Civilization IV: Warlords

Başar Özcan
Başar Özcan 3.06.2010 - 12:31
Barbarlar canınızı sıkmış mıydı? O zaman yeni Barbar uygarlığını çok seveceksiniz
Civilization denince akan sular durur benim için. Bu kadar ayrıntılı, bu kadar zor, bu kadar strateji gibi strateji oyunu zor bulunur diye düşünürüm hep. Gerek tüm seriyi gerekse yan ürünlerini (örneğin Alpha Centauri) oynamış olmama rağmen, içimdeki Civilization isteği hiç bitmemiştir. Eh benim gibi oyuncular oldukça, Firaxis seriyi devam ettirmekte tereddütte kapılmıyor. Sonuçta bu ayın sonunda elimizde olacak olan Civilization IV: Warlords ortaya çıktı. Civilization IV’ün yapısı aynen koruyacak olan yeni ek pakette bazı ekstralar mevcut

Yenilikler

Ek paket 8 yeni senaryo ile gelecek. Bu senaryolar doğrultusunda yeni uygarlıklar, yeni devlet adamları ve tabiî ki yeni Dünya harikaları eklenecek. En çok ilgi çeken uygarlıklar ise Barbarlar ve Vikingler olacak gibi. Vikingleri seçtiğimizde Winston Churchill’i seçebilecek ve “Great Wall” harikasını yapabileceğiz.

Eklenen birkaç senaryoyu anlatarak yenilikleri özetleyeyim. İlk senaryomuzda Barbarları kontrol edeceğiz. Evet her oyunda başlarda bizi zorlayan ve sık sık sövdüğümüz barbarlar tüm özellikleri ile kontrolümüzde olacak. Barbar görevinde amaç tüm uygarlıkları haritadan silmek. Şehir kurulumu yapamadığı için en başta bir merkezimiz olacak. Bu merkezde yönetim yapamayacağız. Bu yüzden oyuna çok fazla miktarda altınla başlayacağız. Elimizdeki altınlarla savaşta gerekli birimleri satın alacağız. Kesinlikle şehir kuramayacak ve şehir ele geçirip yönetemeyeceğiz. Bunun yerine ele geçirdiğimiz şehirleri yıkıp hazinemize para katacağız. Paramıza para kattıkça da barbar ordumuz büyüyecek. Bu senaryoda oyunumuza Age of Empires serisinden çok iyi tanıdığımız, Trebuchet’lerin eklendiğini göreceğiz. Ayrıca şehirlerin serinin diğer oyunlara göre daha çok büyüyeceği de belirtiliyor.

Diğer bir senaryo ise Vikingler hakkında. Bu sefer yakıp yıkmayacağız. Amacımız kısa zamanda çok para toplamak. Makro yönetim ile bu parayı elde etmek çok zor olduğundan, bu görevin alt bölümleri de mevcut. Örneğin fidyecilik özelliği oyuna eklenmiş. Ele geçirdiğiniz her şehri para karşılığında başka ülkeye satabilirsiniz. Ama bu özellik her şehir için sadece 1 kere yapılabilecek. Vikinglerin diğer bir farkı ise define avcılığı yapmaları. Denizlere açılarak hazinelerin peşinde koşacağız. Elde ettiğimiz hazineleri hiç hasar almadan merkez şehrimize ulaştırabilirsek yüklü miktarda paraya kavuşabileceğiz. Böylece görevi kısa sürede bitirebileceğiz.

Beklemeye değer

Bu Viking senaryosu aslında çok güzel bir Multiplayer mod’u olabilir. Bir kişi hazineyi alır ve merkeze götürmeye çalışır. Diğerleri ise o hazineyi alarak kendi merkezine götürmeye çalışabilir. Bu mod hakkında Firaxis biraz fısıldamış, ama ayrıntılarını vermemiş. Ama bence LAN yada Internet oyunlarına ayrı bir hava verebilirler.

Son bir görev daha açıklanmış. Kehanet adlı senaryoda Fransa ve Büyük Britanya, Kuzey Amerika için yarışa giriyorlar. Biz de taraflardan birini seçip diğerini engellemeye çalışacağız. Fakat iki grubu da engelleyen mistik, doğaüstü olaylar olacak ve zaman zaman isyan edebileceğiz.

Sonuçta yenilikler hep Civilization serisini sevenler için yapılmış ve fazla da iddialı gözükmüyor. Temmuz sonunda çıktığında bakalım ne kadar beğenilecek.
Yorumlar
MK Okuru
MK Okuru 6.08.2021 05:30
Kalan Karakter : 300 Gönder
Civilization IV: Warlords

İlginizi Çekebilir

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×