yemiyorsunuz?

Şaka bir yana, Move ve Guitar Hero'nun gitarları, yoğun ilgi karşısında zaman zaman zor durumda kaldı. 8 saat civarında bir şarj desteği ile ayakta kalabilen Move, o kadar ilgi gördü ki, çoğu kez enerjisini tamamen tüketti ve yerini PES 2011'e bıraktı. Kablosuz gitarımızın ise, şarj sorunu yoktu, ama pil sorunu vardı. Pil stoğumuz güçlü olduğu için Guitar Hero tarafında pek sıkıntı çekmedik. Yine de benim kontrolüm esnasında PS3'ün iki kez donduğuna şahit oldum. Garibimi çok mu zorladık ne?

Önümüzdeki yıl, yepyeni bir fuarda tekrardan görüşmek dileğiyle.

Yorumlar
MK Okuru
MK Okuru 29.11.2023 19:09
Kalan Karakter: 300 Gönder
CeBIT 2010 Günlükleri - Bölüm 5
İlginizi Çekebilir