Clive Barker: Kan Kitapları - 2

Erdem Maşlak
Erdem Maşlak 3.06.2010 - 12:31
Korku kadar büyük bir haz yoktur. Korkan kişi başkası olduğu sürece...
Orijinal adı : Books of Blood – 2
Yayınevi : Maceraperest Kitaplar
Çeviren : Dost Körpe
Sayfa sayısı : 239

Korku kadar büyük bir haz yoktur. Bir trende, bekleme salonunda ya da ofiste iki kişinin arasında görünmez bir halde oturabilmemiz mümkün olsaydı, sohbetlerinin dönüp dolaşıp bu konuya geldiğini duyardık. Bambaşka bir şeyden bahseder gibi görünebilirlerdi. Diyelim, ülkenin durumundan, yol kazalarından, dişçi fiyatlarındaki artıştan… Ama konuşmalarını metaforlardan, imalardan soyutlayınca, sohbetlerinin özündeki korku açığa çıkardı. Tanrı’nın doğasından, ölümsüz hayat ihtimalinden bahsetmeyiz ama ufak tefek acıları konuşmaya bayılırız. Sınır tanımaz bir sendromdur bu. Aynı ritüel hamamlarda da, seminer salonlarında da yinelenir. Dilimizle ağrıyan bir dişimize dokunur gibi kaçınılmaz bir biçimde, dönüp dolaşıp korkularımıza gelir, oturup onlardan hevesle bahsederiz, dumanı tüten bir tabak dolusu yemeğin karşısında duran iştahlı bir adam gibi.

Bir gerilim yazarından ne de güzel bir korku tanımı; korkuyu ve onu neden sevdiğimizi anlatan ne de güzel bir paragraf. Clive Barker ismini oyun dünyası ile iç içe olanlar daha çok Undying ile hatırlarlar. Undying’in tüm zamanların en dehşet dolu korku aksiyon oyunları arasında gösterilmesi, onun, usta Clive Barker ile yaratılmasının sonucudur. Temmuz 2004’te Oğlak Yayıncılık bünyesindeki Maceraperest Kitaplar tarafından birinci cildi yayımlanan serinin ikinci bölümü de geçtiğimiz Mart ayında raflarda yerini aldı. Bu kitapta da Clive Barker’in hayal gücünü ve inanılmaz yaratıcılığını gözlemlemeniz mümkün. Birbirinden heyecanlı beş öykü daha burada sizleri bekliyor.

Okulumdaki sınav bolluğunu üzerimden attıktan sonra bir haftalık Ankara tatilim sırasında uzun süredir beklediğim bu kitabı kitapçıda görmem ile almam bir oldu. Bir çırpıda da bitirdim. Özellikle yazının başında, ilk paragrafta yazılanları içeren ilk öykü kitap için inanılmaz bir başlangıç. “Korku” adlı bu öykü 50 sayfa, ve kitapta bunun gibi ortalama 50’şer sayfalık dört öykü daha bulunuyor. Birinci ciltteki aksiyon unsurları burada da fazlasıyla var ve her öyküde bambaşka konulara kendinizi kaptırıyorsunuz. Yalnız bu noktada belirtmem gereken bir şey daha var; o da, Kan Kitapları serisinin, yazarın yazdığı ilk kitaplar arasında olması. Yani, eğer Clive Barker’ın son zamanlarda yazdığı herhangi başka bir kitabı okuduysanız, örneğin Galilee ya da Kutsanma Ayini’ni, Kan Kitapları’nda yazılanların biraz kuru, biraz daha basit olduğunu fark edebilirsiniz. Zira bunu yazarın kendisi de doğrulamıyor değil. Ama bu demek değildir ki Kan Kitapları gereksiz bir seri. Aksine Clive Barker’ı öne çıkaran, en önemli öyküleri burada yer almakta. Kitabın fiyatı 12 Lira ve verdiğiniz parayı sonuna kadar hak ediyor. Gerilim türü romanlardan hoşlanan herkesin kesinlikle okuması gereken bir seri olduğunu düşünüyorum.
Yorumlar
MK Okuru
MK Okuru 27.07.2021 21:02
Kalan Karakter : 300 Gönder
Clive Barker: Kan Kitapları - 2

İlginizi Çekebilir

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×