Chessmaster: The Art of Learning

Emre Gökberk
Emre Gökberk 3.06.2010 - 12:31
Satranç öğrenme vakti
Platformlar PSP
Chessmaster: The Art of Learning
  • Yapımcı - Yayıncı Ubisoft - Ubisoft
  • Çoklu Oyuncu: Var
  • Oyun Türü: Masa Oyunlar,Masa Oyunlar
Merlin Puanı 75
Artılar Eğitim modu, Multiplayer
Eksiler Seslendirmelerden yoksun olması
Yedinci yüzyıldan beri güzel vakit geçirmek kadar stratejik düşünme açısından da gelişime faydası olan satranç, bakış açısına göre ya inanılmaz derecede eski, ya da çağının sınırlarının ötesinde bir yapıya sahiptir. Mektuplar aracılığı ile oynayarak farklı ülke krallarını dahi tatlı bir rekabet içinde karşı karşıya getiren oyun, belki de günümüz strateji yapımlarının dahi atası sayılabilir.

Öğretilebilir

Bilgisayar oyunlarıyla biraz haşır neşir olup da Chessmaster adını duymayan oyuncu yok gibidir. On yılı aşkın bir süredir satranç severlerle buluşan yapım, bu defa portatif oyun konsolumuz PlayStation Portable platformuna konuk oluyor. Bu defa işin biraz daha başından yola çıkarak ele alıyor ve satranç öğrenmeyi-öğretmeyi temel ilke ediniyor. Bu durum serinin son ürünü olan yapımımızda “The Art of Learning” adı ile zaten kendini yeterince belli ediyor. Yapımda birde eğitmenimiz bulunuyor: Josh Waitzkin. Sekiz kez ülke çapında ve iki defa Dünya Savaş Sanatı ödülünü alan Josh Waitzkin, kendi kaleminden çıkan The Art of Learning kitabında satranç öğreniminde çıraklıktan ustalığa giden yolu anlatıyor. Bizler işin biraz daha teknolojik ve kolay yoluna kaçarak kitap yerine PSP’de satranç oyununun inceliklerini öğreniyoruz.

Her zamanki gibi Ubisoft tarafından çıkan oyun, satranç oynamayı ister hiç bilmeyin, isterseniz sıkı bir satranç oyuncusu olun, mutlaka size göstereceği ve öğretebileceği bir şeyler içeriyor. Yapımın eğitim moduna girdiğinizde Introduction, Chessboard, Piesces, Play Chess ve Advanced Tactisc seçenekleri ile karşılaşıyoruz. Hiç bilmeyen bir kişiden uzmanlığa giden yol, işte bu eğitim modlarından geçiyor. Josh Waitzkin’in animasyonu tarafından verilen dersler, ilk olarak satranç tahtasının nasıl bir şey olduğundan başlıyor. Satranç nedir? Nasıl bir şeydir? Tahtası kaça kaç kareden oluşura kadar detaya iniliyor. Eğitimde biraz daha ilerleyince sıra piyonların teker teker tanıtılıp kabiliyetlerinin anlatılmasına geliyor. Her piyonun ismi, işlevi, kabiliyeti anlatılıyor ve örnekler üzerinde gösteriliyor. Daha sonraki bölümlerde ise belli hareketlerin oyun sırasında nasıl yapıldığı tanıtılıyor. Eğitim modunun son öğesini ise Advanced Tactics oluşturuyor. Adından da anlaşılacağı gibi gelişmiş ve özel taktikler burada öğretiliyor.

Zeka

Josh Waitzkin tarafından yönlendirildiğimiz yapımda, iyi ve zayıf yanlarımız belirlenerek analitik çözümler üretilmeye çalışılıyor. Normal bir satranç oyunu oynamak için gelişmiş bir yapay zekaya sahip karakterler, kolaydan zora giden zorluk seviyesinde istenileni rakip olarak belirlenebiliyor. Standart satranç ve zamana karşı gibi seçeneklerle oynanabilen yapım, senaryo editörü ile de istenilen pozisyonlar yaratılabiliyor.

Oyun sırasında ipucu almak, hamleyi geri çekmek gibi özelliklerde yeni oyuncular için unutulmamış. Yapımda ayrıca ilki açık olmak üzere satranç başarınıza göre zamanla açılan mini oyunlarda bulunmakta. Wi-Fi üzerinden iki kişiye kadar desteklenen Multiplayer modu ile de arkadaşlarınızla zevkli mücadeleler yapmanız mümkün. Rahatsız etmeyen temiz grafiklere sahip yapım, Josh Waitzkin’in animasyonları ile renklendirilmiş. Yalnız eğitim sırasında animasyonlara seslendirme eklenmemiş. Bu durum nedeni ile yazı okumaktan bir süre sonra sıkılabiliniyor. Sakin tınılara sahip müzikler ise satranç atmosferini tamamlıyor.
Yorumlar
MK Okuru
MK Okuru 24.09.2021 05:53
Kalan Karakter : 300 Gönder
Chessmaster: The Art of Learning

İlginizi Çekebilir

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×