1/2

Clive Barker's Jericho

Aykut Göker 3.06.2010 - 12:31
Bu oyunda korkmamamız için gereken hiçbir şey yok.
Korku oyunlarından hoşlananlar, geçmişe kısa bir yolculuk yapıyoruz. Yıl 2001, Şubat ayı… Zamanına göre süper grafikleri, keyifli oynanışı ve muhteşem öyküsü ile bilgisayarlarımızın başında korku dolu dakikalar geçirmemize neden olan bir oyun vardı. Hatırlamadınız mı? Electronic Arts'a bağlı Dreamworks Games tarafından geliştirilen yapımın en önemli tarafı kuşkusuz, korku edebiyatının fenomen isimlerinden Clive Barker'ın imzasını taşıyor olmasıydı. Oyun dünyasına hiç de yabancı olmayan yazar, EA tarafından gelen teklife olumlu yaklaşıp, hâlâ adını saygıyla (ayrıca korku ve titremeyle) andığımız Undying'in (dilinizin ucundaydı değil mi?) yapım ekibinde bulundu.

Bitirmeye doyamadığım bir yapım olan Undying, korku ve gerilimi oyuncuyu boğmadan vermesini bilen, etkileyici atmosferiyle de kullanıcıyı büyüleyen yapım, otoriteler tarafından övgüyle karşılandı. Bunca senedir ikinci bir oyunu bekliyorduk ki, 2005 yılında Clive Barker imzalı yeni bir projenin, Demonic'in yapımına başlandığı haberi duyuruldu! Fakat maalesef geçtiğimiz yaz, geliştirici firma Terminal Reality'nin finansal sorunları nedeniyle proje iptal edildi. Şimdi korku severlerin yolunun üzerine akıbetinin Demonic gibi olmamasını dilediğimiz Jericho çıkıyor! Yine Clive Barker'ın adını taşıyan Jericho'yu sadece bir 'hayatta kalma/korku' oyunu olarak değerlendirmek yanlış. Örneğin Resident Evil 4, bu tarzı daha çok aksiyona yaklaştırmıştı. Clive Barker's Jericho bunun tam tersini yapıp, aksiyon oyununu 'hayatta kalma ve korku' temasıyla kuvvetlendirmeyi planlıyor.

Siz First Encounter Assault Recon mısınız?

Öncelikle Jericho'nun ne olduğundan bahsedelim. Jerico, Tevrat'a göre dünyanın ilk yerleşim yeri. M.Ö. 9000 yılında var olduğu tahmin edilen şehri, Yahudiler 7 gün boyunca kuşatıp, surlarını lanetlerler. Surların yıkılmasının ardından Yahudiler kenti ele geçirir. Clive Barker's Jericho'da ise çölde bulunan kayıp bir şehre gidiyoruz. Tek başımıza değiliz, emrimizde bir ekip var. Bu noktada yapımın F.E.A.R.'a benzerliği rastlantısal olabilir de olmayabilir de. Zira oyunda 7 kişiden oluşan özel bir güvenlik gücünde görev alıyoruz. Ekibin amacı, Amerika'nın çıkarlarına ters düşecek paranormal vakalara karşı önlem almak ve tehdidi ortadan kaldırmak. Gönderildiğimiz bölge her yanıyla mistik. Orada karşılaşacağımız canlıların rahatsız edilmemek gibi bir fetişleri var. O yüzden bize hiç de dostça davranmayacaklar. Neyse ki bizim de onlara cevap verebilecek niteliklerimiz var. Her biri farklı bir para-psikolojik dalda (şeytan kovma, geleceği görebilme gibi…) eksper olan ekibimiz, şehrin kalbinde bulunan şeytani kötülüğe doğru adım adım yol alacak. Belki de yolda arkadaşlarımızın ölümlerine tanık olacağız, Clive Barker'ın kalemi senaryoyu nasıl şekillendirdi bilmiyoruz.