City Of Heroes

Merlin'in Kazanı
Merlin'in Kazanı 3.06.2010 - 12:31
City of Heroes, orijinal fikri ile yeni nesil MMORPG oyunlara yeni bir soluk getirecek gibi gözüküyor.

Son zamanlarda Internet kullanımının yaygınlaşması, oyunculara birbirlerine karşı mücadele etme şansı tanıdığından insanlar, multi-player oyunları kendi başlarına oynamaya tercih ediyorlar. Çünkü hiçbir oyundaki yapay zeka karşısındaki insan kadar değişik stratejiler uygulayamıyor yada bir insan gibi karşısındakini tanıyarak hareket etmiyor. Hele bir de karşınızda sizi alt edecek birkaç” kişi yerine “birkaç yüz” olunca internet üzerinden oyun oynama zevkiniz ikiye katlanıyor. Bunun farkına varan yapımcılar da oluşan bu yeni oyun pazarından kendilerine pay çıkarabilmek için kolları sıvadı. Piyasanın büyük bir kısmına hakim olabilmek için birçok değişik türde mmorpg (Massive Multiplayer Online Role Playing Game; devasa online rol yapma oyunu) yaptılar ama hepsinin oynanışı birbirinin aynıydı. Bu monotonluğu gören bir grup hevesli insan yepyeni ve bambaşka bir mmorpg için kolları sıvadı ve Cryptic Studios’u kurdu. Uzun lafın kısası, Cryptic Studios’un ilk oyunu olan City of Heroes, süper kahramanlarla ilgili bir devasa online oyun olacak.

Bu Bir Kuş!

City of Heroes, konusu ve oynanışı bakımından gerçek bir ilk olacağa benziyor. Daha önce hiçbir devasa online oyunda modern bir Dünya’da ki bir süper kahramanı yönetmemiştik. CoH tek kişilik bir oyun olmadığından öyle ahım şahım bir konuya sahip değil. Paragon City adı verilen dev bir şehirde her gün kaos yaşanmaktadır. Kötü adamlar, çeteler, soygunlar, uzaylı baskınları, yaratık saldırıları v.s. ile yaşanmaz bir hal alan bu şehrin acil olarak yardıma ihtiyacı vardır ve bu yardım çağrısına süper kahramanlar olarak siz yanıt vermek zorundasınız. Anlayacağınız oyunda yaratığınız süper kahramanınız ile maceradan maceraya koşacaksınız.

Hayır! Bir Uçak!

Oyun diğer devasa online oyunlardan fikir bakımından farklı olmasının yanı sıra, diğer pek çok yanıyla da farklılık gösteriyor. Öncelikle oyundaki karakter yaratımı epey farklı. CoH’da Strengh, Dexterity ve Intelligence gibi sayısal değişkenler olmayacak. Bu yüzden karakter yaratımı oldukça basit olacak ve ilk defa bir mmorpg oynayan biri bile rahatlıkla güzel bir karakter yaratabilecek. Karakterinizi yaratırken cinsini, boyunu, giyeceği kıyafetleri ve aksesuarları renklerine kadar belirleyebileceksiniz. Ayrıca karakterinizin güçlerine nasıl kavuştuğunu da belirleyeceksiniz. Tıpkı çizgi romanlar da olduğu gibi karakteriniz bir bilimsel kaza sonucu ortaya çıkmış olabilecek, çok uzak bir galaksiden gönderilmiş olabilecek ya da değişik bir hayvanın ısırması sonucu güçlerini kazanmış olabilecek. Oyunda 40 kadar özel güç mevcut olduğundan hayalinizdeki süper kahramanı dilediğiniz gibi donatabileceksiniz. Hatta özel güçlerin yetersiz kalacağını düşünüyorsanız karakterinize silah vb. teknolojik alet dahi verebileceksiniz.

Yoksa bir Meteor mu?

City of Heroes grafik motoru olarak Cryptic Engine adı verilen ve bu oyun için tamamen baştan yazılmış bir motor. Yapımcıların dediğine göre bu motor sayesinde insanlar oyunu oynarken hiç ara vermeden oyunu güncellenebiliyormuş. Ayrıca kullandığı net code’un da bir o kadar kusursuz yazıldığını, en kötü bağlantıların bile oyunu rahatlıkla oynayabileceklerini iddia ediyorlar. Bu işe yeni girmiş bir firma için oldukça büyük iddialar bunlar. Ancak screenshot’lar da bir devasa oyun için grafiklerin hiçte fena olmadığını söylüyor.

Superman olmasın sakın?

Oyunda karakterinizi geliştirmek için tek bir yol var, o da alacağınız görevleri yerine getirmek. Oyun içerisinde size görev sağlayacak olan birkaç kişi ve örgüt olacak. Bu kişilerden alacağınız yönerge yoluyla düşmanınızı bulacak ve onu yeneceksiniz. Oyunda maalesef kötü karakter yaratmak gibi bir seçenek yok, bu yüzden karşılaşacağınız tüm düşmanları bilgisayar yönetiyor olacak. Ayıca yapımcılar kimi zaman sürprizlerle karşılaşabileceğinizi söylüyor. Örneğin size görev veren kişinin size ihanet edip sizi bir tuzağa yollaması gibi. CoH’un bir başka kötü yanı ise diğer insanlarla savaşamayacak olmanız. Bir mmorpg’yi yıllarca oynanabilir kılan PvP (Player versus Player, insan oyuncuların birbiriyle savaşması) unsurunun oyuna dahil edilmemiş olması gerçekten kötü olmuş. Diğer insanlarla etkileşebileceğiniz tek yol kendi takımınızı oluşturmaktan ibaret.

Son Söz

City of Heroes, orijinal fikri ile gerçekten güzel bir mmorpg gibi gözüküyor. Ancak oyunu yeni bir firmanın yapıyor olması, PvP’nin oyuna dahil edilmemiş olması ve kahramanlık dışında yapacak başka hiçbir şeyin olmamasından dolayı oyun ne kadar güzel olur bilemeyeceğim.

Yorumlar
MK Okuru
MK Okuru 28.07.2021 17:06
Kalan Karakter : 300 Gönder
City Of Heroes

İlginizi Çekebilir

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×