1/3

Championship Manager 01/02

Melih Özkan
Melih Özkan 3.06.2010 - 12:31
Sizlerden gelen bazy maillerde oyun hakkynda temel bilgilerin daha çok merak konusu oldu?unu gördüm.
Sizlerden gelen bazı maillerde oyun hakkında temel bilgilerin daha çok merak konusu olduğunu gördüm. Örneğin kullanılabilecek basit taktikler veya bu oyunda nasıl transfer yapılır gibi sorular bu rehberi hazırlamamda önemli bir etken oldu. Aslında rehberi yazmakta ki amacım oyunun temelini kavramış biraz daha deneyimli oyuncu kesimine bir kaç ipucu, keskin taktiksel bilgiler ve tavsiye ettiğim oyuncular tarzı bir kaç bilgi vermekti. Ama bunların bir kısmını şimdi de vereceğim. Yani bilene de bilmeyene de karma bir rehber sunacağım. Hadi başlayalım.

Temel Bilgiler:

Aşırı derece de basite indirgenmiş bir şekilde strateji rehberine başlıyorum. İlk önce oyunun ana mönüsü karşınıza çıktığında "Settings'' bölümünden gerekli ayarlamaları yapabilirsiniz. Burada tavsiyelerim oyuncuların alacaklarını aylık "monthly" olarak vermeniz. Tabii onlara yıllık ya da haftalık ücret te ödeyebilirsiniz ama "monthly seçeneği size kolaylık sağlayacaktır. Start New Season diyerek sezon içerisinde hangi ülkelerin liglerinin içinde bulunmasını ve hangi ülkenin liginde teknik adamlık yapmak istediğinizi seçebilirsiniz. Üst tarafta ikişer seçenekli iki ibare göreceksiniz. Use Real Players ı yes komutu ile aktif hale getirirseniz oyun içinde gerçek oyuncuların isimleri ile oynarsınız. Yani Ronaldo' yu ya da Veron' u kendi takımlarında görürsünüz ve bu da normal olanıdır. No seçeneği ile bunun aksini seçebilir ve kaçınılmaz olanı baştan kabullenirsiniz. Sonuç olarak her bir oyuncu belli bir süre oynadıktan sonra jübilesini yapar ve bunun yerine bilgisayarın atadığı yeni isimlerle yeni oyuncular gelir. Oynanabilirliğe neredeyse hiç bir katkısı olmayan bu seçeneği seçip seçmemek size kalmış. Bir diğer seçenekte Attiribute Masking. Eğer bu seçeneği aktif hale getirirseniz çok ünlü oyuncular hariç bazı tanınmamış oyuncuların özelliklerini karşınızda açık bir şekilde göremezsiniz. Bu oyuncuların özelliklerini açık bir şekilde görmek için onları izlemeleri için scout larınızı göndermelisiniz. Oyunda belli bir ustalık seviyesine gelmiş oyuncuların, oyundan farklı bir tat almaları için seçebilecekleri bir özellik. Şimdi eğer hangi liglerin oyunda açık olmasını istediğinizi işaretleyin ve oyunun ligleri yüklemesini bekleyin. Unutmayın ne kadar çok lig seçerseniz bilgisayarınız o kadar çok işlemi yapacağı için belli bazı yavaşlamalar olacaktır. Siz en iyisi 4-5 lig arasında karar kılın ve onları seçin.

Yükleme tamamlandıktan sonra karşınıza çkacak bölümden kariyeriniz boyunca isim ve soyadı ayrıca eğer kullanmak isterseniz şifrenizi seçebilirsiniz. Bilgisayarı boş buldular mı her şeyi kurcalamaya meraklı babaları yada kardeşleri olanlara önerilir bu şifreleme seçeneği. Şimdi hangi ülkeden olduğunuzu seçip ( Turkish seçeneği de var tabii ki ) en önemli kararınızı vermek üzere hangi takımı seçeceğinize açıklık getirin. Şimdi yeni oyuncular başlar başlamaz kendilerini dizginleyemeyip hemen çok büyük takımlara göz koyarlar. Ama unutmayın büyük başın derdi büyük olur. O yüzden Real Madrid' i veya Manchester United' ı seçmeden önce iyi düşünerek daha orta halli bir takım seçerek oyuna başlamak oyunu öğrenmeniz ve çekirdekten pişmeniz açısından daha faydalı olacaktır. Örneğin West Ham United veya Aston Villa' dan birini seçmek yeni oyuncular için hem daha hayırlı hem de oyunun temelini anlamaları açısından daha açıklayıcı olacaktır. Bu takımların başındayken genelde ligde kalırsanız yönetim tarafından yeterli bulunur. Şimdi sizin Alpay'lı Aston Villa'yı seçerek oyuna başladığınızı varsayarak bir kaç transfer ve taktiksel öneride bulunacağım.

Takımınızda verebileceğiniz ilk kararlar

Takım kadronuz karşınızda durduğu zaman ilk önce oyuncuların değerlerini "Sort By" kısayoluna tıklayıp "value" seçeneğini seçerek öğrenin. Bu fiyatlar aynı zamanda yönetimin ve taraftarında hangi oyuncuları sevdiğini size hafiften fısıldayacaktır. Aynı zamanda bu oyuncular hakkında ilk izlenimizde buradan kazanılacaktır. Şimdi size Aston Villa da ilk olarak kurduğum kadroyu ve taktiği yazacağım.

VASSEL / FC
BALABAN - ANGEL / FC
HENDRIE / ML
GINOLA / MC
BOATENG / MC
HADJI / MR
BARRY / DL
DELANEY / DC
ALPAY / DC
MELBERG / DL
SCHMEICHEL / GK

Not: Oyuna başlarken "ANGEL" adlı oyuncunuz milli takımında olduğu için "BALABAN" ile başlayın. Fakat "ANGEL" takıma döndükten sonra onu "BALABAN" ın yerine oynatabilirsiniz.

Taktik: Kullandığım taktik, üzerinde oynamalar yaptığım 4-4-2 Attacking. Bu taktikte oyun stilinizi Attacking olarak belirleyin. Passing Short, Tackling ise normal olsun. Pressing i YES olarak işaretleyin. Oyuncuların isimlerinin üzerine gelip sağ tıkladığınızda o oyuncunun yapmasını istediğiniz özel görevler çıkıyor. Size tavsiyem defans oyuncuları ve kaleci hariç herkes 90 dakika pres yapsın. Defans oyuncularını zonal marking e ayarlayın. Ayrıca orta sahahanın orta göbekteki iki adamı ("MC" LER) da zonal marking yaparak ortadan gelecek atakları kesebilirler. Kanat oyuncularına ("MR" ve "ML") run with ball ve cross bal emirlerini verip yine orta göbekteki oyuncularınıza long shots emirlerini verin. Playmaker larınız iki "MC" oyuncunuz olmalı. Geriside sizin yaratıcılığınıza ve kullanmak istediğiniz taktiğe kalmış. Benim iskelet olarak bu taktiği seçmemde ki amaç aşağı yukarı her takım ve taktiğe karşı verimli olması. Dediğim gibi gerisi size kalmış.
Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×