1/2

Clive Barker's Jericho

Hamza Bulut
Hamza Bulut 3.06.2010 - 12:31
Korkmayı özlediniz mi? Umarım Jericho'dan sonra da özleyebilirsiniz.
Korku türüne bağımlı olup da Clive Barker ismini duymayanımız yoktur heralde. Oyun severler ise onu 2001 yılının soğuk kışında içimizi korkuyla ısıtan Undying'ten hatırlıyor olmalılar. Clive Barker'ın kaleminden dökülen hikaye ile o zamanlar bize büyük bir korku macerası yaşatmıştı. Aynı yazarın imzası işte şimdi Clive Barker's Jericho ile buluşuyor. Codemasters'ın geliştirip dağıttığı korku-aksiyon türündeki oyunumuz demosuna bir göz atalım isterseniz.

Oyunu kurarken izlediğim videolardan dolayı biraz ön yargılarım vardı Clive Barker's Jericho'ya (CBsJ) karşı. Videolar bana pek bir yapay gelmişti ve oyun heyecandan yoksun gibi görünüyordu. Ben oyunun nasıl olduğunu hayal ederken kurulum tamamlandı ve artık CBsJ'nin nasıl olduğunu görme vakti gelmişti.

Oyunu açtığımda, CBsJ ile ilgili herhangi bir video ile karşılaşmadım. Oyun hakkında ön bilgi edinmemiz için video yerine "Introduction" bölümünü hazırlamışlar ve oradan gerekli bilgilere ulaşmamız sağlanmış. Konuya ise biraz değinecek olursak, oyunda özel güvenlikten olan 7 kişiyi yönetiyoruz. Her birinde şeytani güçler bulunan üyelerimizin bu özelliklerinin yanında, kendilerine has silahları da var. İşte bizim amacımız ülkemizin çıkarlarına ters düşen olayları tüm özelliklerimizin yardımıyla ortadan kaldırmak.

Grafik ayarlarını ve tuşları ayarladıktan sonra "New Game" tıklayıp direk oyuna geçiyoruz. Herhangi bir olay yaşanmadan demo boyunca kontrol edebileceğimiz 3 karakterden biri olan "Black" ile oyuna başlıyoruz. Black elinde bir sniper taşıyor. Silahın sniper olma özelliğinin dışında roket atma opsiyonu da var. Blackîn özel güçleri ise , mermiyi ateşledikten sonra zamanın yavaşlamasını ve mermiyi kontrol etmemizi sağlayan "Ghost Bullet" ve telekinesis. Omega birliğinin diğer üyesi olan Church ise silahlarından çok mistik özellikleri ile ön plana çıkıyor. Bir elinde tabanca ve diğer elinde kılıç taşıyan "Church" yakın dövüşte uzmanlaşmış. Sol elini keserek akıttığı kan ile etrafı yakabilen ya da ortaya bıraktığı kırmızı daire ile düşmanlarını hareketsiz hale getirebilen karakterimizin kılıcı çoğu zaman tek vuruşta düşmanı öldürebiliyor. Yalnız akıttığı kan kendi gücünden de götürüyor ve çok sık kullanmamak gerekiyor. Jericho takımının demodaki son üyesi ise Alfa birliğinden "Delgado". Delgado elinde ağır bir makinalı taşıyor ve kısa sürede çok büyük zararlar verebiliyor. Alternatif silah olarak ise bir tabanca taşıyor. Mistik güçleri alevleri kontrol edebilmek olan Delgado ayrıca kendi de alevler yaratabiliyor. Karakterler sürekli aralarında konuşuyorlar. Ayrıca gelişen olaylara göre de tepki veriyorlar. Örneğin, tüm düşmanları yok ettikten sonra Church'ün "Teşekkürler Tanrım" dediğini duyabilirsiniz ya da Delgado'nun makinelısını seri bir şekilde sıkmaya başladıktan sonra "Bunu mu istiyorsunuz" demesi sesler konusunda artı olmuş.

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×