1/6

Civilization IV

Civilization IV

Gökhan Menge
Gökhan Menge 3.06.2010 - 12:31
Gerçek strateji efsanesinin, tohumlarından bir kez daha yeşermesine şahit olun
Platformlar PC
Civilization IV
Merlin Puanı 90
Artılar Yönetim daha ayrıntılı, oynanış daha kolay, grafik ve sesler gelişmiş.
Eksiler Önemli bir eksisi yok, ama grafikler yakınlaştıkça bozuluyor.
İçerik No İçerik
1 Civilization Tarihi
2 İnceleme

Bazen özenirim yaşı benden büyük olanlara. Çünkü onların ağzına sakız olmuş bir laf vardır: “Aah ahh! Commodore 64 ya da Amiga’mın tadını bulamıyorum yeni oyunlarda” diye. Benim hiç Commodore’um olmadı, ya da Amiga’m. Gerçi oynamışlığım var birkaç oyun, mesela Sensible Soccer. Tabii o zamanlar için inanılmaz bir zevkti arkadaşlarla toplanıp Sensible oynamak (bide ben o zamanlar 10 yaşında falandım). Benim oyunlarla tanışmam aşağı yukarı 1996-1997 yıllarında oldu. Tabii ilk aldığım makinede bir PC idi. O zamanlar disketçim vardı. Her gün neredeyse oraya gider, dosyalanmış bir şekilde duran binlerce oyun arasından adını beğendiklerimi seçer boş disketlerimi verir yükletirdim. Genelde 5-10 dk’dan fazla beni oyalamazlardı ama benim için bir umut ve büyük bir heyecandı oradan oyun almak.

İçinde “tarih” kelimesi geçen cümleleri hiç sevmem, tıpkı tarih dersini sevmediğim gibi. Her zaman itici ve sıkıcı gelmiştir. Çok araştırma, çalışma gereken bir konu olduğu için olabilir. Ben genelde tembel ve kolaya kaçan bir insan olduğum için hemen bir şeyler elde etmek isterim. Bu yüzden de çabuk bıkarım genelde tarihi strateji oyunlarından. işte de bu ön yargıdan dolayı daha “Age of Empires III”ü oynamadım. Ama “Civilization” denince akan sular durur.

Civilization serisinin tarihine gidersek 1991 yılında ben daha okuma yazma bile bilmiyordum diyebilirim. Benim oyunla tanışmam Civilization II ile olmuştu. Yaşım itibariyle oyundan hiç zevk alamamıştım. Oyunu çözemediğim ya da İngilizce’yi daha yeni yeni öğrenmeye başladığımdan olacak hiçbir şey anlamamıştım. Gerçek anlamda oynadığım ilk Sid Meier oyunu da Civilization III’dü. Benim pek sevmediğim bi tür olan stratejiyi artık el çabukluğu ve ezbere yapılan binalar askerler yerine başlı başına bir “yönetim stratejisi” haline getirmişti Sid Amca. Bence aşırı zordu oyun. En azından oyunu bilmeyen bir insan için çok çabuk sıkıcı hale gelebiliyordu. İlk başlarda sıkılmama rağmen daha sonra oyunu biraz çözüp, stratejiler geliştirmeye başlayınca oyunun müptelası olmuştum. Ve yazıma hafiften nostalji yaparak ve Sid Meier’den bahsederek başlıyorum.

Sid Meier...

Civilization IV
Sid Meier için “dünyanın en iyi oyun programcısı” diyemeyiz. Onun yazdığı 3d motoruyla yapılmış oyunu oynamak için son teknoloji bir bilgisayara ihtiyacımız olmamıştır hiçbir zaman. Onun oyun konusundaki stratejisi şudur : “Oyunu hızlı ve akıcı tut, eğlenceyi azaltma.”. Sid Meier’in yaptığı oyunlar konuyla alakasız olan insanlar için bile zaman harcamaya değer oyunlardır.

Eğer Civilization oyunlarından bir tanesini oynadıysanız bunu Sid Meier kadar Bill Stealey’e de borçluyuz. 1980lerin başında Sid ve eski bir asker ve pilot olan Bill bir savaş uçağı simülasyonu oynamaktadır. Sid sürekli Bill’den yüksek puanlar yapmaktadır. Yapay zeka çok zayıf olduğu için Sid karşı uçağın bütün hareketlere nasıl tepki vereceğini tahmin edebilir ve bunun üstüne “Ben daha iyisini yaparım!” der. Bill ile bir iddiaya tutuşurlar ve bu iddianın sonucunda Bill ve Sid “MicroProse”u kurar ve 1984 yılında ilk oyunu olan “Solo Flight”ı piyasaya sürer.

1987’de çıkardığı “Pirates!” ve 1990’da ise “Railroad Tycoon” ise Sid Meier adını dünyaya duyurur. Ve 1991 yılında çıkan “Civilization” turn-based strategy (sıra tabanlı strateji) türünün öncüsüdür.

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×