1/2

Clive Barker's Jericho

Clive Barker's Jericho

Tunay Şahin
Tunay Şahin 3.06.2010 - 12:31
İliklerde korkuyu değil aksiyonu hissetmek!
Platformlar PC
Clive Barker's Jericho
  • Yapımcı - Yayıncı MercurySteam Entertainment - CodeMasters
  • Çoklu Oyuncu: Yok
  • Oyun Türü: Aksiyon
  • Sistem Gereksinimleri
Merlin Puanı 65
Artılar Jericho'yu konu etmesi, sesler iyi, modellemeler harika, bir kere oynanıp bitirilmeyi hak ediyor
Eksiler Sadece Singleplayer var, Co-op yok, tek bir karakterle bile bitebilir, çizgisel oynanış, yükleme ekranları çok, kendini çok tekrar ediyor, korkudan çok normal bir aksiyon oyunu gibi
Clive Barker ismi zaten kitaplardan ve korku hikayelerinden iyi bilinir. Ancak oyun dünyasında Undying’le iyice duyuldu. Undying halen çoğu oyuna parmak ısırtacak cinste bir gerilime ve atmosfere sahip. Çıkmasının üstünden kaç sene geçti, ama halen PC’ye yeniden yüklenip oynanabiliyor. Bunun en büyük sebebi oyun mekaniği ve sunduğu gerilimli ortamdı. Hatta arkasından birçok taklidi bile yapılmaya çalışıldı. Ancak bu mükemmel klasik kaliteli olmasına karşın, istenilen satışı ne yazık ki yapamadı. EA Games bu yüzden oyunun devamının gelmeyeceğini de belirtmişti. Halbuki Undying’in sonu ucu açık bitmişti. Yıllar yılı Clive Barker ustanın elini attığı yeni bir proje bekledik. Bir aralar Demonik duyuruldu, ancak o da iptal etti. Böylece hevesimiz kursağımız da kaldı. Ancak bir süre sonra Jericho açığa çıktı ve kurt gibi beklemeye koyulduk.

Mistik şehir “Jericho”

Oyuna geçmeden önce, yapımın geçtiği ve senaryosunu konu aldığı Jericho Şehri’nden bahsedelim. Jericho, Tevrat’a yazanlara göre Dünya’nın ilk yerleşim merkezi sayılıyor. Tarihi konusunda ise M.Ö 9000 yıllara kadar gidiyor. Ancak şehrin bu kadar ünlü ve konuşulmasının nedeniyse, surlarının Yahudiler tarafından lanetlenerek şehrin ele geçirilmesi. Yahudiler, Aron Aberit’le (10 Emir’in içinde bulunduğu kutsal sandık) beraber 7 gün boyunca, kentin çevresini gezmişler. Sonunda, surlar yıkılıyor ve Yahudiler şehri ele geçiriyor. Jericho’nun diğer en önemli özelliği duvarları. Tahmin edilenlere göre kentin; 600 metre uzunluğunda, 1.8 metre genişliğinde ve 4 metre yüksekliğinde duvarları varmış. Şehir şuanda halen kullanılıyor. Ancak oyunda halen günümüzde kullanıldığı ve modern bir yerleşim yeri olduğu gerçeği es geçiliyor. Bunun yerine Jericho efsane oluyor ve bir anda ortalıkta beliriyor. Karakterimiz kendini çölde bir çocukla beraber giderken kabus görüyor. Terlemiş bir vaziyette gelen telefonla uyanıyor ve durum bildiriliyor. Şehirden doğaüstü sinyaller alınıyor ve bizde bu tür olayları inceleyen ekibimizle beraber, şehri araştırmak üzere yola koyuluyoruz ve macera başlıyor. Oyun başında takım arkadaşlarımızla beraber helikopterde giderken, şehir hakkında ve olay hakkında bir notebook’a bakarak arkadaşlarımıza bilgi veriyoruz. Zaten helikopterden inip bir süre ilerledikten sonra ilk yaratıklar karşımıza çıkıyor.

Jericho çıkmadan önce hakkında çok yazılıp çizildi. Korkutucu olacak, Undying gibi bir tecrübe sunacak denildi. Ancak şunu hemen belirtmem de yarar var. Jericho’da ne yazık ki Undying’teki gibi gerilimli bir atmosfer veya oyun tarzı yok. Bunun yerine aksiyon dolu bir yapım olmuş. Undying aklıma geldikçe onun sunduğu tarzı hatırladıkça, Jericho’da oyun boyunca bunu göremedim. Genel olarak normal bir aksiyon oyunundaki gibi, karşımıza çıkan yaratıkları öldürüp ilerlemek genel amacımız.

Değiştir modeli kullan enerjini

Sürekli yaratık öldürmek dışında arada bu sıradanlığı yok etmeye çalışan iki etmen var. Bunlardan biri takımdaki diğer karakterleri kullanabilmek ve bazı zamanlar çıkan engeller. Yönettiğimiz karakter takımın başı. Ancak adamlarımız arasında değişim yapabiliyoruz. Onların yerine geçip kontrol edebilir veya onlara emir verebiliriz. Ama şunu belirtmemde bir yarar var. Karakter arasındaki bu değişim pek gerekli değil. Çünkü tek bir karakterle bile oyun en baştan sona kadar çok kolay bir şekilde bitirilebilir. Yani karakter geçişleri bu bazda biraz gereksiz gibi bir izlenim veriyor. Ancak bazı zamanlar mecburi olarak başka karaktere geçmemiz lazım oluyor. Bunu da önümüze çıkan engelleri geçmek için yapıyoruz. Her karakteri kullanıp geçmemiz gereken bir takım tuzaklar veya engeller olabiliyor. Engeller genelde bir kapının diğer taraftan açılması, taşlarla tıkanan yolun açılması gibi bilindik şeylerden oluşuyor. Bazı zamanlarda ilginç bir oynanış kendini gösterebiliyor. Tomb Raider Legend’tan ve Resident Evil 4’ten eğer hatırlarsanız, oyun içi sinematik gibi duran, ancak doğru zamanda doğru tuşa basarak geçtiğimiz yerler oluyordu. Aynısı Jericho’da da geçerli.

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×