1/2

City Of The Dead

Hasan Uğur Nayır
Hasan Uğur Nayır 3.06.2010 - 12:31
Bu sefer bir hayli iddialılar
Bilgisayar veya konsol oyunları tarihi boyunca bir çok yapım yaşayan ölüleri konu almıştır. Özellikle son 10 yıldır iyice gelişen bu sektörde, her sene 1 adet zombili proje ortaya çıkar. Hatta bir adeti bile geçer, bir kaç tane bile çıkabilir. Eğer hiç çıkmazsa bir problem vardır, terslik yaşanabilir. Genel olarak klişeli projeler önümüze gelir, tüm yaptığımız, aptal zombileri öldürüp, belli bir yoldan ilerleyip kurtulmaktır. Grafikleri, sesleri, oynanışı vb... derken klişe kurşununa kurban olurlar. Belki potansiyelleri bile olsa, yapımcıların körlüğüne o güzelim oyun harcanabilir. Yine klasik gibi gözüken bir oyun geliyor, ancak bu sefer eskilerine göre daha iddialı.

Saf zombi oyunu

Geçtiğimiz 2005 senesi içinde zombiler açısından pek parlak değildi. Aşina oldukları Resident Evil serisinden kalkmışlardı. Onların yerini akıllı ve taktik yapan psikopat köylüler ve başka yaratıklar gelmişti. Resident Evil 4, PC’lere de bu sene çıkıyor, bayram havası ayrı konu. Land of the Dead, Hellforces ve bunların yanına kötü birkaç yapım daha eklenince, yaşayan ölülerimiz karizmayı çizdirdi. Gerçi pek fazla da karizmaları yoktur; ağır yürürler, böö derler, her tarafları dökülmüştür, ama onlar vazgeçilmez düşmanlarımızdır. Olsun 2005 kötü kapanırken, Stubbs the Zombie oyunu ile flaş bir giriş yaptılar. Oynanışı olsun, komedi öğeleri olsun, atmosferi olsun ilgi çekici bir oyundu ve hayal kırıklığı yaratmadı. Şimdi de City of the Dead geliyor, Stubbs’ın taşıdığı bayrağı daha da önlere taşımak istiyor.

City of the Dead, aslında bildiğimiz klasik bir zombi oyunu olacak. Yine bize saldıran şişko, cüce, zayıf, uzun boylu, kısa, kel vb... türde ölüleri avlayacağız. Zombiler dışında acaip yaratıklar, garip bulmacalar vs... başka bir şey bulunmayacak. Katıksız, saf bir zombi oyunu, başka bir materyal yok! Aslında oyunun tam adı George Romero’s City of the Dead olarak geçiyor. Bundan sonra kısaltıp COTD olarak yazmaya devam ediyorum. Oyunumuz George Romero’nun herhangi bir filmini konu almıyor, ancak filmlerin evreninde geçiyor. Şehir yine ölüler tarafından istila edilir, yapmamız gereken bir an önce bu cehennemden sağ olarak kurtulmak. Konu bu kadar basit, kısa, yalın ve klişe.

Zombin olayım, vur beni

Yapımcılığı Kuju Entertainment üstlenmiş. Kuju firması öyle ahım şahım bir yapımcı da değil. Warhammer 40,000 Fire Warrior isimli bir oyun yapmışlardı. Konsol versiyonunu bilmem, ama PC versiyonu son derece berbattı. Yine de Team 6 gibi bir firmada değil. Güvenim kırık olan Kuju, belki COTD ile bir şeyler yapabilir.

Oyunun iyi olacağını vaad ettiği asıl noktası içeriği. Bunu en çok fizik motoruna bağlıyor. Pompalı ile vurduğumuz bir zombi, merminin çarpması ile geriye doğru sıçrayarak tepki verecek veya kapılara, pencerelere ateş ettiğimiz zaman parçalanacaklar. Araçları patlatıp, zombilerimizi silah ile resmen ameliyat edeceğiz. Kol, bacak, kafa koparma, vücudun ikiye yarılması vb... gibi fiziki parçalama imkanlarından yararlanacağız.

Adblock yazılımı bulundu! Lütfen aşağıdaki notu okuyun.

AdBlock Plus ya da benzeri bir yazılım kullandığınızı fark etmiş bulunuyoruz. Bu yazılımlar sitemizin tüm özelliklerini kullanmanızı engellemektedir.

Siz de takdir edersiniz ki sitemizi hayatta tutabilmemiz için tek gelir kaynağımızı bu reklamlar oluşturmaktadır. Sitemizde sizleri rahatsız edecek reklamlara yer vermemeye çalışlıyoruz.

Bu sebeple Adblcok yazılımınızı sitemiz için durdurup hem bize destek olmanızı hem de birlikte daha güzel çalışmalara ve projelere imza atmamıza destek olmanızı rica ediyoruz.

Lütfen merlininkazani.com'u güvenilir siteler listenize ekleyin ya da sitemizde dolaşırken AdBlock yazılımınızı kapatın. İlgi ve anlayışınız için teşekkür ederiz.

×