1/2

Chronicles of Riddick: Escape From Butcher Bay

Erdinç Yılmaz
Erdinç Yılmaz 3.06.2010 - 12:31
Cehenneme hoşgeldiniz
Platformlar PC
Chronicles of Riddick: Escape From Butcher Bay
  • Yapımcı - Yayıncı Starbreeze - Sierra
  • Çoklu Oyuncu: Yok
  • Oyun Türü: Aksiyon
  • Sistem Gereksinimleri
Merlin Puanı 88
Artılar Kaliteli ve akıcı grafikler, iyi modellemeler.
Eksiler Biraz kısa ve ufak görsel hatalar, atmosfer

Beyaz perdeden oyun dünyasına, oyun dünyasından beyaz perdeye bir çok geçiş yaşandı, halada yaşanmakta. Yalnız Riddick'in diğerlerine göre ilginç bir farkı var. İlk defa oyununun geliri, filmin gişe gelirini solladı. Evet yanlış okumadınız. Yapımcılar filmden çok oyundan para kazandılar.

Her katilin tek korkulu rüyası; Butcher Bay

Oyunun adı yeterince uzun olduğundan (The Chronicles of Riddick : Escape From Butcher Bay - Developer's Cut) kısaca Riddick demeye karar verdim. Öncelikle konumuzdan bahsedelim. Oyun sadece bir kaç ayrıntısı ile filmlerine benziyor o kadar. Riddick'in hapishaneye düşmesi ana konu, ama orada yaşadığı hiçbir aksiyon filmde yok. Yapımcılar her iki filmi de izledikten sonra ayrı bir tat vermek istemişler ki gayet başarılı olmuş. Hapishaneye düştükten sonra ufak ufak etrafta dolaşıp neler olduğunu araştırıyoruz. İlerledikçe kaçış planları hazırlamaya, atraksiyonlara dalıyoruz. Amacımızı gerçekleştirmemiz için bir çok karakter bize yardım ediyor. Ama maalesef hiç biri karşılıksız bir fikir bile söylemiyorlar. Önce istedikleri ufak, bazen de uzun sürecek görevleri yapmamız gerekiyor. Genel olarak FPS olarak oynadığımız Riddick, bir şeylerin üzerine çıkarken, tırmanırken vb. durumlarda üçüncü gözden oynuyoruz.

Butcher Bay'deki ilk günüm

Ana menü gerçekten değişik olmuş. Riddick'i diğer örneklerinden ayıran ve ilk göze çarpan özellikleri aşağıya baktığınızda ayaklarınızı görmeniz, kurşun yediğinizde gerilemeniz/kontrolün zorlaşması ve bakış alanının sapıtması. Silahsızken yumruk yumruğa dövüşmek ise apayrı bir tat. Sağ, sol, direk ve aparkat atabilme şansınız var. Bunları seri halde de bir kombo gibi kullanabiliyorsunuz. Yumruklarınızın dışında kesici aletler, tornavida gibi ilginç silahların yanı sıra bildiğiniz sıradan pompalı tüfekler de mevcut. Malum hapishane olduğundan alan baya geniş. Geniş alan ise uzun yüklemeleri hatırlatır bana. Neyse ki Riddick'de çok sıkıcı uzun yükleme ekranları yok. Genelde uzunca bir süre kısa yükleme ile oynuyorsunuz. Etraftaki materyaller pek etkileşimli değil. Tutup sadece ölüleri taşıyabiliyorsunuz o kadar. Son zamanlarda iyice geliştirilen fizik motorlarından birinin kullanılmamış olması ufak ama önemli bir eksi.

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×