Championship Manager 4

Tolga Kaprol
Tolga Kaprol 3.06.2010 - 12:31
Championship Manager artık dünya çapında bir çok hayran edinmiş, çıkalı bir yıl olmasına rağmen piyasadaki en popüler oyunlar arasında kalabilmiş bir oyun.

Efsane bu sefer her zamankinden biraz daha iddialı. Öyleki CM'yi tanıtmak için önümüzdeki ay bir dergi bile çıkaracaklar. Dergide CM 4 hakkında bir çok bilgi yer alacak. Henüz herhangi bir screenshotı olmayan CM 4'ü ilk kez bu dergide görebileceğiz. Bu da niye bu zamana kadar CM 4 için bilgi verilmediği gayet iyi açıklıyor. İncelemede yer alan screenshotlar ise CM fanları tarafından dizayn edilen screenshotlar. 

Büyük Ödüllü Soru: CM 4 Ne Zaman Çıkıyor?

Çıkış tarihini henüz oyunun yapımcısı SI Games bile bilmiyor. SI Games forumlarında, oyunun yaratıcılarından Marc Vaughan'ın resmi olmayan bir açıklamasına göre oyun yılbaşında çıkabilir. Fakat SI Games oyunla ilgili ilk bilgileri Kasım'da vermeye başlayacak olması bu tarihi daha da ileri atabilir.

3D CM? Hayır Kalsın

Bir çok CM sitesinde CM'de artık 3D görüntünün de yer alması tartışıldı. Fakat hepsinde alınan sonuç CM klasiği haline gelen ve oyuna esas havasını veren text modundan çıkışın oyun ruhunu zedeleyeceğiydi. Demek ki çok sorulan sorulardam birini yanıtladık bile. CM 4'te 3D ve ya 2D görünüm olmayacak. Fakat oyuncuların maç sırasında nerede olduğunu görebileceğiz. Peki bu nasıl olacak? Taktik ekranındaki üzerinde forma numaraları yazan dairelerin hareket ettiğini hayal edin.

CM'de sorulan bir diğer soru ise CM 4'ün nasıl bir görünüme sahip olacağı. CM Guiness tarafından onaylanmamış bir rekor kırdı bu konuda. Dört yıl üst üste aynı arabirimi kullandı. Bir benzetme yaparsak FIFA 98 menüleri ile FIFA 2002 oynuyorduk diyebiliriz. CM 2 serisinin son oyunu CM 97-98 ile CM 3 arasındaki değişikliği düşünün. İşte bu benzer bir değişiklik olacak yeni CM'de.

Yeni Ligler, Yeni Heyecanlar

Menejerlik oyunlarında öncelikle bakılan bir diğer özellik ise hangi liglerin oyunda olacağı. Şu anda mevcut liglerin yanı sıra, oldukça fazla sayıda lig ekleneceği SI Games'ten gelen istihbaratlar arasında yer alıyor. Şu anda bile 32 ligin mevcut olduğunu düşünürsek gerçekten CM hayal bile edilemeyecek yerlere gidiyor. CM 01-02'deki 130.000 elemandan oluşan dev CM veritabanı yine büyüyecek. Yeni liglerle birlikte 200 bin oyuncu ve yöneticiden fazla eleman barındıran, büyük bir oyun bizleri bekliyor. Eh tabii bu biraz bilgisayarlarımızı yoracak gibi. Fakat bazı kısıtlamalara giderek oyunu rahatça oynayabilirsiniz. CM grafik tabanlı bir oyun olmadığı için ona ayırdığı sistem kaynaklarını daha çok veri olarak size sunuyor.

CM'de Türkiye Esintileri

Türkiye Ligi ise yeni statüsü ve yeni oyuncuları ile yer alacak. Bu seneye kadar Türk oyuncuların gerçek potansiyelleri ile oyuna eklenmediğini ve sönük kaldığını düşünüyorduk. Bu ülkemizin SI Games tarafından tanınmamasından dolayı idi. Çünkü SI Games Türkiye'deki futbolun düşük kalitede olduğunu düşünüyor ve kısıtlama getiriyordu. Dünya Kupası'ndaki 3.lük sonrası bu yargı kalktı ve bu yıl bomba gibi bir Türkiye geliyor. Yine ülkemizin Süper Lig, 2.Lig A ve B Kategorilerini oynayabileceğiz.

Bu yıl bir ilk gerçekleşti ve Turksportal.net tarafından oyun Türkçeleştirildi. Bu bir çok kişi tarafından beğenildi ve CM'de resmi olarak yer alması istenildi. En azından bu yıl Türkçe versiyon oyunda olmayacak. Nedeni ise Türkiye'deki kopya oyun pazarı. Evet işte orjinal oyun almamamızın cezasını bu şekillerde çekiyoruz. Ama bu yıl oyunu alırsak sene belki Türkçe seçenekle oyunumuzu oynayabileceğiz.

Fakat oyun çıktıktan hemen sonra aynı zamanda resmi araştırma sitesi olan Turksportal.net oyun için elinden geleni yapacak. Çünkü CM geliştirmeye açık olan bir oyundu ta başından beri.

Bunun dışında CM'de geliştirilen bazı bölümler de olacak medyanın önemi, takım üstündeki etkileri gerçekçi olarak yansayacak oyuna. 

CM 4 hakkında elimize damlayanlar şimdilik bu kadar. Menejerlik oyunu piyasası kızışmışken SI Games çok iddialı geliyoruz diyor. Tabii hiç bir oyunun kendi alanında bu kadar tutunamadığını düşünürsek hak vermek gerekli. Ortada FIFA diye bir oyun bile yokken CM vardı. Halende var, bu gidişlede uzun bir süre daha olacak.

Yorumlar
MK Okuru
MK Okuru 25.09.2021 14:36
Kalan Karakter : 300 Gönder
Championship Manager 4

İlginizi Çekebilir

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×