1/7

Civilization V

Erman Demirci
Erman Demirci 3.06.2010 - 12:31
Daha çok deniz, daha çok nehir, Güneş tuğ olsun gök kubbe çadır
Neden eski, yıkık, tozlu da olsa bir tarihi yapıya bakarken sessizleşip, sanki içinde gezinen eski hayaletleri görmek istercesine derin derin bakarız? Eski olduğu için kendimizi o tarihlerde yaşıyor gibi hissederiz? Veya çok ünlü bir insanın vefat ettiği odaya girerken neden heyecandan kulaklarımız uğuldar, kendimizi o kişinin son saatlerinde yanındaymışız gibi görürüz? Neden piramitlere baktığımızda “vay be” demekten alamayız kendimizi? O zamanın şartlarında bunu nasıl yapmayı başarmışlar diye mi düşünüp saygı duyarız, yoksa sadece toprak gibi sade bir maddeden böylesine etkileyici bir oluşum çıkmasından mı etkileniriz? Bence bunun basit bir açıklaması var, o da bunların hala ruhunuzun köşesine dokunması, hala değerinin olması. Zaman gibi, dünyanın en güçlü yıkım gücüne sahip silahına karşı bile dayanması ve tabi bunun getirdiği saygınlık.

Klasik. Üniversitede, makine elemanları dersinde, hocamız bir soruyu “Bu soruyu klasik yöntemle çözelim” dedikten sonra –klasik- kelimesinin anlamını sormuştu bize. O anda anladım ki, aslında tam olarak bilmiyordum. Eski mi? O zaman ananemin faniladan bozma el bezleri veya iki arabadan biri olan beyaz doğan görünümlü şahinler de klasik olmalıydı. Eski ve değerini yitirmemiş desek, o zaman da 20 senelik bir şarap klasik olabilirdi, ama değil. Peki, nedir? Üzerinden uzun zaman geçtiği hâlde değerini yitirmeyen, türünde örnek olarak gösterilebilen diyerek, “eski” kelimesini de düzeltmiş oluyoruz ki, bu tanım daha iyi oldu. Gelin Türkçe dersini bitirelim ve bu konuştuklarımızı bilgisayar oyunları bazında bir örnekle pekiştirelim: Civilization.

Civilization V

Medeniyetle ilgili akla ilk gelen esprileri bizden beklemeyin

İşin kolayı; ailemizin yeni bebesini HoMM tarzı herhangi bir sıra tabanlı stratejiyle karşılaştırarak müjdelemek olurdu ama böyle yapmayacağım. Civilization kendi başına ele alınması gereken özel bir oyun serisi. Kabaca bakıldığında başka sıra tabanlı stratejilerle aynı kefeye konması doğal, hepsi genel olarak aynı oyun dinamiğiyle işliyor. Kaynak yönetimi, ordu yönetimi, diplomasi, taktiksel zeka vs vs. Buna karşılık aynı konseptten türeyen o kadar farklı ve ticari başarı kazanmış oyun arasından, kozasından yeni çıkmış ipek böceği edasıyla güçlü bir şekilde görünüyor, Civilization. Eğer çat çut girişmeyi isteseydik daha başka oyunlar oynayabilirdik. AoE’de tower rush yapar paladin basardık veya W3’te Archmage’imizi Level 3 yapıp Rifleman’leri kaptığımız gibi fütursuzca vuruşurduk düşmanla. Daha ne isteriz değil mi? Değil.
Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×