1/4

Championship Manager 5

Aykut Göker
Aykut Göker 3.06.2010 - 12:31
Baba bu ne? CM evladım! Onu demiyorum baba bu ne? CM!
Platformlar PC
Championship Manager 5
Merlin Puanı 66
Artılar Oyun önceki versiyonlarına nazaran gayet hızlı gözüküyor. Ayrıca klasik CM arayüzü neredeyse korunmuş.
Eksiler Kadrolarda hatalar var. Özellikle TSL'de bir çok saçmalık mevcut. Futbolcuların oyundan önceki geçmiş bilgileri silinmiş.
2004/2005 sezonunun beklenen tüm futbol oyunları birbiri ardına piyasaya çıktı. Fakat aralarında dev bir isim eksikti. Championship Manager serisinin yeni oyunu CM-5 uzun bir geçikme ile de olsa, en nihayetinde raflardaki yerini aldı.

1996 Italy ile ilk kez CM serisiyle tanışmıştım. Tabii o dönem 2 boyutlu maç motoru diye bir şey yok. Hep tekst olarak oynuyorum maçları. Görenler; “ne buluyorsun bu oyunda?” diyor. Hatta; “oyun mu bu?” diyenlerle de karşılaştım. Aslında bir bakıma haklıydılar. Championship Manager serisi bir oyun değil futbol simulasyonuydu. Rakip firmalar, oyunlarında karton gibi futbolcu çizimleriyle uğraşırlarken, CM tekst olarak maçları tamamen oyuncunun hayal dünyasında oynatıyordu. Yani spiker korner esnasında; “muhteşem bir kafa golü” dediğinde, kim bilir aklımızda hangi gerçek futbol maçındaki kafa golünü düşünüyoruz. Bu durum diğer oyunlarda böyle cereyan etmiyor tabii. Kartondan yapılmış maket görünümündeki futbolcuların bulunduğu menajerlik oyunlarında, golü en ince ayrıntısına kadar görebildiğimiz için, hayal gücümüzü kullanmamıza gerek kalmıyor. Hal böyle olunca CM’nin rakipleri, bir bir gerçekçilikten yoksun damgası yerken, Sigames’in oyunu göklere çıkartılıyordu.

Ardından yapımcılar bu takdire şayan seriyi 2 boyuta geçirmeye karar verdi. Büyük yankı uyandıran bu değişim, oyunun hayran kitlesini de ikiye böldü. Kimileri, 2B CM’yi bitiri derken, bir kısımda en azından futbolcuların ne yaptıklarını görürüz diyerek büyük bir merakla buluşma gününü beklediler. Korkulan olmadı. CM 2 boyutlu maç motoruyla sanıldığından daha fazla ilgi topladı. Yine pozisyonlarda iş hayal gücümüze düşüyordu. Hatta tekst halindeyken bile bu kadar hayal kurmuyorduk. Artık TV’den izlediğimiz bir futbolcunun oyunda verdiği kısa bir pası bile izlerken; “o pası şöyle vermiştir” diye monitörün karşısında düşünür olmuştuk.

Ve ayrılık...

Bilindiği üzere Championship Manager’in yapımcısı Sigames, yayıncı firma Eidos ile anlaşmazlığa düşüp, ayrıldı. Dataların ortak olarak bölüşülmesine karşın Sigames ayrılıktan hiç etkilenmediğini gösterip, Football Manager 2005’i piyasaya sürdü. Eidos ise Beatiful Game Studios ile beraber CM’nin yapımcı koltuğuna oturup, bir demo yayınladılar. Tam manasıyla FM’nin altında ezilecek bir yapıma imza atacakları, demo’da gördüklerimizden sonra iyice zihinlere kazındı.

Oyunun çoktan çıkmış olması gereken bir zamanda demo’yu yayınlayan Eidos, yaklaşık 4 ay sonrada CM’nin tamamlanmış versiyonunu biz kullanıcılara sundu. Demo’dan akılda kalan bir çok eksi yön mevcut. Kadrolardan tutun, 2B maç motoruna kadar bir çok kısmında hatalar bulunan CM’nin, bakalım tam sürümü nelerle geliyor?

Bir menajerin günlüğü

Sabırların tükendiği bir noktada buluştuğumuz CM-5’i yüklerken; “acaba FM’den daha iyi bir oyun yapmış olabilirler mi?” diye düşünüp durdum. Aklımda bir çok “acaba”lı soru dolaşırken, yükleme işlemi tamamlanmıştı. CM-5 ikonuna tıklayıp, aylardır süren merakıma son noktayı koyuyordum. Oyun açılmıştı ve karşımda şık bir menü tasarımı vardı. Hemen options’a girdim. Eskiye nazaran daha ayrıntısız hazırlanmış options menüsünde, ilk aklıma gelen para birimlerinde Yeni Türk Lirasını görmekti. Fakat bırakın YTL’yi eski TL bile para birimleri arasından kaldırılmış. Geriye sadece 5 adet para birimi bırakılmış. Eskiden onlarca farklı para birimi oyunda kullanılıyorken, şimdi neden böylesine bir kısıtlamaya gidilmiş; bir anlam veremedim doğrusu. Görünen o ki YTL’yi, sene sonunda yeni versiyonu çıkacak olan Football Manager’da göreceğiz.

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×