Chernobylite İnceleme

Murathan Özlü 9.01.2022 - 15:48
Indie oyun firması The Farm 51'in elinden çıkan Chernobylite, hayatta kalma, rol yapma ve korku ögelerini doyurucu bir hikaye ile harmanlıyor.
Platformlar PC
Chernobylite İnceleme
  • Yapımcı - Yayıncı Farm 51 - Farm 51
  • Çoklu Oyuncu: Yok
  • Oyun Türü: Korku,Macera
  • Web Sitesi
Merlin Puanı 80
14 Kişi Oyladı
Okur Ortalaması%61
Artılar + Crafting sistemi
+ Grafik kalitesi ve müzikler
+ Hikaye anlatımı
+ RPG ögelerinin yorumlanma şekli
+ Gerçeğine uygun tasarlanmış
Eksiler - Oyuna alışma süreci
- Yoldaşlarınızla ilişkiniz bazen anasınıfı yönetiyormuşsunuz gibi hissettirebiliyor.

İlk olarak 2019 bahar döneminde düzenledikleri Kickstarter projesi ile adından söz ettiren Chernobylite, uzun bir "erken erişim" yolculuğunun ardından 23 Ağustos'ta PC platformuna çıkmıştı. Gamescom 2021'de yayınlanan hikaye fragmanının ardından oyun tam sürümüyle 7 Eylül tarihinde PS4 ve  Xbox One'a çıkmıştı. Chernobylite, First-Person Shooter, hayatta kalma, korku ve rol yapma ögelerini bünyesinde başarılı bir şekilde birleştirebilmiş bir oyun.

Peki yapımcılığını Indie oyun firması The Farm 51'in, dağıtımını ise All-In Games'in üstlendiği Chernobylite nasıl bir tecrübe sunuyor? Çernobil'de felaketten önce çalışmış olan Profesör Igor'un, Çernobil felaketinden sonra haber alamadığı eşi Tatyana'yı arama macerası nasıl ilerliyor?

Chernobylite İnceleme

Oynanış ve bölgeler

Chernobylite, yapımcı firma The Farm 51'in ifadelerine göre Çernobil felaketinin yaşandığı Pripyat kentinin 3 boyutlu tarama yöntemiyle modellenmiş halini barındırıyor.  Zaten oyunun en büyük vaatlerinden biri de oyunculara, Çernobil felaketinin şu ana kadar en iyi yansıtıldığı oyunu sunmak.  "Exclusion Zone" olarak bahsedilen bölgede üssümüzü geliştiriyor, yanımıza hikaye boyunca 5 kişiyi daha topluyor ve 5 farklı bölgede sürekli olarak her gün göreve çıkıyoruz. Bu bölgeler;

- Moscow Eye

- Red Forest

- Pripyat Port

- Kopachi

- Pripyat Central

olarak adlandırılmış. Yanımızdaki ilk yoldaşımız Olivier ile birlikte başladığımız macera boyunca, neredeyse her güne radyodan gelen yardım isteği ile uyanıyoruz.  Bu isteklere cevap verip, yapacağımız seçimleri düzgün ayarlamamız durumunda oyunun sonunda Olivier, Mikhail, Sashko, Tarakan ve Olga'dan oluşan ekibimizi toplamış oluyoruz.

Chernobylite İnceleme
Bu ekibi toplamanız, hiçbiri ile yollarınızı ayırmamanız ve hepsiyle aranızı iyi tutmanız çok önemli. Öbür türlü ekibi toplamanızdaki asıl hedefiniz olan oyunun son görevine tamamlamanız neredeyse imkansız hale gelebilir, Bu ekip ile ilişkiniz de oyunun aslında %80'lik kısmını oluşturuyor. Çıktığınız görevlerde, haritada "Food ration" yani yemek bulmanız ve üssünüze geri döndüğünüzde, ekibinizdeki herkese kimsenin aç kalmayacağı şekilde dağıtmanız gerek.

Yemek bulmaktan söz etmişken, çıktığınız her görevdeki en büyük dostunuz olan " The Environment Analyzer"'dan da bahsetmek gerek. Oyunun ilk anından itibaren sizinle olan bu küçük alet ile dolaştığınız bölgelerdeki, bir şey üretmenizde işe yarayacak her şeyi bu küçük cihazı aktive ederek görebiliyorsunuz.

