1/2

Clive Barker's Jericho

Hasan Uğur Nayır
Hasan Uğur Nayır 3.06.2010 - 12:31
Clive Barker'dan kutsal Jericho
Clive Barker, bu isimle aslında ilk tanışmam “Lanetlenme Oyunu” isimli bir kitapla olmuştu. 2. Dünya Savaşı sırasında başlayan öykü; kağıt oyunlarında usta bir hırsızın, efsane haline gelen bir kağıt oyuncusu ile maç yapmasına ve sonrasında onu yenip oldukça zengin olmasıyla başlıyordu. Olaylar günümüze kadar gelip, sonradan yaşayan bir ölü olduğunu anlayan kişilere, garip güçlere vs… kadar uzanıyordu. Okurken bunları hayal ettiğim zaman, gerçekten tırstığım yerler olmuştu. Barker’a daha sonra “Kan Kitapları” ile devam ettim ve gerisi geldi. Ancak Clive Barker’ın birçok oyuncu arasında oldukça ünlü yapan, Undying isimli şaheserdir.

Geçmiş zaman olur ki

Birçok kişi Undying’i hatırlayacaktır. Bizden yardım isteyen arkadaşımız, lanetlenen bir aile ve sürpriz son. Senaryosunu Barker’ın yazdığı oyun, konu bakımından oldukça sağlamdı. Zamanında iyi olan grafikleri ve sesleriyle, birçok kişiyi iyice gerip, korkutmayı da başarmıştı. Undying başarılı bir yapım olmasına rağmen, EA Games yaptığı açıklamada oyunun yeteri kadar satışı olmadığından, devamının yapılmayacağını belirtmişti. Aradan uzun seneler geçti, oyun üstüne mod’lar yapıldı, hayranları onu bırakmadı. Arada oldukça dedikodular çıktı. Clive Barker, yeni bir senaryo yazdı Undying 2 geliyor, yeni Unreal motoru Undying 2’yi uçuracak vs… tarzında spekülasyonlar etrafta doldu.. Fakat ortada bir netice yoktu. Aslında ünlü yazar Demonic üstünde çalışıyordu. Undying 2 böylece yalan oldu ve yine karanlıklara gömüldü. Fakat kısa bir süre sonra Demonic’in de akıbeti, Undying 2’ye katılmak oldu. Çünkü yeterli para olmadığından, iptal edilmişti. Halbuki ekran görüntüleri yayınlanmış, üstüne videosu bile çıkartılmıştı. Clive Barker’ın adı geçince iştah kabartıyordu. Fakat şansımıza küsüp, artık bir Barker projesi daha oynayamayacağız derken Jericho imdadımıza yetişti.

Jericho?

Clive Barker's Jericho
Jericho, Tevrat’ta yazanlara göre Dünya’nın ilk yerleşim merkezidir. Kudüs’ün 20 Km kadar Kuzeybatısında bulunan bir kenttir. Tarihi konusunda ise M:Ö 9000 yıllarına dayandığı söylenir. Ancak şehrin bu kadar ünlü ve konuşulmasının nedeniyse, surlarının Yahudiler tarafından lanetlenerek şehrin ele geçirilmesi. Yahudiler, Aron Aberit’le (10 Emir’in içinde bulunduğu kutsal sandık) beraber 7 gün boyunca, kentin çevresini gezmişler. Sonunda, surlar yıkılır ve kent Yahudilerin olur. Jericho’nun diğer en önemli özelliği duvarları. Tahmin edilenlere göre kentin; 600 metre uzunluğunda, 1.8 metre genişliğinde ve 4 metre yüksekliğinde duvarlara sahip olduğu söyleniyor.
Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×