1/2

Civilization IV: Beyond the Sword

Başar Özcan 3.06.2010 - 12:31
Sönük ek paket Warlords’u kesinlikle unutturacak bir şaheser…
Platformlar PC
Civilization IV: Beyond the Sword
  • Yapımcı - Yayıncı Firaxis - 2K Games
  • Çoklu Oyuncu: Var
  • Oyun Türü: Strateji,Strateji
  • Sistem Gereksinimleri
Merlin Puanı 88
Artılar Sayısız yenilik, yeni casusluk sistemi, sıkmayan oyun yapısı
Eksiler Yeni başlayanların alışması zor, Bir iki ufak hata
Sıra tabanlı Strateji oyunlarının öncüsü Civilization IV, 2005 yılında çıktığında yeni 3 boyutlu motoru ve yeniden yapılanmış şekliyle Civ hayranlarını çok mutlu etmişti. Her yönden taptaze bir civilization onları bekliyordu. Yeni süslü birlimler, oyuna derinlik katan özellikler… Sid Meier ve ekibi her yeni oyunda çok daha iyisini yapmayı kendilerine amaç edinmişler adeta.

Sönük Warlords’un ardından
Civilization IV’ün ilk ek paketi Warlords biraz sönük kalmıştı. Bu yüzden çok büyük bir satış kârı elde edilemedi. Bunun üzerine, Firaxis her yönden oyuncuları memnun edecek bir ek paket için çalışmalara başladı. Çıkmadan önce birçok yenilik yapacaklarını ve orijinal Civ IV’ün üstüne de yeni sistemler ekleyeceklerini açıkladılar. Bu açıklamalardan sonra uzun bir bekleyiş dönemi geçirdik ve nihayet Beyond the Sword raflardaki yerini aldı.

Oyundaki ilk göze batan yenilik, başlangıcın barutun bulunması ile ilişkilendirilmiş olmasıdır. Bu yüzden oyun süresinde epey bir kayıp olacağını düşünebilirsiniz ama bu kayıp oyun zamanının sonuna birkaç yıl daha eklemeyle giderilmiş. Bu ekleme ile gelen yeni teknolojilerle uzaya göndereceğimiz roketlerin özelliklerini de belirleyebilme olanağımız oldu. Tabii geliştirilen yapay zekaya o kadar süre baş tutabilirseniz…

Gılgamış Destanını yaşayalım
Beyond the Sword, 10 yeni uygarlık ile birlikte geliyor bunların arasında Hammurabi’nin liderliğindeki Babiller, Gılgamış’ın liderliğindeki Sümerler, Justinyen’in liderliğindeki Bizans İmparatorluğu ve Oturan Boğanın liderliğindeki Kızılderililer (Native Americans) bulunmakta. Bunların haricindeki yeni uygarlıklar ise Etiyopya, Kutsal Roma-Germen İmparatorluğu, Kamboçya, Maya, Hollanda ve Portekiz. Hepsinin yine kendine özel birimleri, yönetim biçimleri ve binaları bulunmakta.

Genişleyen Civilization’da eski uygarlıklara 6 yeni lider eklenmiş. Osmanlı’ya eklenen Muhteşem Süleyman ve Amerika’ya eklenen Abraham Lincoln bunların başında geliyor. Tüm liderlerin kendine özgü karakteristik özellikleri ve yönetim anlayışları bulunuyor. Beyond The Sword’da liderlerin özelliklerinin oyuna etkisi arttırılmış. Yapacağınız anlaşmalarda, liderlerle görüşmelerinizde bu özellikler çok daha fazla etkili olacak. Sizin karakterinizi beğenmeyen düşmanlarınız olacak. Aynı zamanda ikna kapasiteniz de karakteriniz sayesinde artabilecek. Bunun haricinde yeni liderlerin ve uygarlıkların kısmen dahil olduğu 11 yeni senaryo da eklenenler arasında. Bu senaryolarda tarihi olayların yanında birkaç hayal dünyası temalı senaryo da bulunmakta.

Ek paketle bu kadar uygarlık ve lider eklendikten sonra yeni “Wonder”lar eklenmese hoş durmazdı. Bu yüzden 5 büyük 2 küçük olmak üzere toplam 7 yeni wonder, Beyond the Sword’da bizi bekliyor. Wonderların başında ünlü Zeus tapınağı geliyor. Bunların haricinde tüm uygarlıklara açık olan yeni 6 bina, 15 birim ve laser, stealth gibi 6 teknoloji de eklenen arasında ilk olarak dikkat çekenlerden.