Chernobylite İnceleme

The Environment Analyzer'ın üzerindeki ekran, eğer yakınlarda toplanabilecek bir kimyasal kutusu, yiyecek, bitki aklınıza ne gelirse görmenizi sağlıyor. Oyuna oldukça zayıf ve gördüğünüz her şeyden çekinerek başlasanız da, haritada gördüğünüz her şeyi toplayıp üssünüzü bu materyaller ile düzenli olarak geliştirmeniz durumunda, askerler ve shadow'lar (kimyasal felaketten sonra ortaya çıkan ve oyun boyunca karşılaştığımız ikinci düşman tipi, canavarlar) ile savaşmak bir külfet olmaktan çıkıyor ve FPS oynamanın keyfini almaya başlıyorsunuz.

Ancak oyun sırasında bazı görevleri hiç çatışmaya girmeden, tamamen gizlilik ile bitirme şansınız var. Veya girdiğiniz bölgedeki askerleri dikkatli olmanız durumunda teker teker arkalarından yaklaşarak indirebilirsiniz. Oyunda iyice güçlenene kadar çatışmaya girmek son seçeneğiniz olabilir çünkü ölünce başınıza gelenler biraz ilginç. Buna incelemenin ilerisinde değineceğiz.

Üssünüz, silah geliştirmeleri ve aranızı iyi tutmanızın pamuk ipliğine bağlı olduğu yoldaşlarınız

Üssünüz demişken, günler ilerledikçe üssünüzdeki çöplükleri temizleyerek ( Base arayüzüne gelerek rahatça temizlenebiliyorlar) gerek karakterinizi güçlendirmek, gerekse yanınızdaki prens/prenses bozmalarını iyi bir ruh halinde tutmak için üssünüzü geliştirmeniz lazım. Bölgenin içinden geçilmiş, her yer radyasyon ve yaratık kaynıyor ama yanımızdaki paşalara yatak sermek onlara yetmiyor. Radyasyonu azaltacak yapılar, hava temizleyicileri, ev eşyaları (bitki, sandalye hatta küçük televizyon bile koyabiliyorsunuz) gibi eşyaları üssünüze düzenli olarak ekleyerek yoldaşlarınızı memnun tutmanız lazım.

Chernobylite İnceleme
Ama dikkat edin, üssünüz sıkışık tıkışık hale gelirse ona da söyleniyor paşalarımız. Zaten oyunun iki eksisinden biri benim için bu oldu. Gerek yaptığınız bazı seçimlerde sırf delinin tekinin isteğini yapmadınız diye konuyu hayat memat meselesine getirip ilişkinizin etkilenmesi, gerekse bir felaket bölgesinde televizyon aramak gibi standartları yüzünden yol arkadaşlarınız bir noktada kreş yönetiyormuş hissi verebiliyor.

Ancak haklarını yemeyelim, seviye atladıkça edindiğiniz skill puanlarını yoldaşlarınızdan bir şeyler öğrenerek harcıyorsunuz. Hepsi kendine özgü avantajlar sunan yoldaşlarınızın ne tür gelişmeler sunduklarını inceleyip, kendi oyun tarzınıza uygun yetenek kombinasyonları oluşturabilirsiniz. Üssünüzde olabildiğince az kaynak harcayarak geliştirme yapmak istiyorsanız Tarakan'a, Revolver'ınızın hasarını yükseltmek istiyorsanız Olivier'a yoğunlaşmak gibi.

Chernobylite İnceleme
Oyundaki silah çeşitliliği düşük ancak silah geliştirmeleri gayet detaylı. Oyun boyunca kullanacağınız 3 ana silah var, emektar bir Revolver tabanca, bir pompalı tüfek (shotgun) ve tüfek ya da alışık olduğumuz adıyla bir AK-47. Bu üç silahın her birine 5 farklı kategoride geliştirmeler yapabiliyorsunuz. Bu kategoriler silahın şarjörünü modifiye etmek, tetik sistemini değiştirmek, namlu tipini değiştirmek, silahların tutucularını ayarlamak ve vuruş mesafelerini farklı lazer tipleri ile değiştirmek. Elde edebileceğiniz diğer iki silah olan Molecular Plasma Thrower ve Railgun'ı ise kendiniz yapmalısınız.

Oyun Türkçe altyazı seçeneği ile geliyor. Seslendirme dilleri ise İngilizce ve Rusça, ben Rusça seslendirme Türkçe altyazı kombinasyonunu tavsiye ederim.

Chernobylite İnceleme
Oyundaki can sistemi ise ikiye ayrılıyor. Birincisi psikolojik sağlığınız (Psyche), diğeri ise normal can barınız. Oyun boyunca bunları da yüksek tutmanızı/yenilemenizi sağlayacak materyalleri bol bol yapmalısınız. Ayrıca radyasyonlu bölgeler de size sıkıntı yaratacak, gaz maskesi lazım.

