1/2

Club Football 2005

Aykut Göker 3.06.2010 - 12:31
Futbol tanrısı bu oyunda varlığını sonuna kadar hissettiriyor
Platformlar PC
Club Football 2005
  • Yapımcı - Yayıncı CodeMasters - CodeMasters
  • Çoklu Oyuncu: Var
  • Oyun Türü: Spor
  • Sistem Gereksinimleri
Merlin Puanı 64
Artılar Detaylı "Edit" modu. Başarılı grafikler
Eksiler Başarısız oynanış ve yapay zeka...

Ekranda futbol, oturma odasında arkadaşlarınla maç seyrediyorsun. Birde taraftarı olduğun takım 1-0 önde. Büyük bir endişe içerisindesin. Çünkü takımın maçı kazanırsa lig şampiyonu olacak. Dakikalar geçmek bilmiyor. Top bir o kalede bir diğer kalede. Senin dışında herkesin yüzünde bir tebessüm var. Kutlamalara hazırlanıyorlar. Fakat sende hep bir endişe ifadesi hakim. Sanki birazdan olacakları hissediyorsun ama asla kelimelere dökemiyorsun. Adeta korkuyorsun! Bu maç bitsin diye dua ederken karşılaşma iyice gerginleşiyor. 90. dakikanın ilk saniyelerine girildiğinde hakem odada bulunan herkesin suratının rengini solduran fakat senin kıyamet dediğin kararı veriyor. Penaltı! O an ekran başında takımının bütün sezon nasıl çabaladığını düşünüyorsun. Her şey bir anda boşa çıkıyor. Skor 1-1. Hakem bu skorla karşılaşmayı sona erdiriyor.

Hayal kırıklığı yaşarsın değil mi? Bu kadar büyük olmasa bile benzeri duyguları, oyunu oynamaya başlayınca yaşadım. Uzun süredir çıkacağından haberim olan bir futbol oyunu Club Football 2005. Hatta kimilerine göre monitör ekranında futbol denince akla ilk gelen Fifa ve PES(WE)’in arasından sıyrılmayı bile başaracaktı. Fakat sonuç umulduğundan çok çok farklı oldu.

Şu oynanabilirliği yapmak bu kadar zor mu?

Yıllardır Fifa’nın oynanabilirlik konusunda ne kadar sıkıntı çektiğinden bahsedilir. Pro Evolotion Soccer’ın ise bu konuda ne kadar başarılı olduğu söylenir. Club Football 2005’in yapımcıları sanki bu iki oyunun oynanabilirliğini incelememişler gibi acayip bir futbol oyunuyla bizi muhatap etmişler.

Oyun takımlara göre hazırlanmış. Bu takımlar arasında Real Madrid, Arsenal, B. Dortmund, Manchester UTD... var. Takımınıza göre aldığınız Club Football’ı yüklemeyi tamamlayıp maça başlamadan önce oyunun bir “edit” bölümü olduğu gözüme çarptı. Bir futbol oyunu için inanılmaz ayrıntılı yapılmış bir bölüm. Yaratacağınız oyuncuya fiziksel ve mental anlamda müdahale mevcut. Buradan büyük bir artı puan aldı Club Football. Oyunda ayrıca kendinize takım yaratabiliyorsunuz. Bununla beraber oyunda Senaryo modu bulunuyor. Yaşanmış maçları oynamanız için düşünülmüş. Artık her futbol oyununda bulunan kariyer modu Club Football’da da var fakat biraz farklı. Oyuncu kariyeri yapabileceğiniz bir bölüm burası. Geri kalan özelliklerin çoğu diğer futbol oyunlarında da olduğu için, hızlı şekilde asıl merak edilen özelliğe, yani futbola geçelim!

Maça tıkladığınızda önce iki takımın kadroları ve sahaya dizilişleri karşılıyor bizi. Bunlar her zaman için bir artı puandır ama maç öncesi taktiksel değişikliklere izin yok. İşte size ilk eksi puan. Bunu da geçtikten sonra hakemin düdüğüyle oyuna başlıyoruz fakat ortada hakem yok! Sadece kart göstereceği vb... pozisyonlarda ortaya çıkıyor. İşte eksiler başladı. Oyunda daha ilk pası verdiğinizde bir acelecilik olduğunu fark ediyorsunuz. Tıpkı NBA oynar gibi her şey birden bire oluyor. Oyuncuların saha içindeki hareketleri ise bazen çok saçma oluyor. Defans akıllara durgunluk verecek şekilde hatalar yapıyor. Bir takımın 4 defans oyuncusu birden ceza sahasının köşesinde toplanır mı? Bu oyunda toplanıyorlar! Tabii böylelikle kalenizin önünde, tribünlerdeki 10’binlerce seyirciyle beraber rakibinizin resmi geçidini izliyorsunuz.