1/2

Championship Manager 03/04

Aybek Andican
Aybek Andican 3.06.2010 - 12:31
CM serisinin son oyunu karşımızda
Platformlar PC
Championship Manager 03/04
  • Yapımcı - Yayıncı Sports Interactive - Eidos Interactive
  • Çoklu Oyuncu: Yok
  • Oyun Türü: Spor
  • Sistem Gereksinimleri
Merlin Puanı 80
Artılar Geliştirilmiş yapay zeka, oyunun hızlandırılımış olması ve insanı saran atmosfer
Eksiler Oyun alışılagelmişliğin dışına çıkamamış, yıllardır süre gelen
aynı

Yaklaşık olarak 1,5 yıllık bir aradan sonra tekrar oyun incelemesi yazmam gerektiği zaman açıkçası bir incelemenin beni bu kadar zorlayacağını hiç düşünmemiştim. Bu incelemenin zorluğuna gelince, eminim ki bu oyunun hastası konumuna gelmiş kişiler bu incelemeyi okuyacaklar ve onlara bilmedikleri farketmedikleri bir şey anlatmam lazım, ama bunu nasıl başarabileceğim hakkında en ufak bir fikrim bile yok.

Evet gördüğünüz üzere alkolden sonra en çok bağımlılık yapan, insanların bırakmak için irade savaşı vermelerine rağmen bırakamadıkları ve futbol fanatikleri için vazgeçilmez özelliği taşıyan Cm serisinin son oyunu Championship Manager Season 03/04 piyasaya sürüldü. Bu oyun artık klasikleşmiş bir oyun olduğundan, ilk olarak bu oyunu daha önce hiç oynamamış olanlar için oyun hakkında kısa bir giriş yaptıktan ve oyundaki yenilikleri anlattıktan sonra, bu oyunun üç değişik insan profiline (cm fanatikleri, cm’yi alıp 3 ay oynayıp bırakanlar ve son olarak grafik ses ve benzeri unsurlar olmadığından sevmeyeneler) sunduklarını anlatarak yazıyı bitirmenin en doğru seçenek olduğuna karar verdim.

Bu oyunu daha önce görmemiş, duymamış ve oynamamış olanlar için belirtmeliyim ki, Championship Manager (yani kısaca cm) okulda,evde, telefonda ve internet kafelerde geyik muhabbetlerinin bir numaralı sebeplerinden biridir. Hatta eğer lisede okuyorsanız arka sıralarda her zaman şu söz kalıplarından bir kaçını sene boyunca duyarsınız “Abi var ya bir takım kurmuşum manyak”, “Baba sen onu bırak. Bak beni dinle Brescia’nın alt yapısında bir adam var inanılmaz”, “Abi o takıma 4-3-3 oynatılır mı? Kesin 5-3-2 oynat”. Aynı zamanda bu oyunun fanatikleri için şöyle bir durum vardır. Sene başında okulda iyi notlar alınır, fakat kasım aralık aylarında ikinci dönemde de etkisi bitmeyecek bir şekilde okul notlarında ciddi bir düşüş görülür. Çünkü bu aylar cm sezonuna aittir. Peki bu oyun neden bu kadar tutulur ve hastalık derecesinde sevilir? Bunun cevabı herkese göre değişir, ancak bu oyun en gerçekçi, ayrıntılı ve insana en muhteşem özellikleri sunan oyundur. Örnek olarak oyuncular hakkında yapılan database inanılmaz derecede iyidir. Oyunun diğer artısı bir menejerin yapabileceği her şeyi bu oyunda yapabilme imkanına sahipsinizdir. Örnek olarak oyuncuların kontratları veya yönetime ultimatom vermek bunlardan bir kaçıdır. Ama tek eksisi grafik ve ses yönünden zayıf olmasıdır, ancak bu da normal karşılanır, çünkü bu bir menejerlik oyunudur, Fifa değil.

Eğer oyundaki değişikliklere bakarsak benim en çok gözüme çarpan oyuncuların (daha doğrusu oyundaki her bireyin) yapay zekalarının diğer cm serilerine göre inanılmaz derecede ilerletilmiş olması, ayrıca save edilmiş maçların tekrar izlenebilmesi, ayın en iyi üç golünün seçilmesi ve kuraların canlı olarak yapılabilmesi diğer önemli yenilikler olarak göze batıyor. Bunun dışında insanlar tarafından çok olumlu karşılanmasına rağmen benim pek mantıklı bulmadığım çıktı almak da oyuna eklenen bir başka özellik. Benim neden beğenmediğime gelince, bence çıktı alma şansına sahip olmak kötü değil, ancak hangimiz çıktı alıp “Bu takımı çökertmenin yolu ne?” gibi düşünürüz. Yani bu özelliğin olmasını eleştirmek doğru değil, ama bunun yerine daha değişik bir şeyler yapılabilirmiş. Son olarak oyundaki en önemli değişiklikse oyunun ciddi anlamda hızlandırılmış olması. Artık dakikalarca günlerin geçmesini beklemek zorunda kalmıyorsunuz.

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×