Oyunda askerler tarafından öldürülürseniz gözünüzü hapishanede açıyorsunuz. Kurtulmak için NAR üssünde (oyundaki asker topluluğunun adı) gizlice ilerleyerek askerlerin sohbetlerine kulak kabartmanız gerekiyor. Kulağınıza çalınan bilgilerden ekipmanınızı nereye kaldırdıklarını öğrenince eşyalarınızı içeren çantayı bulup, Wormhole(Solucan deliği) yaratmanızı sağlayan silahınıza basarak üssünüze kaçabilirsiniz.

Oyunun menüsünde yer alan "Free Play" kısmından, oyundaki bölgelerden birini, zorluk seviyesini seçebilir ve oynanışı tecrübe etmek ya da sırf canınız istedi diye görevler yapabilirsiniz.

Oynanış konusunda daha çok detaya girilebilir ancak öbür türlü bu inceleme olmaktan çıkıp tam çözüme dönüşecek. Aslında oyundan puan kırmaktaki ikinci sebebim de bu oldu. Biraz abartılmış derecede detaylı oynanış ve en başta yavaş açılan oyuncu temposu her oyuncuya hitap etmeyebilir ve oyunu pek oynamadan bırakabilirler. Oyun ortalama 20 ila 30 saat arası sürüyor ve ilk 6-7 saati bu alışma süreci ile geçiyor.

Atmosfer, hikaye anlatımı ve yapacağınız seçimler

Chernobylite'ın en vurucu noktalarından biri, özellikle benim gibi oyunların hikayelerine öncelik veriyorsanız hikayesi olacak. Oyunun görsel kalitesi ve müzikleri muhteşem ve bunlar hikaye anlatımını güçlendiren ilk etkenler. Oyun boyunca amacınız, en başta bahsettiğim gibi Igor Khymynyuk'un, (soyadını böyle koymuşlar yazmam gerekiyordu) rüyalarında ona seslenen eşi Tatyana'yı bulma yolunda adımlarını takip etmek.

Oyun boyunca peşimizde olan karakter ise The Black Stalker. Görevler sırasında çok oyalanırsak mutlaka bir noktada ortaya çıkan The Black Stalker özel donanımlı bir asker ve olabildiğince kaçınmak isteyebileceğiniz bir düşman, en azından oyunun erken safhalarında. Ancak Black Stalker (ya da bir canavar) sizi öldürdü diyelim, işte burada oyunun en büyük ilginçliği devreye giriyor.

Oyundaki ilk ölüşünüzde, hiçbir eşya kaybetmiyorsunuz ve oyun size "ölmekten bir şey olmaz herkesin başına gelebilir" diye moral yazısı çıkarıyor. Ardından, Tatyana ile olan özel bağınız sayesinde hayata geri dönebiliyor, ancak çok daha önemlisi oyunda o aşamaya kadar yaptığınız seçimleri değiştirme şansına erişiyorsunuz.

Chernobylite İnceleme
Chernobylite oynarken aldığım keyif en üst noktaya çıkaran şey, bu sistemi nasıl kullanabileceğimi fark ettiğimde kendini gösterdi. Burada tartışmalı bir durum var, bir RPG oyununda önemli olan yaptığınız seçimlerin sonucuna katlanmaktır. Ama Tatyana'yı kurtarabilmek için ekibinizdeki herkes ile ilişkinizin iyi durumda olması gerek. Bana bu özellik ilk fark ettiğimde saçma gelmişti ancak kendimi, karakterimi bilerek öldürüp yaptığımı seçimleri değiştirmeye çalışırken buldum. Oyunun ortasından itibaren arka arkaya yaptığınız seçimler yüzünden yoldaşlarınız ile olan ilişkiniz arap saçına dönebiliyor.

Chernobylite İnceleme
İşte Chernobylite bu noktada, ölmeyi size ikinci bir şans olarak sunuyor. Ancak tabi ki istediğiniz kadar seçim değiştiremiyorsunuz, ya Chernobylite üretmeniz ya da o sırada elinizde olan kadar harcama yapıp seçin değiştirmeniz lazım. Bir karaktere söylediğiniz şeyi değiştirmeniz, başka bir karakter ile olan ilişkinizi iyiden kötüye çekebiliyor veya değiştirdiğiniz olay zincirleme reaksiyon şeklinde 3 farklı olaya daha müdahale etmenizi gerektirebiliyor. Peki ya elinizde daha fazla seçim değiştirecek Chernobylite kalmadıysa? Yandı gülüm keten helva...

