1/2

Championship Manager 5 (Demo İnceleme)

Aykut Göker
Aykut Göker 3.06.2010 - 12:31
Nereden nereye CM

Sizde fark ettiniz mi bu yıl futbol oyunları arasında bir eksiklik var. Bildiğiniz üzere CM’nin eski yapımcı firması Sigames bundan böyle Football Manager’ı yapmakta. Tabii Championship Manager gibi, oyuncular arasında oldukça popüler bir ismin ne olursa olsun devam oyunu yapılmasa olmazdı. Eidos’da aynen bu şekilde düşünmüş olacak ki önceki yıllarda yayıncılığını üstlendiği CM’nin yapımcı koltuğuna oturuvermiş.

Yakın zamanda biz oyuncularla buluşması beklenen Championship Manager’ın 90 mb’lık beta demosu yayınlandı. Demoda kullanıma açık 26 ülke mevcut fakat tamamlanmış sürümde ülke sayısı daha da artacaktır. İlk olarak CM’nin giriş menüsünden bahsetmek istiyorum. Oldukça şık ve sade hazırlanmış. Ayrıca kullanılan “Skin” yerine 4 alternatif daha ayarlar bölümünde bulunuyor olmasına rağmen ara yüz kullanışsız.

Makyaj fena değil. Peki içerik nasıl?

Söze antrenman bölümüyle başlamak istiyorum. Açıkcası CM 03/04’e göre gerek uygulayacağınız programlar olsun gerek gün içerisinde kullanılacak süreler olsun epey bir geliştirme mevcut. CM 4’ten çok daha ayrıntılı bir antrenman bölümüyle karşı karşıyayız. Burada büyük bir artıyı hak eden CM kadrolara bakıldığında olması gerekenden çok eksileri olduğunu görüyoruz. Özellikle Türkiye gibi futbolu ekol halini almamış ülkeleri epey baştan savma yapmışlar. Mesela kadrolar genellikle geçen seneden alınmış. Ayrıca beni çok daha fazla üzen bir olay da; Hadi Ortega’yı Fenerbahçe kadrosunda tutuyorsun! Bari adamı libero yapmayın! Ve daha bunun gibi bir çok mevkii hatası var ki, eğer oyun bu şekilde çıkarsa aklı başında hiçbir Türk futbol severin almayacağını düşünüyorum. Bir düşünün bu sezonun en flaş diye tabir edeceğimiz transferlerinden biri Rooney’in Manchester UTD’ye transferi bile oyunda mevcut değil. Hadi Türkiye deki transferler için bilinmiyor diyebilirsiniz. Fakat tüm dünyanın gözleri önünde olan genç yıldızın İngiltere ligindeki bir genç oyuncuya ödenen en fazla bedelle Manchester UTD. gibi dünyanın en köklü klüplerinden birine transfer olmasını duymadıklarını söylemesinler. Fakat İtalya, İspanya gibi ülkelerde kadrolara biraz daha fazla özen gösterilmiş. Bir başka sorunda bazı oyuncuların takımsız olması! Tam sürüm çıkana kadar mutlaka kadroları ve mevkileri düzelteceklerini düşünüyorum.

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×