Chronicles of Mystery: The Scorpio Ritual

Hasan Uğur Nayır
Hasan Uğur Nayır 3.06.2010 - 12:31
Amca demek baba yarısı demek
Platformlar PC
Chronicles of Mystery: The Scorpio Ritual
  • Yapımcı - Yayıncı City Interactive - City Interactive
  • Çoklu Oyuncu: Yok
  • Oyun Türü: Macera,Macera
  • Sistem Gereksinimleri
Merlin Puanı 75
Artılar Kaliteli mekan tasarımları, düşük sistem gereksinimi, İstanbul!
Eksiler Tecrübeli oyuncular için kolay bulmacalar
“Yazıya nasıl bir giriş yapabilirim?” diye kendi kendime düşünürken, bir baktım giriş kısmı kendiliğinden akmaya başladı. Bir süredir, FPS, aksiyon, strateji üçgeni arasında dolaşırken, elime macera türünde Chronicles of Mystery: The Scorpio Ritual geçti (İsmi burada ikiye kesip, Chronicles of Mystery olarak kısaltayım). Sonunda maceraya atılayım diyerek, gizemli ortamlara daldım.

İz peşinde

Sylvie Leroux adında bir karakteri kontrol ediyoruz. Sylvie’yı, bir gün arkeolog amcası arıyor, “Malta’ya gel, harika bir tatil yapacağız” diyerek çağırıyor. Malta’da deniz kenarındaki kasabaya tatil heyecanıyla giden Sylvie, ortalıkta ne amcasını ne de amcasının önemli keşfini göremiyor, çünkü sırra kadem basmışlar. Bundan sonra kontrolümüzde Sylvie ile birlikte ortalıktan kaybolan amcayı ve keşfini aramaya koyuluyoruz. Ama hikaye burada bitmiyor, çünkü kayıpları ararken işin içine Tapınak organizasyonları (Knights Hospitaller) filan giriyor. Kısaca yapımda işlenen konu bundan ibaret.

Chronicles of Mystery: The Scorpio Ritual
"Amca, elma dersem çık armut dersem çıkma!"

Chronicles of Mystery, bilindik bir senaryo üstüne oturtulmasına karşın, yine bilindik ve basit bulmacalarla karşımıza çıkan bir yapım. Point-click tarzındaki oyun içinde genel olarak bulmacaların çözümü kolay ve pek kafa patlatmıyor. Zaten kafa patlatmasına da pek zaman kalmıyor, verilen ipuçları çözüme ulaşmada kılavuzluk sağlıyor. Çözüm yolları ise envanterimizdeki bir objeyi diğeri ile birleştirmek gibi genel olarak bildiğimiz türden. Özellikle daha zor macera oyunlarına aşina olanlar için Chronicles of Mystery kolay gelecektir.

Taşı toprağı altın İstanbul!

Oyun boyunca hep Malta’da değiliz. İşin en güzel yanı yapımın bir kısmında İstanbul’a da uğruyoruz. Konu bir yerde Sylvie’yı memleketimize sürüklüyor. Chronicles of Mystery’da “İstanbul Yedi Tepe” diyerek sokaklarını arşınlamak güzel oluyor.

Chronicles of Mystery: The Scorpio Ritual
"Oyundaki tasarımlar genel olarak kaliteli yapılmış. Resimde Sylvie nerede? bulana büyük ödül var."

İstanbul dışında şimdiye kadar pek fazla ilgimi çekemeyen oyunun iyi olduğu kısımlardan bir diğeri grafikleri. Genel olarak hoş görselliği olan Chronicles of Mystery, grafiklerde özellikle mekan tasarımlarında kaliteli iş çıkartıyor ve vasatın üstünde seyrediyor. Baş karakter Sylvie üstünde biraz daha durulmuş gibi, ama Sylvie’dan maceraperest Lara Croft gibi daha cüretkarlık beklemeyin, hatta Anti-Lara bile diyebiliriz. Seslendirmeler ve sesler de genel olarak fena sayılmaz, oyun için yeterli.

Yazı akıp, gitmiş. Hatta sonuna bile gelmişim. Kısaca sonuca bağlarsak, Chronicles of Mystery: The Scorpio Ritual (İsmini bu sefer tam yazayım) macera türünde az sayıda çıkan oyunlardan biri. Düşük bir sistem gereksinimi var. Eğer türü seviyorsanız deneyebilirsiniz.
Yorumlar 5
MK Okuru
MK Okuru 30.11.2021 09:51
Kalan Karakter : 300 Gönder
Chronicles of Mystery: The Scorpio Ritual

İlginizi Çekebilir

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×