Oyunun 2 adet ana bitişi var. Ve bu sonlara ulaşmak için "doğru" seçimleri yapmanız, yani belki de kendinizi birkaç kez bilerek öldürmeniz gerekecek. Bu yüzden belli seçim anlarında vereceğiniz kararların çok ama çok önemli olacağını bilmeniz gerek. Hatta seçimleri yaparken hangi karakterle ilişki durumunuzun ne durumda olduğunu hızlıca hatırlamaya çalışmanız da etkili olabilir. Bir yerde birini sinir edecek karar verdiyseniz, tekrar fırsat geldiğinde bu kez onun tarafını tutup dengelemeye çalışabilirsiniz ama bu da başka bir yoldaşınız ile ilişkinizi etkiler. Yukarı tükürsen sakal durumuna oyun boyunca pek çok kez gelebilirsiniz ki oyunun en büyük sihirlerinden biri bu.

Chernobylite İnceleme
Oyunda her gün yalnızca bir tane görev yapabildiğiniz için oyunun mantığı günler üzerine kurulu. Ortalama bir oyuncu için oyunu bitirmek 25 ila 30 gün arasında sürecektir. Oyun boyunca haritada göreceğiniz her soru işaretine gitmek, görevlere veya haritalara yerleştirilmiş ipuçlarını eksiksiz olarak toplamak durumundasınız. Çünkü oyunun son görevi öncesi maksimum bilgi ve avantaja sahip olmak için toplam 4 farklı simülasyonu aktive etmelisiniz.

Kapatırken

İncelemeyi biraz fazla uzattım ancak Chernobylite Indie olarak beni şoka uğrattı. Gerek hikaye anlatım tarzı gerek oynanışı ile, hayatta kalma, korku ve FPS türlerinin bilimkurgu ile harmanlandığı oyunlara ilginiz varsa müthiş sürprizler barındıran bu oyun size güzel bir tecrübe sunabilir. Chernobylite Steam fiyatı da, günümüz oyun fiyatlarına göre oldukça uygun.

Zaman doğrusal akmıyor derler, bu yazı belki de gelecekten geliyordur.

Yorumlar 15
MK Okuru
MK Okuru 1.03.2024 11:57
Kalan Karakter: 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 18.01.2022 23:02
Ne oyun beaaa, 1 kuruş etmez bu atmosfere adam gibi oynanış yakışırdı. Ama gel gör ki aynı haritada aynı adamlarla durmadan Bi diyalog askerler zaten tam mal , puanı max 10 etmesi lazım
Kalan Karakter: 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 11.01.2022 13:52
Aylar önce birkaç saat oynamayı denemiştim ,amma oyunda görevler edinmek vs. oldukça zordu.Sıkıcı bir oyun, akıp giden bir oyun değil.. Bu oyun kıtlığında eski cod, battlefield gibi eskileri tekrar oynamktayım.Bu incelemeden sonra tekrar ayranım kabardı bu oyunu onamak için.Tekrar deneyeceğim.
Kalan Karakter: 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 11.01.2022 12:40
Ps5 de 60 fps oynatmiyosa Bi işe yaramaz
Kalan Karakter: 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 11.01.2022 10:10
Bonkör bir inceleme olmuş. yapay zeka yoktan beter, takım arkadaşları nasıl bir kafanın ürünü hala çözemedim, sözde deha ana karakterimiz sağ duyu yoksunu (malın teki istedi diye çatıdan aşağı atlamazsın değil mi?), crafting sistemi metrodan "esinlenilmiş" ama mantıksız olmuş. Hikaye bile yetersiz.
Kalan Karakter: 300 Gönder
GokhanKocaman54
GokhanKocaman54 9.01.2022 22:54
Elinize sağlık çok güzel bir inceleme olmuş.
Son yıllarda çıkmış en iyi oyunlardan biri gözden kaçıyor ancak sizin gözden kaçırmamanıza sevindim.
Oyunun Resmi Türkçe çevirisini yaparken bu oyunun bittiğinde harika bir oyun olacağını biliyordum.
Şimdi bunu görmüş olmak ve sizin değerli incelemenizi görmek beni çok mutlu etti sevgi ile kal. :)
GokhanKocaman54
GokhanKocaman54 10.01.2022 21:48
Epic Store' da yakında Türkçe yayınlanacak Konsol sürümleri ve Pc içerikleri Update' ler vs aynı anda yapışdığı için geliştirici ekip ister istemez yavaş kalıyor. ancak kesinlikle diğer platformlarada yakında güncelleme ile Türkçe desteği gelecek.
MK Okuru
MK Okuru 10.01.2022 17:49
Epic gameste türkçe dil desteği yok bir bilginiz var mı hocam? Güncelleme falan?
Kalan Karakter: 300 Gönder
Chernobylite İnceleme
İlginizi Çekebilir