1/3

Champions: Return to Arms

Can Gülay
Can Gülay 3.06.2010 - 12:31
Norrath'ın yeni şampiyonu siz olun!
Platformlar PlayStation 2
Champions: Return to Arms
Merlin Puanı 82
Artılar Yeni karakterler, farklı bölüm tasarımları, düşmanların çeşitliliği, çoklu oyuncu seçeneklerinin geniş, uzun oynanış süresi ve kaliteli grafikler.
Eksiler Zaman zaman düşen frame rate, senaryo adına bir şeyin olmaması. Dark Alliance ve Champions of Norrath'ı oynamış oyunculara monoton gelebilir.

Snowblind Studios’un 2001 yılında PS2 için hazırlamış olduğu ilk Baldur’s Gate oyunu olan Dark Alliance, kuşkusuz PlayStation 2’nin Real Time savaş sistemine dayalı en iyi RPG oyunuydu. Interplay, Dark Alliance 2’nin yapımını Black Isle Studios’a verince Snowblind Studios’ta, Sony Online Entertainment için ‘’Champions of Norrath’’ isimli yeni bir oyun üzerinde çalışmaya başlamıştı. Bu olanlardan sonra Black Isle Studios oyunun yapımını tamamlayıp 2004’ün hemen başında piyasaya sürmüş ve DA2 kalitesiyle büyük beğeni toplamaya başlamıştı; fakat bu oyunun çıkışından birkaç hafta sonra Champions of Norrath’ın PS2’de boy göstermesi gerçekten Dark Alliance 2’nin üzerine kâbus gibi çökmüştü; çünkü Dark Alliance 2 her ne kadar kaliteli bir oyun olsa da Snowblind’in Norrath’ı bir gömlek üstündü.

Snowblind’in bu alandaki başarısı Dark Alliance ve Champions of Norrath’tan sonra zaten tartışılmaz; Return to Arms ise Norrath’ın kalitesini aynen devam ettiren bir ek görev paketi.

Innoruuk’un kristalleri...

Return to Arms bir ek görev paketi havasında olduğu için oyunda senaryo adına pek bir şey yok denebilir, amacımız Innoruuk’un çeşitli boyutlara saçılan kristallerini bulup toplamak ve bu şekilde Norrath’ın güvenliğini sağlamak.

Oyuna başladığınızda Normal Game ve Internet Game olmak üzere seçebileceğiniz iki ana başlık bulunuyor. Normal Game’i seçtiğinizde ise Play Missions ve The Arena olmak üzere iki mod sizi bekliyor. Adından da anlaşılacağı gibi The Arena, geliştirdiğiniz karakterlerle belli alanlarda seviye seviye ilerleyerek savaştığınız küçük bir oyun modu. Çoklu oyuncu modunda da 4 oyuncuya kadar oynanabilen Arena’yı Cooperative ya da Versus olarak oynayabilmekte mümkün.

Champions: Return to Arms
Bizi asıl ilgilendiren seçenek olan Play Missions ise oyunun senaryo modunu oluşturuyor. Bu moda adımınızı atar atmaz oyuna yeni katılan karakterler olan Iksar Shaman ve Vah Shir Berserker sizi karşılıyor. Bu karakterlerden bir Shaman olan Iksar kertenkele ailesinden bir yaratık ve sağlık yönünden diğer karakterlere göre kendini çok daha hızlı bir şekilde yenileyebiliyor. Bunun dışında Iksar, farklı birkaç büyü gücüne de sahip. Berserker olan Vah Shir ise hücum yönünden oldukça atak bir savaşçı. Oyuna yenilik ve renk katan bu iki karakterin dışında eski karakterler olan Barbarian Warrior, Wood Elf Ranger, High Elf Cleric, Erudite Wizard ve Dark Elf Shadow Knights’ta oyundaki yerlerini seçilebilir dişi ya da erkek cinsleriyle koruyorlar; Iksar ve Vah Shir’in ise böyle bir alternatifi bulunmuyor, fakat farklı skinler ile değişikliğe gitmek mümkün. Bunların dışında eğer Champions of Norrath’ın save dosyaları hâla Memory Card’ınızda duruyorsa Import menüsü yardımıyla önceki oyunda uğraşıp geliştirdiğiniz karakterleri Return to Arms’a aktarabilmeniz de mümkün. Senaryo modunun en eğlenceli tarafı ise kuşkusuz bu modu da 4 oyuncuya kadar oynayabiliyor olmanız. Arkadaşlarınızla farklı sınıflardan seçtiğiniz karakterlerle, yardımlaşarak oynamak gerçekten büyük keyif veriyor.

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×